Постанова № 28613860, 19.12.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2012
Номер справи
0870/9024/12
Номер документу
28613860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2012 року (о 16 год. 10 хв.) Справа № 0870/9024/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.

за участю секретаря Батечко М.Д.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Павлюка Р.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просить зобов`язати відповідача провести державну реєстрацію автомобілю марки «CITROEN» модель С5, 2003 року випуску, державний номер НОМЕР_1, сірого кольору, № кузову НОМЕР_2 та зареєструвати за ОСОБА_3 право власності.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив що відповідно до рішення Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 08.12.2008 року, яке набрало чинності 18.12.2008 року та ухвали Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 31.08.2010 року про виправлення описки за позивачем визнано право власності на автомобіль марки «CITROEN» модель С5, 2003 року випуску, державний номер НОМЕР_1, сірого кольору, № кузову НОМЕР_2.

Відповідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.01.2012 (справа 2а-0870/11129/11), яке набрало чинності 23.01.2010 судом постановлено повернути позивачу вищевказаний автомобіль зі штраф майданчику безкоштовно, в іншій частині позову а саме щодо зобов`язання відповідача провести державну реєстрацію автомобілю, відмовлено.

07.03.2012 позивач звернувся особисто до МРЄВ №1 - структурного підрозділу УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області для проведення державної реєстрації транспортного засобу «CITROEN». Після сплати всіх обов`язкових платежів та проходження необхідних досліджень співробітник відповідача відмовився одержувати пакет документів, та позивач вимушений був відправити оригінали документів з проханням провести державну реєстрацію транспортного засобу поштою, цінним листом з описом вкладення.

Лише після повторного звернення від 07.05.2012 до відповідача щодо повідомлення про результати розгляду заяви, 20.05.20912 позивач отримав лист вих. №10/13-2086, відповідно до якого позивачу відмовлено в проведенні реєстрації автомобілю та позивача зобов`язано надати свідоцтво про державну реєстрацію автомобілю з відміткою про зняття з реєстрації.

Надати свідоцтво про реєстрацію автомобілю позивач немає можливості оскільки відповідно до постанови про відмову в порушенні кримінальної справи від 16.12.2009 свідоцтво про державну реєстрацію автомобілю «CITROEN», яке було вилучено співробітниками УДАІ та надано попередньому власнику транспортного засобу ОСОБА_4, є підробленим, проте в порушенні кримінальної справи за ознаками ст. 358 КК України відмовлено та залучено до відмовного матеріалу.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та наполягав на задоволенні заявлених позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у наданих запереченнях. Зазначає, що за комп'ютерною базою АІС УГОН було встановлено, що автомобіль марки «CITROEN С 5», 2003 року виготовлення, сірого кольору, номер кузову НОМЕР_2 перебуває у розшуку за базою даних ЦБ Інтерпол. 16.12.2009 за результатами перевірки матеріалів зареєстрованих в ЖРЗПЗ №9713/1 від 07.12.2009 о/у СКР Бабушкінського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області лейтенантом міліції Бороденко О.М. була винесена постанова про відмову в порушенні кримінальної справи.

Крім того зазначив, що державна реєстрація проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів). Нормами Закону України «Про дорожній рух» та Порядком № 1388 на підрозділи Державтоінспекції МВС України покладено контроль за відповідністю конструкції транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), встановлених Законами України.

Статтею 5 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України передбачено, що транспортні засоби, що ввозяться на митну територію України для вільного використання підлягають обов'язковому митному оформленню й оподаткуванню. А відтак, державна реєстрація транспортного засобу без належного митного оформлення не може бути здійснена. Використати своє право щодо користування автомобілем, що є джерелом підвищеної небезпеки, власник може за умови дотримання встановлених правил, одним з яких є реєстрація автомобіля у відповідних компетентних органах у встановленому порядку. Державна реєстрація транспортного засобу без належного митного оформлення не може бути здійснена.

Додатково зазначив, що на виконання Ухвали суду про витребування доказів, Сектор Укрбюро Інтерполу ГУМВС України в Запорізькій області повідомив що автомобіль марки «CITROEN С 5», 2003 року виготовлення, сірого кольору, VIN: НОМЕР_2, згідно з базою даних Генерального Секретаріату Інтерполу, станом на 04.12.2012 значиться у розшуку як викрадений 01.01.2004 року з території Угорщини. Автомобіль був зареєстрований на території Угорщини з реєстраційними номерами «НОМЕР_3».

Посилаючись на п. 40 Порядку № 1388, вважає дії відповідача правомірними, у задоволенні позову просить відмовити.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

Рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 08.12.2008 року, яке набрало чинності 18.12.2008 року та ухвали Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 31.08.2010 року про виправлення описки за ОСОБА_3 визнано право власності на автомобіль марки «CITROEN» модель С5, 2003 року випуску, державний номер НОМЕР_1, сірого кольору, № кузову НОМЕР_2.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.01.2012 (справа 2а-0870/11129/11), яке набрало чинності 23.01.2010 судом постановлено повернути позивачу вищевказаний автомобіль безкоштовно, в іншій частині позову а саме щодо зобов`язання відповідача провести державну реєстрацію автомобілю, відмовлено.

Як вбачається з матеріалів справи позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою щодо реєстрації транспортного засобу за рішенням суду, та наданням оригіналів документів, здійснивши комплекс заходів передбачених Законом України «Про дорожній рух».

Листом від 21.04.2012 № 10/13-2086 позивачу відмовлено в проведенні реєстрації автомобіля та запропоновано крім наданих документів надати до ВРЕВ-1 свідоцтво про реєстрацію автомобіля CITROEN С5», № кузову НОМЕР_2 з відміткою про зняття його з обліку.

Вважаючи, що така відповідь є протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України Конституція України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Частина 7 вказаної статті передбачає, що діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Такі обмеження придбання транспортних засобів, враховуючи специфіку експлуатації автомобіля, як джерела підвищеної небезпеки і водночас об'єкта права власності, встановлені Законом України «Про дорожній рух», Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року (далі - Правила № 1388) та Правилами дорожнього руху.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про дорожній рух », державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху. Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів визначено Правилами № 1388.

Відповідно до вимог Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткуванян особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію» (що діяв на дату виникнення спірних правовідносин), транспортні засоби, що ввозяться громадянами на митну територію України для вільного використання підлягають обов'язковому митному оформленню й оподаткуванню.

Відповідно до п. 3 Правил № 1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції, зокрема, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Пункт восьмий цих же Правил передбачає, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Закон України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України» від 13.09.2001 № 2681-III встановлює порядок митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів, транспортних засобів та окремих номерних вузлів до них, що ввозяться (пересилаються) в супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажних, експрес- та міжнародних поштових відправленнях на митну територію України і належать громадянам.

Статтею 5 вищезазначеного Закону передбачено митне оформлення й оподаткування транспортних засобів, що ввозяться громадянами на митну територію України для вільного використання.

Відповідно до абз. 3 п. 28 Порядку державної реєстрації транспортних засобів Транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, ввезені в Україну з метою їх подальшого відчуження суб'єктами господарювання, діяльність яких пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, і придбані юридичними чи фізичними особами, реєструються на підставі виданих зазначеними суб'єктами довідок-рахунків та вантажних митних декларацій або їх копій, що скріплюються особистою номерною печаткою працівника митної служби та печаткою митного органу.

Пунктом 11 вищезазначеного Порядку передбачено, що державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності) з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. N 985 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 29, ст. 1371), про передачу цих транспортних засобів у разі конфіскації у власність держави.

Реєстрація транспортних засобів, право власності на які набуто за рішенням суду, проводиться за умови подання документів про внесення сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.

Державна реєстрація зазначених транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів та транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію (абз. 6 п. 11 Порядку державної реєстрації транспортних засобів).

Згідно з абз. 3 п. 40 Порядку державної реєстрації транспортних засобів у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію) зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Як вбачається з листа Сектору Укрбюро Інтерполу ГУМВС України в Запорізькій області автомобіль марки «CITROEN С 5», 2003 року виготовлення, сірого кольору, VIN: НОМЕР_2, згідно з базою даних Генерального Секретаріату Інтерполу, станом на 04.12.2012 значиться у розшуку як викрадений 01.01.2004 року з території Угорщини. Автомобіль був зареєстрований на території Угорщини з реєстраційними номерами «НОМЕР_3».

Також суд зазначає, що порядок подальшої реєстрації транспортного засобу в органах Державтоінспекції без реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку, чинним законодавством не передбачений.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Надаючи правову оцінку рішенню відповідача суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Як встановлено ч. 2 ст. 71 КАС України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач відмовляючи позивачу в проведенні реєстрації транспортного засобу, діяв в межах визначених чинним законодавством, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Батрак