Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-960/12/2770
05.11.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Єланської О.Е.,
суддів Ілюхіної Г.П. ,
Кукти М.В.
секретар судового засідання Мазнєва А.О.
за участю сторін:
представники позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов-ЛТД"- Єрмак Павло Леонідович та Семенова Світлана Миколаївна, дов. №б/н від 22.05.2012 року;
представник відповідача - Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби - Летюча Діана Геннадіївна, довіреність №30/9/10-031 від 14.03.12 року;
представник відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Севастополя у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Куімов М.В.) від 28.05.12 року у справі №2а-960/12/2770
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов-ЛТД" (вул. Гоголя, 22, м.Севастополь, 99040)
до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби (вул. Кулакова 37, м. Севастополь, 99011)
Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Новоросійська, 62, м. Севастополь, 99011)
про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.05.2012 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов-ЛТД" до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Севастополя про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя від 04 квітня 2012 року №0000342330 про застосування фінансових санкції в сумі 6,800 гривень, - визнано протиправним та скасовано.
Зобов'язано Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Севастополя повернути з Державного бюджету Ленінського району м. Севастополя та перерахувати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-ЛТД»грошові кошти в сумі 6,800 гривень. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-ЛТД»судові витрати зі сплати державного мита в сумі 107 гривень 30 копійок.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби продала апеляційну скаргу, якою просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
У апеляційній скарзі, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме: п. 3 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, яке полягає в тому, що судом залишено поза увагою доводи податкової інспекції щодо обставин, які відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставами для скасування судового рішення. Зазначає про порушення судом принципу законності, встановленого ст. 129 Конституції України, оскільки рішення не ґрунтуються на нормах Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»в їх сукупності. Наголошує на тому, що згідно із ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указом Президента України «Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів»від 11.07.2001 року № 510/2001 на Державну податкову службу України покладено функції із забезпеченням реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення міжгалузевої координації у цій сфері. Згідно із ст. 8,10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст.20,75, 80 Податкового кодексу України, ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», ДПІ є уповноваженим органом на здійснення перевірок та накладення штрафів за порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В судове засідання 05.11.2012 року представник Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Севастополя не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення представника відповідача, заперечення на апеляційну скаргу представників позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом попередньої інстанцій було встановлено, що актом податкової інспекції від 21.03.2012 року №0002/27/02/22/35542148 про результати фактичної перевірки за дотриманням порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтва, у тому числі свідоцтва про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів магазину-кафе-кулінарії ТОВ «Азов-ЛТД»по вул. Гоголя, 22 в м. Севастополі зокрема, було встановлено порушення ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у частині реалізації неповнолітньої ОСОБА_5 слабоалкогольного напою «Шейк коктейль абсент лайт»(а.с.6-7).
04.04.2012 року на підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя було прийнято рішення №0000342330 про застосування до позивача фінансової санкції у розмірі 6,800 грн.(а.с.5). Фінансові санкції були сплачені позивачем у повному обсязі 12.04.2012 року, що підтверджується платіжним дорученням (а.с.36).
Не погодившись з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.05.2012 року був задоволений адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов-ЛТД" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби.. Рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя від 04 квітня 2012 року №0000342330 про застосування фінансових санкції в сумі 6,800 гривень було визнано протиправним та скасовано. Зобов'язано Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Севастополя повернути з Державного бюджету Ленінського району м. Севастополя та перерахувати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-ЛТД»грошові кошти в сумі 6,800 ( шість тисяч вісімсот ) гривень.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ «Азов - ЛТД»дійсно було допущено порушення вимог ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що виразилося в реалізації неповнолітньої особі слабоалкогольного напою. Разом з тим, що оскаржуване рішення про застосування фінансової санкції прийнято ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя з перевищенням наданих повноважень, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Однак, суд апеляційної інстанції не може погодитися з висновком суду першої інстанції щодо відсутності у податкової інспекції повноважень щодо прийняття рішень про застосування фінансових санкцій, встановлених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР.
Так, відповідно до ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Згідно ч.3 ст.17 вказаного Закону, рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509-ХП (із змінами та доповненнями).
Відповідно до статті 1 цього Закону до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Статтею 8 цього Закону визначено, що Державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, участю у розробленні пропозицій щодо основних напрямів державної політики і проектів державних програм у сфері боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, узагальненням практики застосування законодавства, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства при виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійсненням заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції прямо передбачене п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України.
У п.п.20.2 статті 20 Податкового кодексу України зазначено, що права, передбачені підпунктами 20.1.12-20.1.20, 20.1.22, 20.1.27-20.1.28, 20.1.32-20.1.39 цієї статті надаються головам державних податкових служб і начальникам державних податкових інспекцій та їх заступникам.
Отже, матеріали справи свідчать, що рішення про застосування штрафних санкції до ТОВ «Азов ЛТД»від 04.04.2012 року було прийнято виконуючою обов'язки начальника ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя Солдатовою Л.Ю. (а.с.5).
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла до висновку, що ДПІ є іншим органом, якому Законом України «Про державну податкову службу в Україні»та ст. 20 Податкового кодексу України надано право на здійснення перевірок та накладення штрафів за порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Отже, ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя, як при проведенні перевірки, так й при винесенні рішення про застосування фінансових санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов-ЛТД" діяла в межах наданих законом повноважень.
Відповідно до частини 1 пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення, є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає вимоги позивача необгрунтованими. Правова оцінка, суду першої інстанції суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 3 ст. 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Куімов М.В.) від 28.05.12 року у справі №2а-960/12/2770, задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Куімов М.В.) від 28.05.12 року у справі №2а-960/12/2770, скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 12 листопада 2012 р.
Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська
Судді підпис Г.П.Ілюхіна
підпис М.В. Кукта
З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська