Постанова № 28523036, 25.04.2012, Сарненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
25.04.2012
Номер справи
1718/2-а-2511/11
Номер документу
28523036
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1718/2-а-2511/11

2012 р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2012 року

Сарненський районний суд Рівненської області в складі :

головуючого судді - ТОВСТИКИ І.В.

при секретарі - ПОЛУПАН Р.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, Управління Пенсійного Фонду України в Сарненському районі Рівненської області про зобов"язання нарахування та виплати компенсації громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, зобов"язання щодо перерахунку та виплати надбавки до пенсії як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, Управління Пенсійного Фонду України в Сарненському районі Рівненської області про зобов"язання нарахування та виплати компенсації громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, зобов"язання щодо перерахунку та виплати надбавки до пенсії як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що що є особою, яка потерпіла від наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, а тому має право на отримання додаткової пенсії у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, що діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року) та на отримання доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 цього Закону в розмірі двох мінімальних заробітних плати, оскільки рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнані неконституційними зміни, внесені до цих статтей Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, на щомісячну грошову допомогу у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства згідно ст.37 цього Закону, так як рішенням Конституційного Суду України визнані неконституційними положення даного Закону про те, що розмір пенсії та інших соціальних виплат встановлюється Кабінетом Міністрів України, в зв"язку з чим просить визнати протиправною відмову відповідачів щодо здійснення перерахунку та виплати доплат до пенсії, соціальної допомоги, зобов"язати Управління ПФУ в Сарненському районі, Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА нарахувати і виплатити недоотримані пенсію, компенсацію в розмірі відповідно до ст.ст.37,39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, що діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року) з 2007 року, з 2011 року та виплачувати їх в майбутньому.

Ухвалою суду від 14.12.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської державної адміністрації про зобов"язання нарахування та виплати компенсації громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення за період з 01 липня 2007 року по 13 червня 2011 року залишені без розгляду.

ОСОБА_1 письмовим клопотанням просить розглядати справу у його відсутності.

Представник відповідача УПФУ в Сарненському районі просить розглядати справу у його відсутності, позов не визнає, про що подав письмові заперечення, в яких посилається на те, що при здійсненні повноважень в сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач керується нормативними актами Кабінету Міністрів України, які є обов"язковими до виконання, зокрема Постановою № 530 від 28.05.2008 року, на підставі якої нараховувалась і виплачувалась в 2011 році додаткова пенсія позивачу як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії та Постановою № 836 від 26.07.1996 року, на підставі якої нараховувалась і виплачувалась в 2011 році доплата за проживання на території зони гарантованого добровільного відселення, в межах коштів, які надходили з Державного бюджету на виплату соціальних доплат до пенсії, крім того КМУ має законне право встановлювати розміри соціальних виплат, які залежать від розміру мінімальної заробітної плати, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації письмовими запереченнями позов не визнав, посилаючись на те, що при здійсненні повноважень в сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач керується нормативними актами Кабінету Міністрів України, які є обов"язковими до виконання, зокрема Постановою № 836 від 26.07.1996 року, на підставі якої нараховувалась і виплачувалась в 2011 році позивачу компенсація за проживання на території зони гарантованого добровільного відселення - щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, в межах коштів, які надходили з Державного бюджету на виплату соціальної допомоги, крім того КМУ має законне право встановлювати розміри соціальних виплат, які залежать від розміру мінімальної заробітної плати, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення зі слідуючих підстав.

Із посвідчення НОМЕР_1, довідки УПФУ від 06.12.2011 року судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі як пенсіонер по віку і отримував в 2011 році соціальні доплати до пенсії, передбачені ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( надалі Закон № 796-ХІІ), але з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, № 836 від 26.07.1996 року.

ОСОБА_1 має статус громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорія 3 згідно посвідчення серія НОМЕР_2 від 29.07.1993 року, є непрацюючим пенсіонером та постійно проживає в с.Катеринівка Сарненського району, яке відноситься до території зони гарантованого добровільного відселення, що підтверджується оглянутою ксерокопією паспорта НОМЕР_3 та довідкою Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про отримання щомісячної грошової допомоги у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в 2011 році, передбаченої ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( надалі Закон № 796-ХІІ), але з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року в розмірі 2,10 грн.

Згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території зони гарантованого добровільного відселення, проводиться доплата до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Дія положення ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була зупинена Законом України від 19.12.2006 року "Про Державний бюджет України на 2007 рік" і визначено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Однак, Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2006 року внесення таких до Закону визнано неконституційним.

Відповідно до положень ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, віднесеним до 3 категорії, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст.49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді : а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Отже, вихідним критерієм обчислення державної пенсії виступає мінімальна пенсія за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом.

Згідно ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства: у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни внесені Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року в ст.ст.37,39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнані неконституційними та надалі дія статтей в попередній редакції не зупинялась.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядуваняя, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є Постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року та №530 від 28.05.2008 року, на підставі яких нараховувалась і виплачувалась в 2011 році доплата за проживання на території зони гарантованого добровільного відселення, додаткова пенсія позивачу як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, при розрахунку доплати до пенсії за проживання на території зони гарантованого добровільного відселення, щомісячної грошової допомоги у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосуванню підлягає розмір мінімальної заробітної плати, встановлений спеціальними законами та Законом про Державний бюджет на відповідний рік, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною відмови щодо нарахування та виплати компенсації за проживання на території зони гарантованого добровільного відселення та зобов"язання нарахувати і виплатити її, починаючи з 14 червня 2011 року по 14 грудня 2011 року відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням положень ч.2 ст.99 КАСУ, яка передбачає шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів з дня, коли особа дізналась про їх порушення, виходячи з мінімальної заробітної плати, з урахуванням виплачених сум, є обгрунтованими і підлягають до задоволення.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА до нарахування і виплати компенсації за проживання на території зони гарантованого добровільного відселення відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в майбутньому, то вказана вимога не підлягає до задоволення, оскільки відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто є неможливим зобов"язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення соціальних прав позивача в майбутньому, в зв"язку з чим позовна вимога в цій частині є необґрунтованою.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною відмови щодо нарахування та виплати доплати за проживання на території зони гарантованого добровільного відселення, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю та зобов"язання нарахувати і виплатити її, починаючи з 14 червня 2011 року по 22 липня 2011 року відповідно до ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням положень ч.2 ст.99 КАСУ, яка передбачає шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів з дня, коли особа дізналась про їх порушення, виходячи з мінімальної заробітної плати, мінімального розміру пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням виплачених сум, є обгрунтованими і підлягають до задоволення.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача УПФУ в Сарненському районі щодо проведення перерахунку та виплати надбавки до пенсії як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи надалі при нарахуванні пенсії довічно, то вказана вимога, починаючи з 23.07.2011 року не підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.

З 19.06.2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, і на виконання даного закону 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року.

Оскільки, при вирішенні питання про застосування однопредметних законодавчих норм однакової юридичної сили, які не визнані неконституційними в установленому порядку, необхідно застосовувати законодавчу норму, що прийнята пізніше, суд приймає до уваги положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року, які стали підставою для нарахування і виплати доплат пенсії постраждалим від Чорнобильської катастрофи, передбаченої ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі визначеному постановою КМУ №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якими керується Управління ПФУ в Сарненському районі при нарахуванні пенсії позивачу з 23.07.2011 року, в зв"язку з чим суд вважає, що відповідач діє правомірно в межах наданих повноважень і в його діях відсутні ознаки порушення пенсійних прав позивача, які підлягають судовому захисту.

Суд з відповідачів судового збору не стягує в силу Закону України "Про судовий збір" .

Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, Управління Пенсійного Фонду України в Сарненському районі Рівненської області про зобов"язання нарахування та виплати компенсації громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, зобов"язання щодо перерахунку та виплати надбавки до пенсії як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації в частині ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області в частині ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації провести перерахунок компенсації громадянину, який проживає на території зони гарантованого добровільного відселення - щомісячної грошової допомоги у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства ОСОБА_1 та виплатити її, починаючи з 14 червня 2011 року по 14 грудня 2011 року відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням виплачених сум.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 та виплатити її, починаючи з 14 червня 2011 року по 22 липня 2011 року відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати з урахуванням виплачених сум.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю ОСОБА_1 та виплатити її, починаючи з 14 червня 2011 року по 22 липня 2011 року відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням виплачених сум.

У решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня отримання повного тексту постанови, через Сарненський районний суд, допустити негайне виконання постанови суду про присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.

Суддя