ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
09 січня 2013 р.Справа №801/274/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Котарева Г.М., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом
Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополь
до Відділу Державної виконавчої служби Залізничного району м. Сімферополь РУЮ АР Крим
про визнання неправомірними дій, визнання протиправними та скасування вимоги від 04.12.12р. №20808/0371 та постанови про накладення штрафу від 03.12.12р. №20809/0371,
ВСТАНОВИВ:
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Сімферополь звернувся до суду з позовом до Відділу Державної виконавчої служби Залізничного району м. Сімферополь РУЮ АР Крим про визнання неправомірними дій, визнання протиправними та скасування вимоги від 04.12.12р. №20808/0371 та постанови про накладення штрафу від 03.12.12р. №20809/0371.
Згідно до положень ст. 108 КАС України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків у разі якщо позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України.
Позовна заява не відповідає вимогам п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, оскільки однією з вимог є визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 03.12.12р. №20809/0371, яка винесена стосовно посадової особи - Начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополь, тоді як позивачем зазначений Квартирно-експлуатаційний відділ м. Сімферополь.
З п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України вбачається, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Предметом адміністративного позову є дії начальника Відділу Державної виконавчої служби Залізничного району м. Сімферополь РУЮ АР Крим щодо відмови у перевірці дій державного виконавця при винесенні вимоги від 04.12.12р. №20808/0371 та постанови про накладення штрафу від 03.12.12р. №20809/0371, та самі вимога від 04.12.12р. №20808/0371 та постанова про накладення штрафу від 03.12.12р. №20809/0371.
Позовну заяву направлено поштою 29.12.12р., про що свідчить відтиск поштового штемпелю на конверті.
Відповідно до ч.ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частинами 1,2 ст. 181 КАС України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів
Отже позивачем пропущений строк звернення до суду, встановлений ст. 181 КАС України.
Частиною 2 статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» №606-XIV від 21.04.1999р. встановлено, що боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку.
Позивач зазначає, що вих. №10/4275 від 14.12.12р. він звернувся до начальника Відділу Державної виконавчої служби Залізничного району м. Сімферополь РУЮ АР Крим з проханням перевірити дії державного виконавця.
21.12.12р. ним було отримано відповідь від 17.12.12р. №11057/0321, у якому було зазначено, що дії державного виконавця можуть бути оскаржені у судовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 99 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Суд зазначає, що вищевказане звернення позивача вих. №10/4275 від 14.12.12р. неможна розглядати у якості досудового порядку вирішення спору та поважності причин звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Позовна заява не відповідає вимогам ч. 2 ст. 106 КАС України, тому що позивачем не наведені підстави, з яких він звернувся до суду із пропущеним строком, встановленим ст. 181 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду адміністративного позову:
- сума судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру -32,19грн. (0,03 розміру мінімальної заробітної плати) (станом на 2012 рік).
- сума судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру - 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 107,3грн. та не більше 2146,00грн. (станом на 2012 рік) (не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат).
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Зі змісту рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» вбачається, що збільшення податковим органом зобов'язань особи з податку є втручанням до його майнових прав.
Отже, за практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо.
Таким чином, звернені до суду вимоги в частині зобов'язання скасувати рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України, а саме:
- у порушення частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що у позовній заяві заявлені, у тому числі, майнові вимоги, судовий збір повинен бути доплачений за ставками, встановленими для позовних заяв майнового характеру, а саме у розмірі 1% від суми, зазначеної у податковому повідомленні-рішенні, що є предметом оскарження, але не менш 107,30грн., та не більше 2146,00грн.
Загальна сума грошового зобов'язання за оскаржуваною постановою про накладення штрафу від 03.12.12р. №20809/0371 становить 340,00грн., а отже судовий збір за звернення до суду з вимогами в частині визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 03.12.12р. №20809/0371 на суму 340,00грн., повинен становити 107,30грн.
До того ж, позивачем не додано до позовної заяви платіжного документу про сплату 32,19грн. (станом на 2012 рік) судового збору за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в частині вимог про визнання неправомірними дій та визнання протиправною та скасування вимоги від 04.12.12р. №20808/0371.
Крім того суд вважає за необхідне роз'яснити, що за наявності обставин для звільнення позивача від сплати судового збору, передбачених статті 5 Закону України «Про судовий збір», позивач не позбавлений права звернутись до суду із відповідним клопотанням.
Крім того, позивач має право звернутися до суду з заявою про зменшення, розстрочку або звільнення від судових витрат, в порядку статті 88 КАС України та у відповідності до вимог пункту 5 частини 1 статті 106 КАС України.
Згідно до положень ст. 108 КАС України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків
Керуючись ч. 1, 2, 3 ст. 106, ст. 108 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. У строк до 23.01.13 усунути вказані недоліки , а саме: викласти вимоги відповідно до ч. 4, 5 ст. 105 КАС України, а саме: з'ясувати питання щодо кола осіб у справі, додати до адміністративного позову платіжні документи про сплату встановленого розміру судового збору за подання до суду адміністративного позову немайнового та майнового характеру на належні реквізити: рахунок 31210206784002, одержувач: Держаний бюджет міста Сімферополя, 22030001, ЄДРПОУ 38040558, МФО 824026, банк одержувача: ГУ ДКСУ в АР Крим, призначення платежу: «Код 35174235, судовий збір, пункт 3.1», сума 32,19грн. (немайновий характер) та сума 107,30грн. (майновий характер), надати докази поважності пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів, встановленого ст. 181 КАС України
3. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи 801/274/13-а та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Котарева Г.М.