ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2013 року № 2а-16856/12/2670
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул.Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Приватного акціонерного товариства «Рециклінг-Центр»
про стягнення заборгованості по фінансовим санкціям в сумі 1020 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Голосіївського району м. Києва звернувся до суду в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства «Рециклінг-Центр» штрафу в розмірі 1020 грн.
Ухвалою суду від 11 грудня 2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Під час розгляду справи представники прокуратури та Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
9 січня 2013 року представник прокуратури подала клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача в судові засідання 26 грудня 2012 року та 9 січня 2013 року не з’явився, заперечень чи пояснень по суті заявлених позовних вимог суду не надав. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Відповідач повістки про виклик в судові засідання отримав 20 грудня 2012 року та 4 січня 2013 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Пункт перший статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи клопотання представника прокуратури про розгляд справи без її участі та неявку представника відповідача в судове засідання 9 січня 2013 року, суд прийшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та на основі наявних матеріалів справи.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про прокуратуру», Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272, та зазначає, що Приватним акціонерним товариством «Рециклінг-Центр» не подана особлива інформація про зміну складу посадових осіб емітента у термін визначений чинним законодавством до територіального органу Комісії за місцезнаходженням товариства, в зв’язку з чим відносно відповідача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 9 серпня 2012 року № 1324-ЦД-1-Е, якою накладено штраф у розмірі 1 020 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою № 1324-ЦД-1-Е від 9 серпня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за неподання особливої інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін, визначений чинним законодавством наклав на Приватне акціонерне товариство «Рециклінг-Центр» штраф у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн.
Зазначена постанова направлена на адресу Приватного акціонерного товариства «Рециклінг-Центр» 14 серпня 2012 року за вихідним № 03/02/6031/ПН, що підтверджується відтиском штемпелю вихідної кореспонденції Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на супровідному листі від 13 серпня 2012 року.
Постанову винесено на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів №1344-ЦД-1-Е від 26 липня 2012 року, згідно якого Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розгляді особливої інформації від 30 травня 2012 року № 2436/зв Приватного акціонерного товариства «Рециклінг-Центр» виявлено ознаки порушення вимог статті 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, а саме: неподання Приватним акціонерним товариством «Рециклінг-Центр» особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента у термін визначений чинним законодавством до територіального органу Комісії за місцезнаходженням товариства.
Відповідно до статті 41 Закону України від 23.02.2006 № 3480-ІV «Про цінні папери та фондовий ринок» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) особлива інформація про емітента – це інформація, до якої належать відомості, зокрема про зміну складу посадових осіб емітент.
Строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Особлива інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом шляхом:
- розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- розміщення на власному веб-сайті.
Згідно пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки:
- у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії;
- в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії;
- подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.
Як вбачається з постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 16 липня 2012 року (вихідний № 05/01/4578/пп від 18 липня 2012 року), інформація про зміну складу посадових осіб Приватного акціонерного товариства «Рециклінг-Центр» виникла 14 травня 2012 року, проте відправлена поштою до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 30 травня 2012 року.
Відповідно до статті 5 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон № 448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР).
Пунктом 7 статті 11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 Господарського кодексу України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 218 Господарського кодексу України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (стаття 238 Господарського кодексу України).
Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів регулюється статтею 12 Закону № 448/96-ВР.
Так, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Як вбачається з матеріалів справи, Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку дотримано передбачених законодавством вимог при накладенні на відповідача штрафу за порушення правил діяльності на ринку цінних паперів.
Таким чином, Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виніс постанову № 1324-ЦД-1-Е від 9 серпня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за неподання особливої інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін, визначений чинним законодавством, якою наклав на Приватне акціонерне товариство «Рециклінг-Центр» штраф у розмірі 1020 грн., правомірно.
Згідно статті 11 Закону № 448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
На момент звернення до суду зазначена сума штрафу товариством не сплачена, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не оскаржена. Доказів зворотнього суду не надано.
Беручи до уваги те, що суму штрафних санкцій до Державного бюджету у розмірі 1020 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Заступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Рециклінг-Центр» (юридична адреса: 03026, м. Київ, вул. Червонопрапорна, 94-а, код ЄДРПОУ 32490946) штраф у розмірі 1 020 (одна тисяча двадцять) грн. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева