ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 1702/11361/11
Номер рядка звіту 100
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" березня 2012 р.
Володимирецький районний суд Рівненської області
під головуванням судді Котик Л.О.,
за участю секретаря судового засідання Соловей Г.С.
позивачка не з'явилася
представника відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в смт.Володимирець справу за позовом ОСОБА_1 у власних інтересах а в інтересах неповнолітніх дітей до управління праці та соціального захисту населення Володимирецької РДА, ,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому зазначила, що вона разом з дітьми постійно проживає на території гарантованого добровільного відселення, має право на отримання грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірах, встановлених ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Разом з тим, розмір такої допомоги, що виплачується позивачу, не відповідає вимогам закону. Відповідач відмовив у перерахунку допомоги, тому просив визнати цю відмову протиправною, визнати за нею право на отримання грошової допомоги в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити грошової допомоги у встановленому Законом розмірі. Позивачка в судове засідання не з'явилася та надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить справу розглянути за її відсутності.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації - письмові заперечення проти позову встановлений законом термін не надав.
Судовий розгляд справи проводити у відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 4 ст. 122, ч. 1 ст. 41 КАС України.
Дослідивши та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та її неповнолітні діти є потерпілими від Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії, що підтверджується оглянутими в судовому засіданні та долученими до справи посвідченнями.
Позивач постійно проживає в с.Бишляк Володимирецького району Рівненської області, що підтверджується довідкою сільської ради. Даний населений пункт у відповідності до Постанови КМ Української РСР №106 від 23.07.1991 року віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
У відповідності до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах:
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 40 процентів від мінімальної заробітної плати;
До вказаної статті вносились зміни щодо розміру та порядку виплати грошової допомоги на підставі Законів України «Про державний бюджет на 2007 рік»та «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
В той же час Рішеннями Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ці зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до п. 6 резолютивної частини цих рішень, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Законів України, визнаних неконституційними.
Таким чином, з 22.05.2008 року відновлено в повному обсязі дію ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка діяла до внесення змін.
Крім того, як вбачається зі ст.71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
У зв'язку з викладеним, враховуючи принцип пріоритетності Законів над підзаконними нормативними актами, нарахування та виплата позивачу грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, починаючи з 22.05.2008 року, має здійснюватись згідно з положенням вказаного Закону, а не на підставі підзаконних нормативних актів, в т.ч. Постанов Кабінету Міністрів України.
Оскільки розмір мінімальної заробітної плати щорічно визначається Законом України про Державний бюджет, посилання відповідача на відсутність законодавчого регулювання є безпідставною.
Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не приймаються до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктами владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, не приймається до уваги. Так, у справах «Кечко проти України»та «Бурдов проти Росії»Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання грошової допомоги у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не підзаконними нормативними актами.
Враховуючи, що дане право позивача порушується посадовими особами відповідача, у відповідності до ст.162 ч.3 КАС України, суд вважає за необхідне для гарантування дотримання і захисту прав та свобод позивача у сфері його соціального захисту винести постанову про визнання оспорюваного права.
Суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі , або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення усієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 256 КАС України.
Позивач в своїй позовній заяві просить зобов»язати УПЗСН перерахувати та виплатити допомогу у межах суми стягнення за шість місяців, оскільки потребує коштів на лікування.
Згідно довідки Великотелковицької сільсько-лікарської амбулаторії №68 від 02.02.2012 року ОСОБА_1 знаходиться на диспансерному спостереженні з приводу захворювання: дифузного зобу ІІ ст. Еутиреоз, потребує періодичного амбулаторного та санаторно-курортного лікування. А тому суд вважає, що постанову слід допустити до негайного виконання.
Щодо позовних вимог про виплату коштів, починаючи з 01 січня 2012 року, то з цього приводу суд прийшов до наступних висновків.
У відповідності до п.З Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.. Вказаний Закон набрав законної сил з 01.01.2012 року.
Таким чином, з часу набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», виплата надбавок та підвищення до пенсії повинна здійснюватись згідно порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Оскільки на час судового розгляду справи такий порядок Кабінетом Міністрів України не затверджено і будь-яких нормативно-правових актів не приймалось, суд приходить до висновку, що при вирішенні справ щодо розміру щомісячної компенсації застосуванню підлягають положення статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.8,19,21 Конституції України, ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", судовою практикою Європейського суду з прав людини, зокрема рішеннями у справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії», Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), ст.ст. 2, 16, 256, ч. 4 ст. 122 КАС України, суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 у власних інтересах та інтересах неповнолітніх дітей задовольнити повністю.
Визнати право позивача ОСОБА_1, неповнолітніх ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_6,ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8.на отримання грошової допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, визначеному даним Законом.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 червня 2011 року по 19 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 червня 2011 року 19 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 червня 2011 року по 19 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_5 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 червня 2011 року по 19 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_6 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 червня 2011 року по 19 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_7 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 червня 2011 року по 19 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_8 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 червня 2011 року по 19 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_9 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 червня 2011 року по 19 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
У відповідності до ст. 256 КАС України постанову допустити до негайного виконання.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 28 грн. 23 коп. на підставі Закону України «Про судовий збір»
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володимирецький районний суд. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляції. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Котик Л.О.