П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2012 р. м. Чернівці Справа №2а/2470/1481/12
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Григораша В.О.;
секретаря судового засідання -Дячука Д.А.;
за участю:
представника позивача -Ротаря А.В.;
представника відповідача -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне товариство "АРГО" про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -
ВСТАНОВИВ :
До суду 21 червня 2012 року надійшов адміністративний позов Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне товариство "АРГО" (відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 204404,84 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач належним чином виконує вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо забезпечення працевлаштування інвалідів, та у відповідності до ст. 20 цього Закону своєчасно не сплатив адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. В добровільному порядку штрафні санкції відповідачем повністю не було сплачено, що стало підставою звернення до суду із позовною заявою. Так, на підставі акту перевірки щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009-2011 роках від 30.05.2012 року на підприємстві не виконано встановлений норматив по працевлаштуванню інвалідів у 2009, 2010 роках. Таким чином, відповідач зобов'язаний був самостійно сплатити до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу на рахунок обласного відділення Фонду адміністративно-господарські санкції у розмірі 180101,16 грн. та пеню в сумі 24303,68грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач неодноразово в судове засідання не з'являвся, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Про причини неявки суд не повідомляв, клопотань та заяв не подавав.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 07.07.2012 року відповідач зареєстрований Хотинською районною державною адміністрацією Чернівецької області за адресою місцезнаходження АДРЕСА_1 (а.с. 14-22).
14.12.2011 року на адресу Чернівецького обласного відділенням фонду соціального страхування захисту інвалідів був направлений Лист Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю від 14.12.2011 року №2/4897 про проведення перевірки, в якому зазначено, що працівниками УДСБЕЗ УМВС України в Чернівецькій області отримано інформацію, про те, що посадові особи ТзОВ ВКТ "Арго" протягом 2001-2011 років подають фіктивні відомості до Чернівецького обласного відділення соціального захисту інвалідів про фактичну кількість працюючих інвалідів на підприємстві, внаслідок чого не сплачують у фонд кошти за нестворені робочі місця, чим спричиняють збитки державним інтересам у великих розмірах. У зв'язку із вищевикладеним просять провести на підприємстві перевірку (а.с. 42).
На виконання вказаного листа представниками позивача проведена позапланова виїзна перевірка ТзОВ ВКТ "Арго", щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009-2011 роках.
За результатами проведеної перевірки складно Акт позапланової виїзної перевірки №3 з 30.01.2012 року-10.02.2012 року (а.с. 4), яким встановлено наступне:
1. Під час перевірки за 2009 рік встановлено: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2009 рік становить 964 чоловік; Фонд оплати праці штатних працівників за 2009 рік склав 19348,0 тис. грн.; Середньорічна заробітна плата штатного працівника склала 20070,54 грн.; відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 39 чол.; середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, з 2009 рік склала 38 чол. Враховуючи пояснення працівників ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7., ОСОБА_8, перевіркою не зараховано до заліку виконання нормативу робочих місць вказаних осіб та відповідно показник виконання нормативу робочих місць зменшено на 5 (п`ять) чоловік.
Фактично середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, за 2009 рік та підлягає зарахуванню до нормативу склала 33 чоловіки. Таким чином, встановлено, що відповідачем встановлений норматив у 2009 році не виконано, а отже підприємство зобов'язане сплатити адміністративно-господарські санкції у сумі 120423,24 грн. та пеню - 24024,44 грн.
2. Під час перевірки за 2010 рік встановлено: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2010 рік становить 856 чоловік; Фонд оплати праці штатних працівників за 2010 рік склав 17028,10 тис. грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника склала 19892,64 грн.; відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 34 чол.; середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, з 2010 рік склала 36 чол. Враховуючи пояснення працівників ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7., ОСОБА_8, перевіркою не зараховано до заліку виконання нормативу робочих місць вказаних осіб та відповідно показник виконання нормативу робочих місць зменшено на 5 (п`ять) чоловік.
Фактично середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, за 2010 рік та підлягає зарахуванню до нормативу склала 31 чоловік. Таким чином, встановлено, що відповідачем встановлений норматив у 2010 році не виконано, а отже підприємство зобов'язане сплатити адміністративно-господарські санкції у сумі 59677,92 грн. та пеню - 5371,01 грн.
