ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2012 р. Справа № 2а/0470/11637/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБарановського Р. А. при секретаріПетьковій В.С. за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_4 Коваленко Д.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Колективного підприємства "Дніпропетровський пивобезалкогольний комбінат "Дніпро" до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби у якому просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 27.06.2012 р. № 0104172301, № 0104182301.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішень відповідача.
Позивач зазначає, що на підставі отриманих документів від ФДМУ по Дніпропетровській області перевіряючі Лівобережної МДПІ дійшли помилкового висновку, щодо приналежності пансіонату «Ялинка» до державної власності і правомірності продажу КП ДПБК «Дніпро» зазначеного майна ОСОБА_4 В зв'язку з цим кошти які КП ДПБК «Дніпро» отримало від ОСОБА_4 в сумі 18000грн. як платню за проданий пансіонат «Ялинка» згідно договору купівлі-продажу від 14.01.2009р. №14/01 Лівобережна МДПІ помилково прирівнює до «безповоротної фінансової допомоги».
Представник позивача, що прибув у судове засідання позов підтримав та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача, позов не визнав на основі того, що КП «ДПБК «Дніпро» в порушення підпункту 1.22.1 пункту 1.22 статті 1 та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР занижено валовий доход за III квартал 2010 року за рахунок не включення до його складу суми безповоротної фінансової допомоги у розмірі 18000,00 грн., отриманої від фізичної особи ОСОБА_4
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що Лівобережною МДПІ М. Дніпропетровська проведено документальну позапланову виїзну перевірку КП «ДПБК «Дніпро» з питань дотримання вимог податкового законодавства по правовим відносинам з ОСОБА_4 за період з 01.04.08 по 31.03.11. В ході перевірки встановлено, що КП «ДПБК «Дніпро» в порушення підпункту 1.22.1 пункту 1.22 статті 1 та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР занижено валовий доход за III квартал 2010 року за рахунок не включення до його складу суми безповоротної фінансової допомоги у розмірі 18000,00 грн., отриманої від фізичної особи ОСОБА_4
Зазначене призвело до заниження податку на прибуток у III кварталі 2010 року на суму 4500,00 грн.
В акті перевірки Лівобережної МДПІ М.Дніпропетровська від 01 червня 2012 року зазначено, що відповідно до договору від 13 вересня 1994 року № 56 Фонд комунального майна Дніпропетровської обласної ради народних депутатів (продавець) продав організації орендаторів Дніпропетровського орендного пивобезалкогольного комбінату «Дніпро» (покупець) державне майно цілісного майнового комплексу Дніпропетровського орендного пивобезалкогольного комбінату «Дніпро». Передача державного майна за вказаним договором відбулася 14 грудня 1994 року, про що складено відповідний акт.
Відповідно до листа від 06 березня 2012 року №19-11-01304 регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області підтвердило взаємовідносини між Фондом комунального майна Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів та організацією орендаторів Дніпропетровського орендного пивобезалкогольного комбінату «Дніпро» по договору купівлі-продажу від 13 вересня 1994 року №56, щодо купівлі державного майна цілісного майнового комплексу Дніпропетровського орендного пивобезалкогольного комбінату «Дніпро».
Крім того, в листі зазначено, що туристична база «Ялинка», розташована за адресою: Херсонська область, Генічеський район, с. Генічеська Гірка, вул. Набережна, буд. 55 не входить в перелік майна переданого по акту від 14 грудня 1994 року, тобто туристична база «Ялинка» є об'єктом соціальної сфери у зв'язку з чим не підлягає приватизації, залишається в державній власності та на балансі підприємства. Державою не здійснювались жодні дії щодо відчуження туристичної бази «Ялинка», таким чином вказане майно залишилося в державній власності, а тому КП «ДПБК «Дніпро» та ОСОБА_4 є неправомірними та недобросовісними набувачами права власності на туристичну базу «Ялинка».
Згідно протоколу позачергових зборів співвласників КП «ДПБК «Дніпро» від 12 січня 2009 року №1 останніми було прийнято рішення про продаж туристичної бази «Ялинка» по залишковій вартості.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 14 січня 2009 року туристична база «Ялинка» була продана фізичній особі ОСОБА_4, який є пов'язаною особою. Вартість продажу туристичної бази склала 18000,00 грн. (відповідно до звіту від 21 лютого 2009 року про незалежну оцінку вартості вказаного об'єкту вартість туристичної бази склала 228774,00 грн. без ПДВ).
Крім цього, в акті перевірки зазначено, що відповідно до листа Генічеського державного бюро технічної інвентаризації від 03 жовтня 2011 року №598 за КП «ДПБК «Дніпро» не зареєстровано право власності на нерухоме майно.
Відповідно до довідки з реєстру прав власності на нерухоме майно, наданої Генічеським державним бюро технічної інвентаризації, перший запис по реєстрацію права власності на нерухоме майно - туристичну базу «Ялинка» значиться з 28 січня 2009 року за фізичною особою ОСОБА_4
В листах КП «Дніпропетровського міжміського бюро технічної інвентаризації» від 31 серпня 2011 року №10519 та від 21 жовтня 2011 року №12911 зазначено, що відомості про реєстрацію права власності за КП «ДПБК «Дніпро» на нерухоме майно по М.Дніпропетровську не зареєстровано.
