Постанова № 28500493, 18.12.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.12.2012
Номер справи
2а-15610/12/2670
Номер документу
28500493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 грудня 2012 року 10:42 № 2а-15610/12/2670

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна

компанія «Фортеця»

до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС

про скасування податкових повідомлень-рішень №0015441503 та №0016341503

від 31.10.2012 року,

Суддя Смолій І.В.

Секретар с/з Саратова О.В.

Представники:

Від позивача: Тарасенко В.С. (довіреність від 20 листопада 2012 р.), Галабала М.В.

(довіреність від 20 листопада 2012 р.)

Від відповідача: Геращенко С.А., Шкурченко В.А.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 18.12.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Фортеця»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання скасування податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.12.2012 р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті.

У судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на обставини викладені в запереченні на позовну заяву, вважає що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Фортеця» (надалі -позивач), зареєстроване як юридична особа Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 35572696), та перебуває на обліку, як платник податків, у Державній податковій інспекції у Печерському районі м. Києва (надалі - відповідач).

10.10.2012 року Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток за перше півріччя 2012 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Фортеця».

За результатами перевірки Відповідачем було складено Акт камеральної перевірки № 834/15-3-35572696 від 10.10.2012 року (далі - акт перевірки), відповідно до якого встановлено порушення:

пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), внесеними Законом України від 24.05.2012 року №4834-VI (надалі -Податковий кодекс України, ПК України).

На підставі вищезазначеного Акта перевірки Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва було винесено податкове повідомлення-рішення № 0015441503 від 31.10.2012 року, яким позивачу було донараховано суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 34 098 790,00 грн. та штрафних санкцій на суму 8 524 698,00 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0016341503 від 31.10.2012 року, яким позивачу було зменшено від'ємне значення об'єкта оподаткування за півріччя 2012 р. на суму 250 058,00 грн.

Позивач не погоджується з такими рішеннями податкового органу, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, у зв'язку з чим звернувся до суду про їх скасування.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання, щодо підставності позовних вимог, виходячи з таких міркувань.

Судом встановлено, що позивач подав до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Податкову декларація із податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2012 р. (надалі -декларація) разом із Додатком ЦП до рядка 03.20 та 03.21 додатку ІД до декларації (надалі -додаток ЦП) та відобразив в цьому додатку ЦП розрахунок фінансових результатів від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами за півріччя 2012 року та повністю переніс від'ємний фінансовий результат попереднього звітного (податкового) року, відобразивши його в рядку додатку ЦП 2.3 в сумі 61 829 270 грн.

Провівши камеральну перевірку декларації, відповідач прийшов до переконання, що позивач не мав права на врахування всього від'ємного фінансового результату операцій із цінними паперами, що виник за попередній звітний (податковий) рік, а тому позивач занизив податок на прибуток підприємств у Декларації за перше півріччя 2012 року.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, до позивача застосовано пункт 3 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення»у сукупності із статтею 150 Податкового кодексу України.

Вказаною нормою встановлюється, що пункт 150.1 статті 150 Податкового кодексу України застосовується у 2012 році з урахуванням такого: «якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах».

В пункті 3 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України йде мова про врахування від'ємного значення об'єкта оподаткування, тоді як здійснення обліку від'ємного фінансового результату операцій із цінними паперами здійснюється відповідно до пункту 8 статті 153 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 8 статті 153 Податкового кодексу України платник податку веде окремий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами в розрізі окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, в тому числі окремий облік операцій з цінними паперами, придбаними при їх розміщенні, повторному продажу емітентом чи в результаті внеску до статутного фонду. В свою чергу, якщо протягом звітного періоду доходи від операцій із цінними паперами перевищують витрати, понесені на придбання цінних паперів також виду, то така різниця включається до складу доходів платника податків за відповідний період. В випадку, якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному ст.150 ПК України.

Таким чином, позитивний фінансовий результат операцій із цінними паперами підлягає включенню до складу загального доходу платника податків, який враховується для визначення об'єкта оподаткування, та відповідно до Наказу Міністерства фінансів України № 1213 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства»від 28.09.2011 р. підлягають відображенню в складі декларації на прибуток підприємств коді рядка 03ІД «Інші доходи»та розшифровки Додаток ІД до рядка 03 податкової декларації. В свою чергу, від'ємний фінансовий результат операцій із цінними паперами до складу загальних витрат, що враховується для визначення об'єкта оподаткування, не включається та не відображається в декларації із податку на прибуток, а обліковуються окремо в Додатку ЦП до рядка 03.20 та 03.21 Додатку ІД до податкової декларації як розрахунок фінансових операцій. Якщо в результаті розрахунку операцій із цінними паперами виникає від'ємний фінансовий результат, то він відповідно до пункту 8 статті 153 Податкового кодексу України повинен переноситися на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному ст. 150 ПК України. Тобто, процедура врахування від'ємного фінансового результату за операціями із цінними паперами є аналогічна процедурі, встановленій для урахування від'ємного значення об'єктів оподаткування. Проте, від'ємний фінансовий результат та від'ємне значення об'єкта оподаткування є різними за своєю економічною та юридичною сутністю показниками.

Слід зауважити, що підпунктом 3 підрозділу 4 Розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України не встановлено застосування обмеження статті 150 Податкового кодексу України для операцій із цінними паперами та визначення від'ємного фінансового результату по операціям із цінними паперами, а дана норма Податкового кодексу України стосується виключно від'ємного значення об'єкта оподаткування.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податку на прибуток, є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду… на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду. Виходячи із даної норми Податкового кодексу України всі витрати та доходи платника податку, крім витрат та доходів за операціями з цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, визначеними пунктом 8 статті 153 Податкового кодексу України, враховуються у визначенні об'єкта оподаткування такого платника податку на загальних умовах.

Наказом Міністерства фінансів України № 1213 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства» від 28.09.2011 р. встановлено, що витрати, пов'язанні із придбанням цінних паперів відображаються окремо в Додатку ЦП до рядків 03.20 та 03.21 додатка ІД до Податкової декларації як розрахунок фінансових операцій та не включаються в рядок 04 «Витрати, що враховуються при визначені об'єкта оподаткування»податкової декларації із податку на прибуток підприємств.

Таким чином, від'ємний фінансовий результат по операціям із цінними паперами не впливає на формування витрат платника податків, а тому не може враховуватися для розрахунку від'ємного значення об'єкта оподаткування. А тому, оскільки, «від'ємний фінансовий результат операцій із цінними паперами» не є «від'ємним значенням об'єкта оподаткування», то положення підпункту 3 підрозділу 4 Розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України не можуть застосуватися до обліку від'ємного фінансового результату операцій із цінними паперами та інших ніж, цінні папери, корпоративних прав.

Окрім того, суд вважає за доцільне зазначити, що в справі, що розглядається мало місце конкуренція загальної норми та спеціальної норми Податкового кодексу України.

Абзац 5 пункту 8 статті 153 та статті 150 в сукупності із пунктом 3 підрозділу 4 Розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України припускають неоднозначне (множинне) трактування змісту права платників податків на врахування від'ємного фінансового результату операцій із цінними паперами у частині застосування обмеження, встановленого пунктом 3 підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України до «від'ємного фінансового результату операцій із цінними паперами, що виник у попередньому звітному періоді».

Незважаючи на наявність неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків позивача, яке припускають вище вказані норми Податкового кодексу України, відповідач застосував норми Податкового кодексу України, що передбачали прийняття рішення на користь не платника податків, а контролюючого органу.

Зокрема, відповідач не врахував підпункт 4 пункту 1 статті 4 та пункт 21 статті 56 Податкового кодексу України, які чітко встановлюють, що «у разі коли норма цього Кодексу … суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків». При застосуванні цих норм Податкового кодексу України необхідно розрізняти податкові норми на загальні та спеціальні, при конкуренції цих норм необхідно керуватися правилами спеціальних норм. Керуючись цим принципом, можна дійти висновку, що порядок врахування «від'ємного фінансового результату операцій із цінними паперами», що регулюється пунктом 8 статті 153 ПКУ є спеціальним щодо інших загальних норм Податкового кодексу України, які регулюють порядок податкового обліку від'ємного значення об'єкта оподаткування. Навіть сама назва статті 153 Податкового кодексу України «Оподаткування операцій особливого виду»підкреслює, що операції передбачені в цій нормі є спеціальними та не підлягають регулюванню загальними нормами, в тому числі нормами, які визначають порядок врахування від'ємного значення об'єкта оподаткування.

За таких обставин норма пункт 3 підрозділу 4 Розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України не може застосовуватися при врахуванні від'ємного фінансового результату операцій із цінними паперами, оскільки її реалізація суперечить правилам пункту 21 статті 56 Податкового кодексу України, яка вимагає прийняття рішень на користь платників податків. Аналогічна позиція відображена листі Вищого адміністративного суду України № 203/11/13-11 від 10.02.2011 р.

Суд оцінивши наявні матеріали справи, зокрема додані позивачем до матеріалів справи копії податкових декларацій з податку на прибуток за 2011 року та за перше півріччя 2012 року, встановив, що позивач відображав від'ємний фінансовий результат операцій із цінними паперами саме у Додатках ЦП до рядка 03.20 та 03.21 Додатку ІД до податкових декларацій за 2011 та 2012 податкові періоди та не переносив цей від'ємний фінансовий результат операцій із цінними паперами до складу витрат, що враховуються при визначені об'єкта оподаткування, передбачених в рядку 04 податкової декларації із податку на прибуток.

Враховуючи наведені фактичні обставини справи, а також норми чинного на час виникнення правовідносин законодавства, суд приходить до переконання про безпідставність донарахування відповідачем зобов'язання із податку на прибуток та штрафних санкцій, а тому оспорювані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Згідно з статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності прийняття ним податкових повідомлень-рішень №0015441503 та №0016341503 від 31.10.2012 року.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163, 167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС №0015441503 від 31.10.2012 року.

3. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС №0016341503 від 31.10.2012 року повністю.

4. Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Фортеця»(код ЄДРПОУ 35572696, адреса: 01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 18) судовий збір в сумі 2146 (дві тисячі сто сорок шість) грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби (адреса: 01011, м. Київ, вулиця Лєскова, 2).

Постанова набуває законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Смолій