ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 грудня 2012 року 09 год. 40 хв. № 2а-8430/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києвадо Закритого акціонерного товариства «Пост-Київ і Ко»про стягнення заборгованості зі штрафних санкцій в розмірі 12 580, 00 грн., -В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Державна податкова інспекція у Голосіївському районі міста Києва (далі - позивач, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва) з позовом до Закритого акціонерного товариства «Пост-Київ і Ко» (далі - відповідач, ЗАТ «Пост-Київ і Ко») про стягнення заборгованості зі штрафних санкцій в розмірі 12 580, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за відповідачем обліковується заборгованість перед бюджетом по штрафним (фінансовим) санкціям на загальну суму 12 580, 00 грн. На підставі матеріалів перевірки суб'єкта господарювання (ЗАТ «Пост-Київ і Ко») з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій (акт від 19.09.2008р. № 26500873/2304) ДПІ у Голосіївському районі м. Києва прийняла рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.10.2008р. за № 0008172304 (форми «С») на суму 12 580, 00 грн. Сума визначених фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 12 580, 00 грн. позивачем до державного бюджету сплачена не була. В силу норм п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (в редакції, що діяла на момент звернення із позовом до суду) органи державної податкової служби мають право звернутися до суду із позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна (в тому числі заборгованості, що виникла внаслідок несплати платником податків штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР).
Відповідач проти позову заперечував. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що питання щодо правомірності винесення відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.10.2008р. за № 0008172304 на суму 12 580, 00 грн. розглядається в судовому порядку (адміністративна справа № 6/153). Таким чином, до винесення Вищим адміністративним судом України рішення по суті розгляду касаційної скарги позивача на рішення судів попередніх інстанцій у справі № 6/153 за позовом ЗАТ «Пост-Київ і Ко» до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій № 0008172304 від 09 жовтня 2008 року, факт наявності заборгованості у позивача не підтверджується.
В судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судові засідання, призначені на 15 та 30 листопада 2012 року не з'явився, належним чином повідомлений про дати, час і місце судових засідань відповідно до вимог ст. 33, ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0662169 4 і повідомленням про повернення поштового відправлення № 9824217 3 (в тому числі конверт разом з повісткою), та про причини неявок суду не повідомив, клопотань чи заяв про розгляд справи без його участі або про відкладення судових засідань не заявляв.
30 листопада 2012 року в судовому засіданні судом було ухвалено перейти до письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
19 вересня 2008 року працівниками ДПА у Херсонській області була проведена перевірка господарської одиниці ЗАТ «Пост-Київ і Ко» (зал гральних автоматів), що знаходиться за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, 11/15, - з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складений акт від 19.09.2008р. № 0389/21/22/23/33494365 (реєстраційний номер в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання № 26500873/2304).
09 жовтня 2008 року ДПІ у Голосіївському районі м. Києва на підставі вказаного вище Акта перевірки прийняла рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0008172304, яким відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями) та згідно з п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР (із змінами та доповненнями) за порушення вимог п. 1, п. 2, п. 3 ст. 3 цього Закону, позивачу нараховані фінансові санкції на суму 12 580, 00 грн.
Не погоджуючись із правомірністю винесеного зазначеного Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ЗАТ «Пост-Київ і Ко» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій № 0008172304 від 09 жовтня 2008 року (далі - Рішення).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 квітня 2009 року у справі № 6/153 за позовом ЗАТ «Пост-Київ і Ко» до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій № 0008172304 від 09 жовтня 2008 року, залишеним без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2010 року, в задоволенні позову було відмовлено повністю (копії судових рішень по справі № 6/153 наявні в матеріалах даної справи).
У відповідності до пунктів першого - третього ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР (в редакції, що діяла на момент винесення відповідачем Рішення) за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах, зокрема:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (п. 1 ст. 17 цього Закону);
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій (п. 2 ст. 17 цього Закону);
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну (п. 3 ст. 17 цього Закону).
В силу норм ст. 25 цього ж Закону (в редакції, що діяла на момент винесення відповідачем Рішення) суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (в редакції, що діяла на момент звернення із позовом до суду) державні податкові інспекції в районах у містах у відповідності до своїх функціональних обов'язків подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Починаючи з 01 січня 2011 року спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює, зокрема, порядок сплати грошових зобов'язань (податкових зобов'язань і штрафних (фінансових) санкцій) юридичних або фізичних осіб до бюджетів з податків і зборів, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами за порушення податкового законодавства, та, одночасно, визначає процедуру оскарження рішень, дій органів стягнення на момент виникнення спірних правовідносин є Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Зокрема, у відповідності до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України під «грошовим зобов'язанням платника податків» розуміється сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
При цьому згідно абзацу четвертого п. 56.18 ст. 56 цього Кодексу при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
У підпункті 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Судом встановлено, що 17 вересня 2012 року Вищим адміністративним судом України за результатами перегляду в порядку касаційного провадження адміністративної справи № 6/153 за позовом ЗАТ «Пост-Київ і Ко» до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій № 0008172304 від 09 жовтня 2008 року, була винесена ухвала, якою залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 квітня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2010 року, а касаційну скаргу Товариства - без задоволення (копія ухвали суду касаційної інстанції від 17.09.2012р. наявна в матеріалах даної справи).
Відповідно до норм частин першої, третьої та п'ятої ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
З контексту вищенаведених норм права та з урахуванням встановлених фактичних обставин справи, судом вбачається, що заявлена сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 12 580, 00 грн. являється узгодженим грошовим зобов'язанням та станом на день розгляду даної справи набула статусу податкового боргу.
В силу ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року № 2857-VI податки і збори (обов'язкові платежі), які справлялися до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України, та зараховуються до: загального фонду державного бюджету - в частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися до державного бюджету; загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів - у частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися відповідно до загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів.
Органами уповноваженими здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, згідно з п. 41.5 ст. 41 ПК України, є виключно органи державної податкової служби.
Підпунктом 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Зокрема, підпунктом 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено право органів державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п. 87.2 п. 87.1 ст. 87 ПК України).
Орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п. 95.1 ст. 95 ПК України).
Згідно з підпунктом 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 ПК України).
Станом на момент розгляду справи сума податкового боргу в заявленій до стягнення сумі залишається непогашеною, що підтверджується зворотнім боком облікових карток платника податків ЗАТ «Пост-Київ і Ко» по названому платежу та повідомленням ДПІ у Голосіївському районі м. Києва про грошові зобов'язання та податковий борг від 27.12.2012р. № 4490/19-018.
Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Пост-Київ і Ко» (місцезнаходження: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, буд. 3, ідентифікаційний код 31086580) до Державного бюджету України суму заборгованості зі штрафних санкцій в розмірі 12 580 (дванадцять тисяч п'ятсот вісімдесят) грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова