Постанова № 28594829, 14.01.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.01.2013
Номер справи
2а-16784/12/2670
Номер документу
28594829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2013 року № 2а-16784/12/2670

В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул.Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Прокурора Солом’янського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Закритого акціонерного товариства «Енергія-Т»

про стягнення штрафу в сумі 1020 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Солом’янського району м. Києва звернувся до суду в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом про стягнення з Закритого акціонерного товариства «Енергія-Т» штрафу в розмірі 1020 грн.

Ухвалою суду від 11 грудня 2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Під час розгляду справи представники прокуратури та Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судові засідання 26 грудня 2012 року та 9 січня 2013 року не з’явився, заперечень чи пояснень по суті заявлених позовних вимог суду не надав. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Відповідач повістку про виклик в судове засідання, призначене на 26 грудня 2012 року, отримав 21 грудня 2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Кореспонденція суду, в якій містилася повістка про виклик в судове засідання, призначене на 9 січня 2013 року, повернулася з відміткою працівника пошти «за закінченням строку зберігання».

За правилами, встановленими пунктом 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам-підприємцям – за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Пункт перший статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи неявку представника відповідача в судове засідання 9 січня 2013 року, суд прийшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та на основі наявних матеріалів справи.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про прокуратуру», Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, затверджений рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 222 від 30 грудня 1998 року, Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11 грудня 2007 року, та зазначає, що Закритим акціонерним товариством «Енергія-Т» не подані документи для зупинення обігу акцій в термін, визначений чинним законодавством, в зв’язку з чим відносно відповідача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 18 липня 2012 року № 1133-ЦД-1-Е, якою накладено штраф у розмірі 1 020 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Постановою № 1133-ЦД-1-Е від 18 липня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін, визначений чинним законодавством наклав на Закрите акціонерне товариство «Енергія-Т» штраф у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн.

Зазначена постанова направлена на адресу Закритого акціонерного товариства «Енергія-Т» 23 липня 2012 року за вихідним № 03/02/4785/ПН, що підтверджується відтиском штемпелю вихідної кореспонденції Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на супровідному листі від 23 липня 2012 року.

Постанову винесено на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів №1150-ЦД-1-Е від 10 липня 2012 року, згідно якого Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виявлено ознаки порушення Закритим акціонерним товариством «Енергія-Т» вимог підпункту 1.1 пункту 1 частини другої розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222, а саме: неподання документів в термін, визначений чинним законодавством (документи для зупинення обігу акцій Закритого акціонерного товариства «Енергія-Т» надані до реєструвального органу пізніше ніж через 7 робочих днів після прийняття рішення про реорганізацію Закритого акціонерного товариства «Енергія-Т».

Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 частини другої розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222, у разі припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації товариство протягом семи робочих днів після прийняття рішення про реорганізацію повинно подати до реєструвального органу необхідні документи.

Як вбачається з постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 26 червня 2012 року (вихідний № 05/02/4010/пп від 3 липня 2012 року), Закритим акціонерним товариством «Енергія-Т» прийнято рішення про реорганізацію 16 січня 2012 року (протокол № 13), проте документи для зупинення обігу акцій Закритого акціонерного товариства «Енергія-Т» надані до реєструвального органу 3 лютого 2012 року.

Відповідно до статті 5 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон № 448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР).

Пунктом 7 статті 11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 Господарського кодексу України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Стаття 218 Господарського кодексу України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (стаття 238 Господарського кодексу України).

Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів регулюється статтею 12 Закону № 448/96-ВР.

Так, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Як вбачається з матеріалів справи, Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку дотримано передбачених законодавством вимог при накладенні на відповідача штрафу за порушення правил діяльності на ринку цінних паперів.

Таким чином, Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виніс постанову № 1133-ЦД-1-Е від 18 липня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за неподання документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін, визначений чинним законодавством, якою наклав на Закрите акціонерне товариство «Енергія-Т» штраф у розмірі 1020 грн., правомірно.

Згідно статті 11 Закону № 448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

На момент звернення до суду зазначена сума штрафу товариством не сплачена, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не оскаржена. Доказів зворотнього суду не надано.

Беручи до уваги те, що суму штрафних санкцій до Державного бюджету у розмірі 1020 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Прокурора Солом’янського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Енергія-Т» (юридична адреса: 03049, м. Київ, вул. Курська, 10, код ЄДРПОУ 32068948) на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 1 020 (одна тисяча двадцять) грн.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А.Бояринцева