ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 грудня 2012 року 09:15 № 2а-14284/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді –Шулежка В.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-виробниче підприємство «Сфера 7»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС про визнання протиправними дій,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Проектно-виробниче підприємство «Сфера 7»(надалі –ТОВ «ПВП «Сфера 7», позивач) до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС (надалі –ДПІ у Печерському районі м. Києва, відповідач) про визнання протиправними дії щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «ПВП «СФЕРА 7»(код ЄДРПОУ 33743468) щодо підтвердження господарських відносин платниками податків за період з 01.08.2011 року по 30.09.2011 року, в результаті якої складено акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ПВП «СФЕРА 7»щодо підтвердження господарських відносин платниками податків за період з 01.08.2011 року по 30.09.2011 року від 17.05.2012 р. № 1346/23-10/33743468.
Свої позовні вимоги ТОВ «ПВП «Сфера 7»обґрунтовує тим, що звірка проведена відповідачем без додержання вимог чинного законодавства з питань, що регулюють правовий порядок проведення зустрічних звірок, в акті перевірки відсутні посилання на жодний із доказів, що підтверджують або спростовують наявність фактів порушень, які встановлені відповідачем під час проведення перевірки.
Позивач вказує, що відповідач порушив порядок оформлення результатів перевірки, склавши акт, складення якого не передбачено чинним законодавством.
Також позивач зазначає, що у ДПІ у Печерському районі м. Києва були відсутні підстави для проведення зустрічної звірки. В оскаржуваному акті зроблений необґрунтований та протиправний висновок щодо нікчемності правочинів, укладених між позивачем та його контрагентами.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав до суду письмові заперечення, у яких проти задоволення позову заперечував у повному обсязі та зазначив, що результати перевірки оформлені актом відповідно до вимог чинного законодавства України, а податковий орган під час проведення зустрічної звірки діяв у межах наданих йому повноважень.
Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 КАС України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.
ТОВ «ПВП «Сфера 7»зареєстроване Печерською районною державною адміністрацією у м. Києві, свідоцтво про державну реєстрацію від 13.09.2005 р. № 10701020000012310. Код за ЄДРОПОУ 33743468.
ТОВ «ПВП «Сфера 7»взято на податковий облік в органах державної податкової служби від 14.09.2005р. за № 38934, перебуває на обліку в ДПІ у Печерському районі м. Києва.
ДПІ у Печерському районі м. Києва відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2756- VI та п.4.4 Наказу ДПА України від 22.04.2011р. № 236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», з урахуванням матеріалів, отриманих від ГВПМ у Печерському районі м. Києва здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «ПВП «Сфера 7»(ЄДРПОУ 33743468) за період з серпня 2011 року по вересень 2011 року.
В результаті проведених заходів складено акт № 1346/23-10/33743468 від 17.05.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ПВП «Сфера 7»(ЄДРПОУ 33743468) щодо підтвердження господарських відносин платниками податків за період з 01.08.2011 року по 30.09.2011 року.
Вказану звірку виявилось неможливим провести у зв'язку з тим, що ТОВ «ПВП «Сфера 7»(ЄДРПОУ 33743468) не знаходиться за податковою адресою, фактичне місцезнаходження ТОВ «ПВП «Сфера 7»податковим органом не встановлено.
В акті зазначено, фактично у ТОВ «ПВП «Сфера 7»відсутні трудові ресурси, складські приміщення, виробниче обладнання, транспортне та торгівельне обладнання, сировина, матеріали для здійснення основного виду діяльності.
Також, в акті зазначено, що ТОВ «ПВП «Сфера 7»станом на 17.05.2012 р. не звітує. Останній звіт поданий до ДПІ у Печерському районі м. Києва за вересень 2011 року, фактичне місцезнаходження товариства не встановлено.
Згідно висновків ГВ ПМ ДПІ у Печерському районі м. Києва №805 встановлено наявність у ТОВ «ПВП «Сфера 7»ознак фіктивності та відсутності факту реального здійснення господарської діяльності.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.
Статтею 62 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI передбачено, що податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до п.п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження господарських виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 (далі –Порядок).
Пунктом 1 Порядку, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до пункту 2 Порядку, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних (пункт 3 Порядку).
Згідно з пунктом 4 Порядку передбачено, зокрема, у разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Як встановлено судом, відповідачем з метою отримання інформації та документального підтвердження проведення господарських операцій позивача з контрагентами здійснено виїзд за адресою позивача з метою проведення зустрічної звірки, але за адресою реєстрації підприємство не знаходилось, фактичне місцезнаходження ТОВ «ПВП «Сфера 7»податковим органом не встановлено.
За приписами «Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок»затверджених Наказом ДІІА України від 22 квітня 2011 року № 236 (далі - Методичні рекомендації №236), зокрема пунктом 4.4 передбачено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.
Таким чином твердження позивача про те, що складення акту про неможливість проведення зустрічної звірки не передбачено чинним законодавством не відповідає дійсності.
Суд звертає увагу, що оскільки зустрічна звірка не є перевіркою, за її наслідками не може бути прийняте податкове повідомлення-рішення про визначення грошових зобов'язань, натомість в акті вказано про неможливість проведення зустрічної звірки.
Акт, складений за результатами такої звірки, є податковою інформацією, яка може бути використана ДПІ для висновків під час проведення планових чи позапланових перевірок, що здійснюються за наявності обставин для їх проведення, визначених ст.ст. 75, 77, 78 Податкового кодексу України.
Таким чином, відповідачем в процесі проведення звірки не вчинено дій, які виходили б за межі повноважень органів податкової служби чи порушували встановлений нормативними актами порядок її проведення і складання такого оскаржуваного акту не порушує охоронюваних законом прав та інтересів позивача, а тому позовні вимоги є необґрунтованими.
Отже, твердження позивача про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства, а також про те, що зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби є не обґрунтованою, так, як функція щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податкового кодексу України,
Суд зазначає, що співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків, що є прямими обов’язками податкового органу.
Отже, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дії щодо проведення зустрічної звірки є необґрунтованими.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачем доведено правомірність своїх дій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-виробниче підприємство «Сфера 7»відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко