ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 309
РІШЕННЯ
Іменем України
| 18.12.2008 | Справа №2-22/10165-2008
18 грудня 2008 року Справа №2-22/10165-2008 За позовом Суб'єктапідприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до
третя особа Фонду майна АР Крим (95015, м. Сімферополь, вул. Севастопольська,17)
Кримський професійно-технічний учбовий заклад «Євпаторійський будівельний ліцей» (м. Євпаторія, вул.Крупської,7)
про спонукання укласти договір оренди
Суддя: Калініченко А.А. Представники сторін: Позивача : ОСОБА_2 - представник, дов. від 19.11.2008 р.
Відповідача:
Третьої особи: Титаренко О.О. - представник, дов.№ 135-Д від 01.12.2008 р.
не з'явився
Позивач - Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 - звернувся до Господарського cуду Автономної Республіки Крим із позовною заявою до відповідача - Фонду майна АР Крим, у якій просить визнати незаконною відмову Фонду майна АР Крим в укладенні договору оренди нерухомого майна - будівлі гаражу літ. «З» площею 81,4 кв.м., який розташований за адресою: АР Крим, м. Євпаторія, вул. Крупської, 7 та знаходиться на балансі Кримського професійно-технічного учбового закладу «Євпаторійський будівельний ліцей» та зобов'язати Фонд майна АР Крим укласти з СПД ОСОБА_1 договір оренди нерухомого майна - будівлі гаражу літ. «З» площею 81,4 кв.м., який розташований за адресою: АР Крим, м. Євпаторія, вул. Крупської, 7 та знаходиться на балансі Кримського професійно-технічного учбового закладу «Євпаторійський будівельний ліцей». Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Фонд майна АР Крим, як орган, уповноважений передавати в оренду майно АР Крим, за наявності всіх необхідних документів, у порушення статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» ухиляється від укладення договору оренди. Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 218.12.2008 р. позовні вимоги підтримав повністю. Відповідач представив відзив на позовну заяву, вважає її необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки передача в оренду об'єктів державного майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, відповідно до статті 76 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Крім того, відповідно до пункту 8 розділу 1 Методики розрахунку, розподілу та порядку використання орендної плати за оренду (суборенду) майна, що належить АР Крим, затвердженої постановою Верховної Ради АР Крим від 19.11.1998 №274-2/98 договір оренди та умови конкурсу не погоджені з Постійною комісією ВР АР Крим по економічної, бюджетно-фінансової і податкової політики. Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторні, дослідивши надані докази, суд встановив:
25.10.2006 року СПД ОСОБА_1 звернувся до Фонду майна Автономної Республіки Крим із заявою, у якій просив укласти договір оренди об'єкта нерухомості - будівлі гаражу літ. «З» площею 81,4 кв. м., який розташований за адресою: АР Крим, м. Євпаторія, вул. Крупської, 7 та знаходиться на балансі Кримського професійно-технічного учбового закладу «Євпаторійський будівельний ліцей» для використання як склад-магазин продовольчих товарів. Позивач отримав дозвіл Міністерства освіти та науки, яке у листі від 23.05.2007 р. № 01-15/1747 зазначило, що не заперечує проти укладення договору на умовах, викладених у проекті договору, вказаний об'єкт не входить до переліку об'єктів, заборонених для здачі в оренду. Фонд майна Автономної Республіки Крим надав відповідь Суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1 лише 14.10.2008 р. листом № 08-05/9044, у якому, із посиланням на неузгодженість умов конкурсу та договору оренди з Постійною комісією Верховної Ради АР Крим з питань економічної, бюджетно-фінансової та податкової політики, відмовив в укладенні договору оренди нерухомого майна - будівлі гаражу літ. «З» площею 81,4 кв. м., який розташований за адресою: АР Крим, м. Євпаторія, вул. Крупської, 7. Суд розглянувши позовні вимоги, суд вважає їх обґрунтованими, та такими, що підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного. Відповідно до статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону. У разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном. Орган, уповноважений управляти державним майном, розглядає подані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про умови договору оренди або про відмову в укладенні договору оренди. Органи, уповноважені управляти майном, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, розглядають подані матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів повідомляють підприємство про своє рішення (надання дозволу щодо укладення договору оренди або відмову). Якщо орендодавець не одержав у встановлений термін висновків органу, уповноваженого управляти державним майном, дозволу, відмови чи пропозицій від органу, уповноваженого управляти відповідним майном, укласти договір оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією, висновків органу Антимонопольного комітету України, укладення договору оренди вважається з цими органами погодженим. Матеріалами справи підтверджується що позивач подав всі необхідні для укладення договору оренди матеріали відповідно до вимог Наказу Фонду державного майна України №2975 від 14.11.2005 року «Про затвердження Переліку документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності», а також передача нежитлового приміщення гаражів в оренду була погоджена з органом управління - Міністерством освіти та науки АР Крим. Частиною 4 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що у передачі в оренду об'єктів може бути відмовлено, якщо: було прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку цих об'єктів; об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи місцевих органів влади; орган Антимонопольного комітету України не дає згоди з підстав, перелічених у абзацах другому-четвертому частини другої цієї статті; орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на виділення структурного підрозділу підприємства; орендодавець, зазначений в абзаці другому та третьому статті 5 цього Закону, прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією; з