ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" січня 2013 р. Справа № 5017/3054/2012
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Ярошенко С.П.
За участю представників сторін:
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: Шаманська К.І. за довіреністю № 5 від 28.12.2012р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" в особі Ренійського району електричних мереж про визнання недійсним рішення комісії, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 (далі по тексту - ОСОБА_4) звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" в особі Ренійського району електричних мереж (далі по тексту - ВАТ „ЕК „Одесаобленерго") про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформленого протоколом № 106 від 23.03.2012р. В обґрунтування пред'явлених позовних вимог ОСОБА_4 посилається на неможливість застосування до нього оперативно-господарської санкції на підставі оспорюваного рішення з огляду на відсутність у акті про порушення правил користування електричною енергією № 015968 від 13.05.2011р. вихідних даних, необхідних для здійснення розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії, а також на факт скасування в судовому порядку попереднього рішення комісії ВАТ „ЕК „Одесаобленерго", ухваленого за результатами розгляду вказаного акту про порушення.
Відповідач повністю заперечує проти пред'явлених ОСОБА_4 позовних вимог та вважає їх необґрунтованими і недоведеними, а оскаржуване рішення про застосування до позивача оперативно-господарської санкції таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
29.05.2007р. між ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" (Постачальник) та ОСОБА_4 (Споживач) було укладено договір на постачання електричної енергії № 213, відповідно до розділу 1 „Предмет договору" якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатком „Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" між Постачальником та Споживачем або інша обумовлена окремим додатком до договору. Цей договір набрав чинності з дня його підписання та був укладений на строк до 31.12.2007р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Згідно зі ст.ст. 1, 26 Закону України „Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями), постачанням електричної енергії є надання електричної енергії споживачам, тобто суб'єктам господарської діяльності та фізичним особам, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю, за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору. Споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.05.2011р., в ході проведення перевірки споживача на предмет дотримання Правил користування електричною енергією працівниками Постачальника при обстеженні об'єкту - будівельного майданчику, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, було виявлено порушення вимог п.п. 3.33, 6.40 цих Правил, що укладалось у зриві пломб енергопостачальної організації з кожуху електролічильника та трансформаторів струму № 3В9/50. Про виявлене порушення представниками відповідача було складено акт про порушення № 015968, який було підписано трьома представниками ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" та ОСОБА_7, визначеним по тексту акту як представник Споживача (далі по тексту - акт про порушення № 015968 від 13.05.2011р.). В даному акті зазначено, серед іншого, перелік струмоприймачів, підключених до електричної мережі, а саме: освітлення, холодильне обладнання, телевізор.
В силу приписів п. 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. № 28 (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Правила користування електричною енергією), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
Відповідно до п. 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.06.2011р. комісією ВАТ "Одесаобленерго" було розглянуто акт про порушення № 015968 від 13.05.2011р. та прийнято рішення, оформлене протоколом № 53, згідно якого до позивача було застосовано оперативно - господарську санкцію у вигляді нарахування до сплати вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 19 322,43 грн.
Не погодившись із застосуванням вищезазначеної оперативно - господарської санкції, ОСОБА_4 скористався наданим йому положеннями п. 6.42 Правил користування електричною енергією правом на судове оскарження рішення комісії постачальника електричної енергії, ухваленого за результатами розгляду акту про порушення. Так, чинною на теперішній час постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.02.2012р. по справі № 25 / 17 - 4266 - 2011 позов ОСОБА_4 до ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" було задоволено шляхом визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією Ренійського району електричних мереж ВАТ „ЕК „Одесаобленерго", яке оформлено протоколом № 53 від 03.06.2011р.
В подальшому, 23.03.2012р. відбулось повторне засідання комісії ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" з розгляду акту про порушення № 015968 від 13.05.2011р. За наслідком проведення цього засідання відповідачем було прийнято рішення про нарахування позивачу до сплати раніше нарахованої суми, яка є вартістю недоврахованої електричної енергії, в сумі 19 322,43 грн. Назване рішення було оформлене повторним протоколом № 106 (далі по тексту - рішення № 106 від 23.03.2012р.). Засідання комісії з розгляду вищезазначеного акту про порушення відбулось в присутності представника ОСОБА_4 - ОСОБА_8, який в день ухвалення рішення був ознайомлений зі змістом цього документу, про що на примірнику протоколу було зроблено відповідний запис.
За переконанням позивача, рішення комісії ВАТ „ЕК „Одесаоблерего" з розгляду акту про порушення № 015968 від 13.05.2011р., оформлене повторним протоколом № 106, не відповідає вимогам чинного законодавства. Так, ОСОБА_4 наголошує, що в акті про порушення правил користування електричною енергією № 015968 від 13.05.2011р. відсутні вихідні дані, необхідні для здійснення розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії, що, серед іншого, підтверджено листом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 23.02.2012р. № 1041/17/47-12. Крім того, позивач наголошував на неможливості застосування до нього оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування до сплати вартості недоврахованої електричної енергії, оскільки постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.02.2012р. по справі № 25 / 17 - 4266 - 2011 було визнано недійсним попереднє рішення комісії ВАТ „ЕК „Одесаобленерго", ухваленого за результатами розгляду акту про порушення № 015968 від 13.05.2011р.
Викладені обставини, за переконанням позивача, свідчать про невідповідність оспорюваного рішення про застосування оперативно-господарської санкції вимогам чинного законодавства, що й зумовило звернення ОСОБА_4 до суду із даними позовними вимогами.
Відповідно до частини першої ст. 275 ГК України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергія) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно зі ст.ст. 26, 27 Закону України „Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є зокрема порушення правил користування енергією.
Відповідно до частини 2 статті 217 ГК України у сфері господарювання застосовуються таки види санкцій: відшкодування збитків, штрафні санкції, оперативно-господарські санкції. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. (ч.1 ст.218 ГК України).
Статтею 235 ГК України передбачено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Відповідно до ст. 236 ГК України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, в числі яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо. Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
У відповідності до ч. 2 ст. 237 ГК України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
При цьому, згідно з положеннями п. 4.2.3 договору про постачання електричної енергії № 213 від 29.05.2007р. Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562, що діяли протягом споживання електричної енергії із порушенням, до яких в тому числі відноситься пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку.
В силу положень п. 6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
Положеннями п. 6.41 Правил користування електричною енергією передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Згідно з положеннями п. 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Отже, зі змісту наведених положень законодавства України вбачається, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією, яка застосовується до споживача електричної енергії у випадку допущення ним визначених умовами договору та законодавства порушень у галузі споживання електричної енергії. При цьому, суд зазначає, що єдиною визначеною законом підставою для застосування оперативно-господарської санкції є доведений в установленому законом порядку факт протиправної поведінки порушника, доказом якої у галузі споживання електричної енергії є відповідний акт про порушення правил користування електричною енергією.
Одним із таких порушень, факт вчинення якого є безумовною підставою для застосування до порушника оперативно-господарських санкцій, відповідно до умов укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії № 213 від 29.05.2007р. та положень Правил користування електричною енергією, і який, за переконанням відповідача було вчинено з боку ОСОБА_4, є зрив пломб електропередавальної організації, встановлених у місцях, зазначених в акті про пломбування. З огляду на викладене, господарський суд вважає за необхідне надати правову оцінку акту про порушення № 015968 від 13.05.2011р. як доказу вчинення позивачем визначеного у даному документі порушення Правил користування електричною енергією.
Так, за твердженнями ВАТ „ЕК „Одесаобленерго", вчинене ОСОБА_4 порушення Правил користування електричною енергією, яке відображено у акті про порушення № 015968 від 13.05.2011р., укладалось у зриві пломби елекропостачальної організації № ЗВ9/50 з кожуха електролічильника та трансформаторів струму на об'єкті електропостачання, розташованому за адресою: АДРЕСА_1. В якості доказів встановлення даної пломби на вказаному об'єкті електропостачання відповідачем було надано суду акт про пломбування № 009539 від 11.06.2010р., підписаний представником ВАТ „ЕК „Одесаобенерго" Бодруком А.М., а також ОСОБА_7, визначеним як представник позивача.
Відповідно до п.п. 3.31, 3.32 Правил користування електричною енергією розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації. Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку. При пломбуванні оформляється акт про пломбування. У акті про пломбування мають бути зазначені: місце встановлення кожної пломби, сторона, яка її встановила, сторона, відповідальна за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб на них. Акт про пломбування обліку підписується керівниками або уповноваженими особами сторін, які брали участь у пломбуванні обліку.
Положеннями п. 3.34 вказаних Правил передбачено, що будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються.
З огляду на вищенаведені приписи законодавства, будь-які роботи, пов'язані з встановленням на засобах обліку споживача пломб електропостачальної організації потребують оформлення двостороннього акту про пломбування, який підписується повноважними представниками електропостачальної організації та споживача. Такий акт є єдиним належним доказом проведення опломбування енергоустановок споживача у відповідності до положень Правил користування електричною енергією.
Слід зазначити, що в процесі розгляду даної справи позивачем було підтверджено факт встановлення пломби елекропостачальної організації № ЗВ9/50 на кожусі електролічильника та трансформаторах струму на об'єкті електропостачання, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 та не заперечувалась дійсність складного за результатами встановлення пломби акту про пломбування № 009539 від 11.06.2010р. З огляду на викладене, суд вважає доведеним факт встановлення пломби електропостачальної організації № ЗВ9/50 на кожусі електролічильника та трансформаторів струму на об'єкті електропостачання, належному ОСОБА_4, розташованому за адресою: АДРЕСА_1.
