Справа № 2006/1473/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 січня 2012 р. м. Валки
Валківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Бондаренко В.М.,
при секретареві Неділько І.О.,
з участю представника позивача Ярового О.І.,
представника відповідача Забара Л.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Харківської обласної громадської організації «Асоціація приватних роботодавців»
м. Харкова до Валківської міської ради Харківської області про
скасування рішення від 22.04.2011 року № 174,
В С Т А Н О В И В:
04.09.2012 Харківською обласною громадською організацією "Асоціація приватних роботодавців" подано позов про скасування рішення Валківської міської ради №174 від 22.04.2011 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області" з урахуванням змін внесених рішенням Валківської міської ради №498 від 18.01.2012 року та №532 від 16.02.2012 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскільки проект рішення, яке на підставі Роз'яснень Представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Харківській області від 17.11.2012р. №21-20/169-4 є регуляторним актом, не пройшов аналізу регуляторного впливу та не був належним чином оприлюднений з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань (відповідачем порушені норми ст.ст. 5,8,9,33-35 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»), то відповідач не мав права ухвалювати оспорюване рішення, а саме рішення підлягає скасуванню. Крім того, позивач в якості підстав скасування рішення наводить факт перевищення відповідачем своїх повноважень в частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, оскільки ці повноваження не передбачені ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Позивач вказує, що відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються зокрема такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (пункт 34 ст. 26 Закону) та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України (пункт 35 ст. 26 Закону). Тобто, з вищевикладеного вбачається, що Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не надано сільським, селищним, міським радам повноважень на проведення грошової оцінки земель чи затвердження технічної документації щодо такої оцінки.
В судовому засіданні представник позивача, він же член громадської організації «Асоціації приватних роботодавців», позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, пояснив що рішення №174 міської ради є регуляторним актом, який не пройшов аналізу регуляторного впливу та не був належним чином оприлюднений з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних і юридичних осіб, їх об'єднань. Міський голова не організовував обговорення його територіальною громадою, громада не вносила пропозицій та зауважень. В рішенні не оприлюднено інформацію стосовно того, що базова нормативна ціна 1 м2 землі з 12,64 грн. збільшилась до 142,77 грн., тобто в 11,3 рази.
Представник позивача наполягав на тому, що Валківська міська рада приймаючи рішення про
затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земель перевищила свої повноваження, не перевірила дотримання вимог законодавства щодо проведення нормативної грошової оцінки та затвердила таку документацію.
Крім того, представник позивача зазначив, що враховуючи зміни внесені рішенням Валківської міської ради №532 від 16.02.2012 року в рішення Валківської міської ради №174 від 22.04.2011 року, то це рішення стосовно нарахування плати за землю застосовується починаючи з 01.01.2012 року. Тобто, Валківська міська рада приймаючи 16.02.2012 року рішення про внесення змін до рішення №174 від 22.04.2011 року свідомо допустила порушення норм законодавства щодо строків вступу прийнятого акту в законну силу, чим грубо порушила права землекористувачів, зобов'язавши їх сплачувати орендну плату та земельний податок (плата за землю) виходячи з нормативної грошової оцінки земель, вводячи новий розмір плати вже через більш ніж місячний строк після визначеної в рішенні дати початку застосування нових розмірів плати за землю. На думку позивача, введення в дію нового розміру плати за землю з дати, що вже минула, прямо суперечить чинному законодавству України.
Представник відповідача Забара Л.Б. позовні вимоги не визнав, посилаючись на законність та обґрунтованість прийнятого рішення та пояснив, що рішення міської ради №174 від 22.04.2011 року не являється регуляторним актом, так як не регулює ні господарські, ні адміністративні відношення. Проект даного рішення розглядався в постійній депутатській комісії з питань екології, землекористування та будівництва, отримав позитивний висновок, тому комісія рекомендувала міській раді прийняти проект як рішення. Вважає, що рішення прийняті у сфері земельних відносин не відносяться до сфери господарських відносин і не регулює їх, а відтак не є регуляторним актом.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі та заслухавши пояснення свідка ОСОБА_3 у справі, судом встановлено наступне.
22.04.2011 року Рішенням №174 Валківської міської ради Валківського району Харківської області було затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Харківської області. В преамбулі рішення № 174 від 22 жовтня 2011 р. стверджується, що проект рішення розглядався в постійній депутатські комісії з питань екології, землекористування та будівництва та отримав позитивний висновок, а відтак комісія своїм рішенням рекомендувала міській раді прийняти проект як рішення. Представник відповідача не надав суду доказів цього факту. В якості правомірності та обґрунтованості прийнятого рішення та аргументів щодо невизнання позовних вимог представник відповідача наводив лише норми ст. 4 Господарського кодексу України та ст.15 Земельного кодексу України.