інших підстав, передбачених законами. На думку суду перелік підстав для відмови в укладенні договору оренди є вичерпним та за відсутності цих підстав Фонд майна АР Крим зобов'язаний укласти договір оренди з позивачем. Цей висновок відповідає позиції Вищого господарського суду України, викладеній у постанові від 04.03.2008 по справі №2-21/17997-2008 за позовом ТОВ «Оптима Телеком» до Фонду майна АР Крим про зобов'язання укласти договір. Пунктом 5 розділу 1 Методики розрахунку, розподілу та порядку використання орендної плати за оренду (суборенду) майна, що належить АР Крим (далі - Методика), затвердженої постановою Верховної Ради АР Крим від 19.11.1998 №274-2/98 в редакції, що діяла на момент звернення позивача до Фонду майна АР Крим, передбачено, що погодження від імені власника договорі оренди майна, що належить Автономній Республки Крим проводиться шляхом оформлення відповідних протоколів Контрольної комісії ВР АР Крим з питань приватизації та Постійної комісії ВР АР Крим з питань економічної, бюджетно-фінансової і податкової політики. В матеріалах справи наявні: виписка з протоколу засідання Контрольної комісії ВР АР Крим з питань приватизації від 12.12.2007 р. №17, виписка з протоколу засідання Постійної комісії ВР Крим з питань економічної, бюджетно-фінансової і податкової політики ВР АР Крим від 17.12.2007 р. №19, які свідчать про дотримання положень пункту 5 розділу 1 Методики. Посилання відповідача на необхідність дотримання пункту 8 розділу 1 Методики суд вважає неспроможними, оскільки об'єкт оренди не є цілісним майновим комплексом підприємства. Стосовно посилань Фонду майна АР Крим на необхідність укладення договору оренди цілісного майнового комплексу виключно на конкурсних засадах відповідно до статті 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесенні змін до деяких законодавчих актів України» господарський суд зазначає наступне. Конституційний Суд України в своєму рішенні у справі № 1-29/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 прямо зазначив, що закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, ...тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Таке положення закріплено і в частині третій статті 27 Бюджетного кодексу України. Частиною 7 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що орендар визначається орендодавцем у конкурсному порядку лише за наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу (за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу) або заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних чи юридичних осіб. В той же час, стаття 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесенні змін до деяких законодавчих актів України» передбачає передачу в оренду державного та комунального майна виключно на конкурсних засадах незалежно від кількості осіб, які бажають укласти договір оренди. Фактично Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлює інше (додаткове) правове регулювання у порівнянні з нормами спеціального нормативно-правового акту - Закону України «Про оренду державного та комунального майна», тому суд віддає перевагу положенням останнього. Відповідно до п. 4.3 Роз'яснень Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики застосування Закону України «Про оренду державного та комунального майна»» за від 25.05.2000 за №02-5/237, у разі відмови в укладанні договору оренди майна з підстав, не передбачених абзацом сьомим частини четвертої статті 9 Закону, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересована особа має право звернутися до господарського суду із заявою про спонукання компетентного органу (підприємства) укласти договір оренди (частина восьма статті 9 Закону). Такі спори вирішуються господарським судом за місцезнаходженням орендодавців. З урахуванням викладених вище обстави, суд вважає, що позивачем дотримані всі необхідні вимоги законодавства щодо процедури укладення договору оренди, однак Фонд майна АР Крим незаконно ухиляється від укладення договору, тому позовні вимоги про спонукання відповідача укласти договір оренди підлягають задоволенню. В той же час, не підлягає задоволенню вимога позивача про визнання незаконної відмови Фонду майна АР Крим укласти договір оренди нерухомого майна - будівлі гаражу літ. «З» площею 81,4 кв.м., який розташований за адресою: АР Крим, м.Євпаторія, вул.Крупської, 7, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не передбачений статтею 16 ЦК України, статтею 20 ГК України. В судовому засіданні, яке відбулось 18.12.2008 р. оголошено вступну та резолютивну частині рішення. Повний текс рішення оформлено та підписано 29.12.2008 р. Керуючись ст.ст. 49, 75, 77, 82-84 ГПК України, суд
вирішив :
1. Позов задовольнити частково. 2. Зобов'язати Фонд майна АР Крим (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17 код ЄДРПОУ 00036860) укласти з Суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІНН НОМЕР_1) строком на 2 роки 364 дня договір оренди нерухомого майна - будівлі гаражу літ. «З» площею 81,4 кв.м., який розташований за адресою: АР Крим, м.Євпаторія, вул.Крупської, 7 та знаходиться на балансі Кримського професійно-технічного учбового закладу «Євпаторійський будівельний ліцей». 3. В частині позовних вимог про визнання відмови Фонду майна АР Крим (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17 код ЄДРПОУ 00036860) укласти з Суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1(АДРЕСА_1 ІНН НОМЕР_1) строком на 2 роки 364 дня договір оренди нерухомого майна - будівлі гаражу літ. «З» площею 81,4 кв.м., який розташований за адресою: АР Крим, м.Євпаторія, вул.Крупської, 7 та знаходиться на балансі кримського професійно-технічгого учбового закладу «Євпаторійський будівельний ліцей» незаконною - в позові відмовити. 4. Стягнути з Фонду майна АР Крим (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17 код ЄДРПОУ 00036860) на користь Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1(АДРЕСА_1 ІНН НОМЕР_1) 85 грн. державного мита, 118 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду Автономної Республіки Крим Калініченко А.А.