В свою чергу, як було зазначено вище по тексту рішення, 13.05.2011р. в процесі проведення перевірки дотримання позивачем Правил користування електричною енергією представниками відповідача було встановлено факт відсутності пломби електропостачальної організації № ЗВ9/50 на кожусі електролічильника та трансформаторів струму на вищезазначеному об'єкті електропостачання позивача, у зв'язку з чим було складено акт про порушення № 015968. Вказаний акт, як того вимагають вищенаведені вимоги п. 6.41 Правил користування електричною енергією, містить виклад змісту допущеного ОСОБА_4 порушення із посилання на відповідні пункти даних Правил (п.п. 3.33, 6.40). Вказаний акт було підписано трьома представниками ВАТ „ЕК „Одесаобленерго", що в будь-якому разі надає даному документу дійсності.
Приймаючи до уваги, що акт про порушення № 015968 від 13.05.2011р. містить детальний виклад допущеного позивачем порушення Правил користування електричною енергією у вигляді зриву пломби електропостачальної організації № ЗВ9/50, встановленої відповідно до акту про пломбування № 009539 від 11.06.2010р., а також містить усі необхідні для оформлення цього документу дані, встановлені чинним законодавством, господарський суд дійшов висновку, що акт про порушення № 015968 від 13.05.2011р. є належним та допустимим доказом вчинення позивачем порушення, вказаного у цьому документі.
Як було зазначено вище по тексту рішення, відповідно до п. 6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
Отже, факт вчинення порушення Правил користування електричної енергією у вигляді зриву пломби електропостачальної організації, підтверджений відповідним актом про порушення, є достатньою підставою для притягнення споживача електричної енергії до відповідальності шляхом застосування до останнього оперативно-господарських санкцій у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії шляхом прийняття комісією енергопостачальної організації відповідного рішення.
При цьому, суд зазначає, що визнання недійсним згідно з постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.02.2012р. по справі № 25 / 17 - 4266 - 2011 попереднього рішення комісії ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" з розгляду акту про порушення № 015968 від 13.05.2011р., оформленого протоколом № 53, в даному випадку не впливає на дійсність самого акту про порушення як способу фіксації виявленої протиправної поведінки ОСОБА_4 з огляду на наступне.
Так, якщо звернутись до змісту вказаного судового рішення, єдиною підставою для скасування рішення ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" з розгляду акту про порушення, оформленого протоколом № 53 від 03.06.2011р., був факт прийняття цього рішення за відсутності представника ОСОБА_4, який не був належним чином повідомлений про час та місце проведення засідання комісії. При цьому, порушення вимог закону щодо складання та оформлення акту про порушення № 015968 від 13.05.2011р., чи відсутність факту вчинення ОСОБА_4 правопорушення у сфері електроенергетики, яке відображено в цьому акті, судом в процесі розгляду справи № 25 / 17 - 4266 - 2011 встановлено не було.
Відповідно до ч.9 п.6.42 Правил користування електричною енергією, у разі задоволення судом скарги споживача, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) скасовує відповідний акт про порушення. Оплачені споживачем за рішенням комісії кошти постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення (який не перевищує трьох років), у разі відсутності заборгованості - зараховує ці кошти в рахунок майбутніх розрахункових періодів або, за заявою споживача, повертає оплачені ним кошти.
Поряд з цим, необхідно мати на увазі, що оскаржуване рішення комісії постачальника електроенергії про донарахування споживачу вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією, а не актом ненормативного характеру в розумінні ч.2 ст. 20 ГК України. Отже, предметом розгляду позовів про скасування оперативно - господарських санкцій є не саме рішення комісії, як акту, а рішення про застосування до відповідача відповідальності у вигляді сплати нарахованих сум і, скасовуючи таке рішення, суд встановлює неправомірність застосування цього виду господарської відповідальності (відсутність вчинення правопорушення, недійсність акту про порушення Правил користування електричною енергією у разі відсутності підписів на ньому, тощо).
Аналогічної правової позиції дотримується і Вищий господарський суд України, що знайшло своє відображення у постанові від 14.11.2012р. по справі № 39/5005/5672/2012.
Оскільки єдиною і вирішальною обставиною для застосування оперативно- господарських санкцій у галузі споживання електричної енергії є встановлення факту вчинення порушення, сам по собі факт скасування в судовому порядку рішення про застосування цих санкцій виключно з формальних підстав, тобто за умови неспростування самого факту допущеного порушення, суд зазначає, що енергопостачальна організація вправі повторно розглядати акти про порушення та приймати рішення за результатами їх розгляду.
При наданні правової оцінки оспорюваному рішенню в частині правомірності застосування відповідачем Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562 (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Методика), при застосуванні до ОСОБА_4 оперативно-господарських санкцій, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 ця Методика встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28 (далі - ПКЕЕ), або Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі - ПКЕЕН). Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно з п.п. 1 п. 2.1, п. 2.2 Методики, остання застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень: цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку). Обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ (Wно, кВт·год.), розраховується на підставі акта про порушення, який складається відповідно до передбаченої ПКЕЕ процедури.
Положеннями п. 2.5 Методики передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) визначається за формулою Wдоб = P · tдоб · Kв, де P - потужність (кВт), визначена як: а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі); б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі); в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність).
З огляду на зміст допущеного позивачем порушення Правил користування електричною енергією у вигляді зриву пломби електропостачальної організації, суд зазначає, що застосування до порушника оперативно-господарська санкції за вказане порушення має здійснюватись шляхом нарахування споживачу до сплати вартості недоврахованої електричної енергії в порядку, передбаченому п. 2.5 Методики, із використанням вихідних даних, необхідних для здійснення розрахунку, зазначених в акті про порушення.
В свою чергу, наведені вище по тексту рішення положення Методики дозволяють суду дійти висновку, що потужність, яка впливає на визначення добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу при здійсненні розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії, має бути визначена як сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (п.п. а п. 2.5 Методики).
Проте, як вбачається з матеріалів справи, в розпорядженні ОСОБА_4 були відсутні паспортні дані на струмоприймачі (освітлення, холодильне обладнання, телевізор), підключені до електричної мережі, факт наявності яких на об'єкті електропостачання зафіксовано в акті про порушення № 015968 від 13.05.2011р. В результаті викладеного, представникам відповідача не застосовувались п.п. „а" п. 2.5 Методики при визначенні щодо визначення потужності за за паспортними даними приєднаних позивачем електроустановок.
Як свідчить акт про порушення № 015968 від 13.05.2011р., обчислення потужності при підключенні всіх приєднаних електроустановок позивача на максимальну потужність представниками ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" не здійснювалось. В той же час, положення п.п. „в" п. 2.5 Методики надають право постачальнику електричної енергії здійснювати розрахунок потужності як дозволеної потужності для даної точки обліку, зазначеної в договорі у випадку зокрема неподання порушником паспортних даних на підключені електроустановки, що й було зроблено ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" при визначенні вартості недоврахованої електричної енергії, нарахованої до сплати ОСОБА_4 на підставі спірного рішення.
За переконанням суду, використання відповідачем дозволеної договірної потужності при здійсненні розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії як єдино можливого способу визначення цієї розрахункової одиниці відповідно до зафіксованих у акті про порушення № 015968 від 13.05.2011р. вихідних даних, приймаючи до уваги правильно обрану формулу розрахунку вказаної оперативно господарської санкцій та правомірно визначений шестимісячний період нарахування вартості недоврахованої електричної енергії, а також враховуючи принцип невідворотності юридичної відповідальності для особи, яка вчинила порушення, не впливає на правомірність застосування до ОСОБА_4 оперативно-господарської санкції на підставі оспорюваного рішення ВАТ „ЕК „Одесаобленерго".
Враховуючи вищевикладені обставини, судом відхиляються посилання ОСОБА_4 на неправомірність застосування відповідачем Методики як на підставу для визнання недійсним рішення комісії ВАТ „ЕК „Одесаоблерего" з розгляду акту про порушення № 015968 від 13.05.2011р., оформленого повторним протоколом № 106, як на підставу для його недійсності.
Слід зазначити, що позивачем в процесі розгляду даної справи не було наведено суду будь-яких інших доводів, які свідчать про незаконність застосування до нього оперативно-господарської санкції за допущене ним порушення Правил користування електричною енергією шляхом прийняття оспрорюваного рішення.
За таких обставин, керуючись ст.ст. ст.ст. 217, 218, 235 - 237, 275 ГК України, ст. 241 ЦК України, ст.ст. 1, 26, 27 Закону України „Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями), п.п. 3.31, 3.32, 3.34, 6.40 - 6.42 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. № 28 (з наступними змінами та доповненнями), п.п. 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562 (з наступними змінами та доповненнями) господарський суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 до ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" про визнання недійсним рішення комісії ВАТ „ЕК „Одесаоблерего" з розгляду акту про порушення № 015968 від 13.05.2011р., оформленого повторним протоколом № 106.
Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 217, 218, 235 - 237, 275 ГК України, ст. 241 ЦК України, ст.ст. 1, 26, 27 Закону України „Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями), п.п. 3.31, 3.32, 3.34, 6.40 - 6.42 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. № 28 (з наступними змінами та доповненнями), п.п. 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562 (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82 - 85 ГПК України, суд ,-
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Відповідно до ст.ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення підписано 08.01.2013р.
Суддя С.П. Желєзна