3. Під час перевірки за 2011 рік встановлено: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2011 рік становить 641 чоловік; Фонд оплати праці штатних працівників за 2011 рік склав 21368,8 тис. грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника склала 33336,66 грн.; відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 26 чол.; середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, з 2011 рік склала 33 чол.
Фактично середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, за 2011 рік та підлягає зарахуванню до нормативу склала 22 чоловіки. Таким чином, встановлено, що відповідачем встановлений норматив у 2011 році не виконано, а отже підприємство зобов'язане сплатити адміністративно-господарські санкції у сумі 180101,16 грн. та пеню - 29395,45 грн.
В процесі здійснення перевірки відповідача, у його працівників були відібрані письмові пояснення.
Так, ОСОБА_6 по суті заданих їй питань пояснила наступне. Вона працювала на ТзОВ ВКТ "Арго" на складанні кришок ручною працею, цим вона займалась декілька місяців. Після автоматизації виробництва, керівництво запропонувало ОСОБА_6 зайняти посаду рекламного агента, де формально буде зараховуватись стаж, але на роботу ходити не потрібно. Заробітна плата виплачується у розмірі 120,00 грн. на місяць, хоча ОСОБА_6 підписуються у двох відомостях, у першій про отримання 120,00 грн., та у другій про отримання мінімальної заробітної плати. ОСОБА_6 зверталась до керівництва ТОВ ВТК "Арго" із проханням надати їй якусь роботу, на що отримала відмову, у зв'язку із відсутністю підходящої посади (а.с. 36).
ОСОБА_8 по суті заданих їй питань пояснив, що у 2009 році він звернувся у відділ кадрів ТзОВ ВКТ "Арго" із проханням про прийняття на роботу після чого був оформлений рекламним агентом. На підприємстві ОСОБА_8 необхідно з'являтись тільки для отримання заробітної плати в сумі 120,00 грн., раз на місяць. При отриманні заробітної плати ОСОБА_8 розповідає бухгалтеру де він рекламував їх продукцію (а.с. 37).
ОСОБА_5 по суті заданих їй питань пояснив, що з 2007 року він працює на ТзОВ ВКТ "Арго" на посаді рекламного агента. Трудова книжка знаходиться у бухгалтерії підприємства, стаж іде, на роботу сказали не виходити. З роботи дзвонили тільки тоді, коли потрібно було розписатись за отримання 120,00 грн. зарплати. У якій відомості розписувався ОСОБА_5, йому невідомо, оскільки має поганий зір (а.с. 38).
ОСОБА_4 по суті заданих питань пояснив, що він з 2008 року працював на ТзОВ ВКТ "Арго"на посаді рекламного агента. Коли ОСОБА_4 викликали на роботу, 3-4 рази на місяць, він займався прибиранням на підприємстві. отсанній рік роботу на підприємстві не здійснюю, на роботу не викликають. Трудова книжка знаходить на підприємстві. ОСОБА_4 влаштувався на роботу рекламним агентом для того, щоб йшов стаж та виплачувалась заробітна плата (а.с. 39).
ОСОБА_7 пояснив, що в 2005 році він вирішив оформити на роботу в ТзОВ ВКТ "Арго" свого сина, який являється інвалідом І групи. Син пропрацював на підприємстві приблизно 2 місяці на посаді рекламного агента. За цей період ним було отримано до 300 грн. заробітної плати, за що він розписувався у відомості (а.с. 40).
Згідно звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік № 1712 від 28.05.2010 року форми № 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу в 2009 році становила 964 чоловік (и), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) значиться 41 чоловік (и), в графі кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" значиться 39 чоловік. В графі фонд оплати праці штатного працівника зазначено 19348,00 грн., а в графі середньорічна заробітна плата штатного працівника зазначено 20070,54 грн. (а.с. 29).