Натомість, свідок ОСОБА_3, який є депутатом Валківської міської ради та головою саме тієї постійної депутатської комісії з питань екології, землекористування та будівництва Валківської міської ради у судовому засіданні пояснив, що ніякого обговорення проекту оспорюваного рішення на засіданні вказаної комісії не відбувалося, комісія не розробляла висновків та не приймала рекомендацій для міської ради щодо ухвалення вказаного рішення.
Виходячи з наявних матеріалів справи та заявлених позивачем вимог, суд вважає що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до зазначеного Закону:
1) державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності (далі - державна регуляторна політика) - напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання держави у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України;
2) регуляторний орган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган
виконавчої влади, орган місцевого самоврядування,а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти. До регуляторних органів також належать територіальні органи центральних органів виконавчої влади, державні спеціалізовані установи та організації, некомерційні самоврядні організації, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо ці органи, установи та організації відповідно до своїх повноважень приймають регуляторні акти;
3) регуляторний акт - це:
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Дія цього Закону поширюється на відносини у сфері здійснення державної регуляторної політики та регуляторної діяльності.
З огляду на вищевикладене, рішення Валківської міської ради №174 від 22.04.2011 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області" , а також рішення Валківської міської ради №532 від 16.02.2012 року "Про внесення змін в рішення Валківської міської ради №174 від 22.04.2011 року" безпосередньо спрямовані на врегулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами та суб'єктами господарювання.
Таким чином, застосування до даних рішень положень ст. 36 «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» є обґрунтованим та правомірним.
Приймаючи оспорюване рішення відповідач порушив вимоги ст.ст. 5,8,9,33-35 «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки не підготував аналіз регуляторного впливу та не оприлюднив проекти регуляторних актів з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних і юридичних осіб, їх об'єднань, а безпідставно ухвалив 22 квітня 2011 року оскаржуване рішення №174 від 22.04.2011 року, та при цьому зазначивши в рішенні Валківської міської ради №532 від 16.02.2012 року, що рішення №174 від 22.04.2011 року стосовно нарахування плати за землю застосовується починаючи з 01.01.2012 року, не врахувавши порядку та строків вступу прийнятого акту в законну силу. На думку суду, введення в дію регуляторного акту з дати, що вже минула, прямо суперечить чинному законодавству України.
Відповідно ст. 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо відсутній аналіз регуляторного впливу або проект регуляторного акта не був оприлюднений.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Слід зазначити , що в судове засідання представником відповідача не було надано відповідних доказів проведення аналізу регуляторного впливу проекту регуляторного акту, а також доказів оприлюднення проектів рішень для їх обговорення територіальною громадою та внесення пропозицій та зауважень до цих рішень.
Відповідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і
службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Позивачем не надано належних доказів щодо правомірності прийнятих рішень.
Оцінюючи прийняті рішення в сукупності наведених вимог, суд вважає, що вони прийняті з порушенням ряду норм чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття даних рішень.
Позиція відповідача стосовно наданих до матеріалів справи документів та заперечень позовних вимог є недоведеною, та такою що суперечить доказам, долученим до справи.
Враховуючи, що про наявність оскаржуваного рішення Валківської міської ради позивачу стало відомо лише 22.05.2012 року під час розгляду заяв громадян радою Харківської обласної організації «Асоціація приватних роботодавців», то суд вважає, що є всі підставі для поновлення строку звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 72, 86, 94, 158-167 КАС України, Законом України «Про місцеве самоврядування», Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов - задовольнити.
Позивачу по справі - Харківській обласній громадській організації «Асоціація приватних роботодавців» м. Харкова поновити строк на звернення до суду.
Скасувати рішення Валківської міської ради №174 від 22.04.2011 року з урахуванням змін внесених рішеннями Валківської міської ради №498 від 18.01.2012 року та №532 від 16.02.2012 року.
Стягнути з місцевого бюджету м. Валки Валківського району Харківської області на користь Харківської обласної громадської організації "Асоціація приватних роботодавців" судовий збір в сумі 32,19 грн. (р/р 10029106, код платника: 24134277, банк платника: ПАТ «МЕГАБАНК» м. Харків)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Валківський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя:підпис. Бондаренко В. М.
Голова Валківського районного суду Харківської області Товстолужський О. В.