Постанова № 28572426, 03.01.2013, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
03.01.2013
Номер справи
1227/9215/2012
Номер документу
28572426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1227/9215/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Сєвєродонецьк

03 січня 2013 року

Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Туренко С.І., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок щорічної грошової допомоги до 5 травня 2012 року та стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Сєверодонецького міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок щорічної грошової допомоги до 5 травня 2012 року та стягнення заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є інвалідом війни 2 групи та має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він має право на одноразову щорічну допомогу до 5-го травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. На його заяву до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 13.11.2012 року провести виплату згідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідач посилаючись на постанову КМУ від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення» (із змінами, внесеними згідно з постановами КМУ № 293 від 05.04.2012 року; № 327 від 23.04.2012 року), сплатив йому грошову допомогу у розмірі 1920 грн., що є незаконним. На підставі вищевикладеного позивач був змушений звернутися з цим позовом до суду.

Від представника відповідача надійшло заперечення проти позову. У запереченнях проти позову відповідач просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні було встановлено, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни і інвалідів війни, що підтверджується копією посвідчення, відповідачем не оспорюється.

Таким чином, позивач має право відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на отримання допомоги до 5-го травня у 2012 році у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни 2 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 17-1 ч.1 вищевказаного Закону щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до ст. 22 Конституції України звуження змісту та обсягу гарантованого ст. 13 ч. 7 Закону права позивача шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається.

Згідно ст.6-3 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» щороку до 5 травня особам, зазначеним у цій статті, які нагороджені орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, а також іншим особам, зазначеним у цій статті, виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Отже, розміри разової грошової допомоги до 5 травня, яка підлягає виплаті в 2012 році повинні визначатися згідно з нормами Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».

Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що згідно ст. 23 Бюджетного Кодексу України будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності бюджетного призначення; ст.48 цього кодексу передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань.

Крім того, згідно ч.1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду, як джерело права. Відповідно до ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. При розгляді справи «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих випадках, доки відповідні положення є чинними. При цьому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань. Оскільки правові положення, які передбачають виплату разової щорічної допомоги інваліду війни до Дня Перемоги є чинними, тобто не скасовані, не змінені і позивач має право на їх отримання, органи державної влади не можуть свідомо зменшувати ці виплати.

Згідно із ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

У зв'язку з викладеним, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та позов задовольнити в частині, а саме: про визнання дій неправомірними, зобов'язання зробити перерахунок одноразової щорічної грошової допомоги до 5-го травня за 2012 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленої на день виплати, з урахуванням виплачених сум та зобов'язати відповідача виплати щорічну грошову допомогу до 5-го травня за 2012 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленої на день виплати з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні позовної вимоги про стягнення недоплаченої суми разової грошової допомоги до 5-го травня за 2012 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленої на день виплати слід відмовити, оскільки суд не може обрати спосіб захисту, який не передбачено адміністративним судочинством та взяти на себе повноваження, якими наділено саме органи праці та соціального захисту населення в частині нарахування та виплати вказаної грошової допомоги.

Судовий збір по справі слід віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного та керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 13, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.6-3 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», керуючись ст.ст. 10, 11,15, 94, 159-163, 183-2 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок щорічної грошової допомоги до 5 травня 2012 року та стягнення заборгованості задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради по несплаті ОСОБА_1 за 2012 рік щорічної разової грошової допомоги до 5 травня неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 одноразову щорічну грошову допомогу до 5-го травня за 2012 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленої на день виплати, з урахуванням виплачених сум.

В частині позовних вимог ОСОБА_1 щодо стягнення недоплаченої суми разової грошової допомоги до 5-го травня за 2012 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленої на день виплати відмовити за необґрунтованістю.

Судовий збір по справі віднести за рахунок держави.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С. І. Туренко