Згідно звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 рік № 0017 від 01.02.2011 року форми № 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу в 2010 році становила 856 чоловік (и), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) значиться 34 чоловік (и), в графі кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" значиться 34 чоловік. В графі фонд оплати праці штатного працівника зазначено 17028,1 грн., а в графі середньорічна заробітна плата штатного працівника зазначено 19892,64 грн. (а.с. 28).
Згідно звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік № 2017 від 27.02.2012 року форми № 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу в 2011 році становила 641 чоловік (и), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) значиться 28 чоловік (и), в графі кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" значиться 26 чоловік. В графі фонд оплати праці штатного працівника зазначено 21368,00 грн., а в графі середньорічна заробітна плата штатного працівника зазначено 33335,00 грн. (а.с. 27).
Відповідно до Листа Прокуратури Чернівецької області від 05.06.2012 року №07/1-760/12, прокуратурою області порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 Кримінального кодексу України за фактом зловживання своїм службовим становищем та службового підроблення службовими особами ТзОВ ВКТ "Арго", які внесли та протягом 2010-2011 років надавали до Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів неправдиві відомості про виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що призвело до ненарахування та несплати адміністравтино-господарських санкцій до державного бюджету за нестворені робочі місця на загальну суму 180101,16 грн. (а.с. 41).
14.08.2012 року Хотинським районним судом постановлено Вирок у кримінальній справі №1-159/12р., яким визнано винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України ОСОБА_10, а саме, під час внесення та надання у 2011 році до Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування інвалідів звітів форми №10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів в Україні" за 2010 рік, допущено завищення середньооблікової чисельності працюючих інвалідів на підприємстві.
Відповідно до Листа Хотинського районного центру зайнятості №07-14/813 від 08.10.2012 року впродовж 2009-2011 року ТзОВ ВКТ "Арго" не мало потреби в працевлаштуванні інвалідів та в наданих звітах З-ПН "Про наявність вільних робочих місць" не зазначалась подібна інформація (а.с. 54).
Суму позову підтверджено розрахунком адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів та пені станом на 19.06.2012 року, відповідно до якого за відповідачем рахується борг в сумі 204404,84 грн., в тому числі: адміністративно-господарські санкції - 180101,16 грн., та пеня - 24303,68 грн.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875-XII (Закон № 875-XII ) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця.
Відповідно до вимог ч. 2 вказаної статті Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Частиною 5 ст. 19 Закону № 875-ХІІ виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Згідно з ст. 21 Кодексу законів про працю України, результатом працевлаштування є укладення трудового договору між працівником (в даному випадку інвалідом) та власником підприємства або уповноваженим ним органом, тобто безпосереднє працевлаштування інваліда здійснюється підприємством.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Частиною 8 ст. 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що порядок сплати адміністративно-господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів - використання цих коштів затверджується Кабінетом Міністрів України. Так, пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70, передбачено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем подавались до Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів неправдиві відомості про виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що підтверджується Вироком Хотинського районного суду Чернівецької області у справі №1-159/12 р. Таким чином, матеріалами справи підтверджено внесення відповідачем неправдиві відомості про виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, про неможливим вважати та брати до уваги, як належні та допустимі докази звіти відповідача про про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009-2010 роки, а тому вважає висновки позивач, що викладені в акті №3 про невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів обгрунтованими, а суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 180101,16грн. розрахованими вірно.
Згідно з ч.2 ст.20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. У зв'язку з цим на момент звернення до суду сума пені, яка підлягає стягненню, становить 24303,68 грн.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. На час вирішення справи відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним адміністративно-господарських санкцій та пені.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач не вжив усіх необхідних заходів для недопущення порушення вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в частині забезпечення нормативу робочих місць для інвалідів, а тому вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 79, 86, 94, 158-162, КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ВКТ «Арго» (вул. Миру, 33, АДРЕСА_1, ідент. код -22836526, р/р 260070171571, МФО 356271 Укрексімбанк) на користь Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2009-2010 році в сумі 180101 (сто вісімдесят тисяч сто одна) грн. 16 коп. та пеню у розмірі 24303 (двадцять чотири тисячі триста три) грн. 68 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Постанову у повному обсязі складено 24 грудня 2012 року (22.12.2012 -23.12.2012 року - вихідні дні).
Суддя В.О. Григораш