Постанова № 28613608, 14.01.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.01.2013
Номер справи
2а-14075/12/0170/4
Номер документу
28613608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 січня 2013 р. об 11:22 Справа №2а-14075/12/0170/4

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Кузьміні О.В., за участі

представника позивача - Коваленко Г.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК

до Державного сільськогосподарського підприємства "Агропромкомбінат "Виноградний"

про стягнення,

Суть спору: Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Державного сільськогосподарського підприємства "Агропромкомбінат "Виноградний" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками №1, №2 у розмірі 16252,52 грн.; стягнення заборгованості по наукових пенсіях у розмірі 1777,73 грн.

Позов мотивовано наявністю у відповідача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, по наукових пенсіях.

Ухвалами суду від 17.12.2012 року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позові, зазначив, що відповідачем не сплачується у визначені законодавством строки суми заборгованості.

Відповідач, повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, у судове засідання не з'явився, жодних клопотань чи заперечень проти позову суду не надав, явку свого представника не забезпечив.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи 00412926, зареєстрований як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим .

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п.7 ч.1 ст.64, абз.8 ч.3 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Згідно з п.1 ч.1 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 ст.15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у ст.14 Закону.

Статтею 13 Закону України від 05.11.91 N 1788-XI "Про пенсійне забезпечення" визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", зі змінами та доповненнями, передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст.1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст.4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст.2 цього Закону.

Зокрема, відповідно до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону "Про пенсійне забезпечення", встановлено п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".

Так, згідно з цим пунктом підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, які мають право на призначення пенсій за списком N1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", у розмірі 20 % з наступним збільшенням її щороку на 10 % до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".

Отже, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації зобов'язані відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону N1788. Тобто,зазначені виплати здійснюються платником податку до Пенсійного фонду України аналогічно відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за списком N2 (п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення").

Розмір сум до відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на поточний рік визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп.6.4, пп.6.8 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду N 21-1 від 19.12.2003 року).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем із супровідним листом від 05.10.2012 року за вих.№6284/02-5 на адресу відповідача направлені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"в частині пенсії, призначеної згідно з пунктами "а", "б""з"ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені розрахунки отримані відповідачем 16.10.2012 року.

Відповідно до вказаних розрахунків сума пільгових пенсій, що підлягає відшкодуванню за жовтень 2012 року, становить:

за Списком № 1 -3101,34 грн.,

за Списком № 2 -13151,18 грн.

Проте, у визначені законодавством строки, відповідачем суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за жовтень 2012 відшкодовано не було, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість в загальній сумі 16252,52 грн.

Розмір пенсії науковим працівникам, умови її виплати та доставки, окрім Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначаються також Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність"від 13.12.1991 №1977-XII (далі по тексту - Закон №1977-XII).

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1977-XII держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).

Відповідно до Закону № 1977-XII різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується у тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, згідно з п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи"за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів (п. 5 Порядку).

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Відповідно до п.8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Судом встановлено, що позивачем із супровідним листом від 05.10.2012 року за вих.№6284/02-5 на адресу відповідача були направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність" та виплаченої науковим співробітникам ОСОБА_2 та ОСОБА_3, і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Зазначені повідомлення отримані відповідачем 16.10.2012 року.

Відповідно до вказаних повідомлень сума, що підлягає відшкодуванню за жовтень 2012 року становить 1777,73 грн., у тому числі 480,94 грн. на виплату пенсії ОСОБА_2 та 1296,79 грн. ОСОБА_3

Однак, сума витрат відповідачем у визначені строки не сплачена, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість в розмірі 1777,73 грн.

Згідно з карткою особового рахунку, довідкою про розмір заборгованості станом на час розгляду справи заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками №1, №2 у розмірі 16252,52 грн.; по наукових пенсіях у розмірі 1777,73 грн. відповідачем не сплачена.

Відповідач в порядку ст. 71 КАС України не надав доказів сплати ним зазначеної вище заборгованості, яка і підлягає стягненню на користь позивача.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В судовому засіданні 14.01.2013 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 15.01.2013 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства "Агропромкомбінат "Виноградний" (97551, АР Крим, Сімферопольський район, с.Кольчугине, вул.Чехова,1; ідентифікаційний код юридичної особи 00412926) на користь Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим (95000, АР Крим, м.Сімферополь, вул.Дм.Ульянова, 6, ЄДРПОУ 22259661) 18030,25 грн. заборгованості, у тому числі:

16252,52 грн. з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,

1777,73 грн. з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеною науковим робітникам відповідно до Закону України "Про наукову і науково -технічну діяльність"та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Г.Ю.Циганова