Враховуючи викладене, КП «ДПБК «Дніпро» володіло туристичною базою «Ялинка» на правах безоплатного користування та не мало законних підстав для здійснення продажу вказаного об'єкту.
За результатами перевірки складено акт від 01 червня 2012 року №2211/22/00382705 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки КП «ДПБК «Дніпро» з питань дотримання вимог податкового законодавства по правовим відносинам з ОСОБА_4 за період з 01.04.08 по 31.03.11», в якому було відображено зазначене порушення.
За результатами розгляду акта перевірки Лівобережною МДПІ М.Дніпропетровська, з посиланням на норми чинного законодавства, прийнято податкові повідомлення-рішення від 27 червня 2012 року №0104172301 про збільшення грошового зобов'язання по податку на прибуток у сумі 5625,00 грн. (основний платіж - 4500,00 грн., штрафні (фінансові) санкції -1125,00 грн.) та №0104182301 про застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 510,00 грн. (за ненадання документів під час проведення перевірки).
В ході адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень ДПС у Дніпропетровській області для об'єктивного прийняття рішення за розглядом скарги, перевірки аргументів та доводів, викладених у скарзі платника, для уточнення та обґрунтування даних, визначених попередньою перевіркою, призначено проведення документальної позапланової перевірки (лист від 10 серпня 2012 року №19300/10-014).
За результатами проведеної перевірки складено акт від 28 серпня 2012 року №3537/22/00382705. В акті позапланової перевірки від 28 серпня 2012 року підтверджено висновки попереднього акту та зазначено, що підприємством занижено податок на прибуток у III кварталі 2010 року на суму 4500,00 грн.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України «Про приватизацію державного майна» від 04 березня 1992 року №2163-XII (в редакції, яка діяла станом на III квартал 2010 року) за рішенням державного органу приватизації об'єкти соціально-побутового призначення в разі відмови трудових колективів підприємств, що приватизуються, від приватизації цих об'єктів можуть передаватися у комунальну власність відповідних територіальних громад відповідно до законодавства. У разі неможливості утримання за рахунок коштів місцевого бюджету об'єктів соціально-побутового призначення, створених за рахунок коштів фонду соціального розвитку (аналогічних фондів) підприємства, що приватизується, а також за наявності згоди відкритого акціонерного товариства, створеного у процесі приватизації та корпоратизації на базі вказаного підприємства, зазначені об'єкти можуть передаватися у порядку, що встановлюється Фондом державного майна України у безстрокове безоплатне користування такому товариству за умови їх цільового використання та належного утримання і без права продажу. Подальша приватизація таких об'єктів здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Згідно з підпунктом 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України №334 валовий доход включає доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям згідно з пунктом 7.11 статті 7 цього Закону та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, крім випадків, визначених у частині четвертій статті 3 Закону України "Про списання вартості несплачених обсягів природного газу".
Підпунктом 1.22.1 пункту 1.22 статті 1 цього ж Закону передбачено, що безповоротна фінансова допомога - це, зокрема, сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод.
Пунктом 123.1 статті 123 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року Ш755-УІ (далі - Податковий кодекс) передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Як свідчать обставини справи (акт від 01 червня 2012 року №2211/22/00382705 та акт від 28 серпня 2012 року №3537/22/00382705), КП «ДПБК «Дніпро» володіло туристичною базою «Ялинка» на правах безоплатного користування та не мало законних підстав для здійснення продажу вказаного об'єкту.
Позивачем не надані до перевірки та не долучені до позову належним чином оформлені документи, які підтверджують право власності останнього на об'єкт соціальної сфери - туристичну базу «Ялинка».
Натомість, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області листом від 06 березня 2012 року №19-11-01304 повідомило, що туристична база «Ялинка» не ввійшла в перелік майна, переданого по акту від 14 грудня 1994 року, тобто, вказаний об'єкт соціальної сфери не підлягає приватизації та залишається в державній власності та на балансі підприємства. Таким чином, туристична база «Ялинка» перебуває в державній власності, а тому КП «ДПБК «Дніпро» та ОСОБА_4 є неправомірними набувачами права власності на зазначений об'єкт нерухомого майна. Відповідно, грошові кошти у розмірі 18000,00 грн., отримані КП «ДПБК «Дніпро» від операції продажу туристичної бази «Ялинка», яка не належить останньому на правах власності та не підлягає продажу, є безповоротною фінансовою допомогою, отриманою від фізичної особи ОСОБА_4
За результатами перевірки перевіряючими було застосовано до платника податків штрафну санкцію у розмірі 510,00 грн. за ненадання документів до перевірки. Так, Лівобережна МДШ М.Дніпропетровська звернулася до КП «ДПБК «Дніпро» з письмовими запитами про надання первинних документів та пояснень посадових осіб підприємства щодо здійснення продажу туристичної бази «Ялинка» та відображення вказаної господарської операції в податковому обліку (листи ДПІ від 21 травня 2012 року №1 та від 22 травня 2012 року №2), однак, відповіді на вказані листи від підприємства не надходили.
Відповідно до пункту 121.1 статті 121 Податкового кодексу України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
З огляду на викладене, рішення, що оскаржено є правомірними. Тому, адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, предбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 10 грудня 2012 року
Суддя Р.А. Барановський