Копія
Справа № 2270/7335/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 січня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретарі Польовій В.Є. за участі:позивача - ОСОБА_3 представника відповідача - Малюзін О.І. за довіреністю від 26.10.2012 року №3405/21 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у Хмельницькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 220100 від 13.09.2012 року, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Хмельницькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 220100 від 13.09.2012 року. В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що оскаржуване рішення є необґрунтованим та підлягає скасуванню. Зазначає, що підставою для прийняття такого рішення стало безпідставне застосування відповідачем постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №819 "Про внесення змін у додаток до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008р. №957", яка, на думку позивача, не діяла на момент виникнення спірних правовідносин.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечує щодо задоволення позовних вимог, вважає їх безпідставними та такими, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства. Вказує, що під час перевірки в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1" по АДРЕСА_1, в якому здійснює торгівельну діяльність позивач, встановлено факт реалізації 13.08.2011 року пляшки горілки "Неміроф" об'ємом 0,5 літра, міцністю 40% по ціні 23,00 грн., в той час коли мінімальна роздрібна ціна на вказаний товар становила 26,10 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №819 від 03.08.2011 року, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва", яка опублікована в газеті "Урядовий кур'єр" 05.08.2011року і, відповідно до п.5 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності", набрала законної сили 05.08.2011 року.
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в її взаємному зв'язку і сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі із підстав, наведених нижче.
Суд встановив, що 04.09.2012 року працівниками регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Хмельницькій області відповідно до наказу в.о. начальника регіонального управління від 04.09.2012 року №135 "Про проведення фактичної перевірки", направлення від 04.09.2012 року №86, на підставі ст.16 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР (із змінами та доповненнями) "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", п.80.2.5 ст.80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, законів України від 06.07.1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", від 04.12.1990р. №509-ХІІ (із змінами та доповненнями) "Про державну податкову службу в Україні", постанов Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року №854 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями", від 13.05.1996 року №493 "Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", від 31.03.1999 року №500 "Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами", постанов Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251 "Про затвердження Положення про виготовлення, збір, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів", від 07.08.2001 №940 "Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справляння акцизного збору", від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв"; "Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2011 року №1289; наказу Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 24.07.2002 року №218 "Про зберігання та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Україні" та інших нормативно-правових актів, які регулюють виробництво, зберігання та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Україні проведено перевірку магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та належить суб'єкту господарювання - ОСОБА_3 щодо додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, про що складено акт №091/22/21/03/НОМЕР_1 від 04.09.2012 року.
З направленням на проведення перевірки ознайомлений та копію направлення отримав продавець ОСОБА_6, що підтверджується розпискою №86 від 04.09.2012 року, копія якої міститься в матеріалах справи.
У вказаному акті перевірки встановлено факт реалізації 13.08.2011 року пляшки горілки "Неміроф" об'ємом 0,5л. міцністю 40% по ціні 23,00 грн., що підтверджується касовим чеком №7391, в той час коли мінімальна роздрібна ціна вищевказаної горілки має становити не менше 26,10 грн..
В акті перевірки зазначено, що перевірка проведена в присутності продавця ОСОБА_6, з актом перевірки продавець ознайомлений та підписав його без заперечень та зауважень.
На підставі акту перевірки від 04.09.2012 року №091/22/21/03/НОМЕР_1 в.о. начальника регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Хмельницькій області, згідно абз.13 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" прийнято рішення №220100 від 13.09.2012 року про застосування до СГ ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 5000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін.
Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі - Закон).
Відповідно до ст.16 Закону контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до п.80.1 ст.80 Податкового кодексу України (далі - ПК України) фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Пунктом 80.2 ст.80 ПК України визначено, що фактична перевірка може проводитись на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або уповноваженому представнику під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин, в тому числі: отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків (пп.80.2.5 ст.80 ПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем дотримана процедура проведення перевірок, яка визначена ПК України, Законом.
Відповідно до п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. №790 "Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Порядок №790) підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до п. 2, 3 Порядку №790 фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону. До суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Статтею 17 Закону визначено, що зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Пунктом 6 Порядку №790, встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, ДПС, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Згідно ст.17 Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
Статтею 1 Закону визначено, що мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари; мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Частиною 10 ст.18 Закону Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №819 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. №957" (далі - Постанова №819) встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, а саме для горілки та лікеро - горілчаних виробів встановлено роздрібну ціну за пляшку об'ємом 0,5 л., 40% спирту не менше 26,1 грн., вина місткістю 1л. - не менше 18 грн., вина у скляній тарі місткістю 0,75 л. - не менше 26 грн.. Постановою №819 збільшені роздрібні ціни на алкогольні напої.
Підставою для винесення оскаржуваного рішення є порушення позивачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2008 р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 819, а саме здійснення 13.08.2011р. роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін.
Згідно положень ч.1, 5 ст.53 Закону України "Про Кабінет міністрів України" від 07.10.2010 № 2591-VI постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування. Постанови Кабінету Міністрів України публікуються в Офіційному віснику України, газеті "Урядовий кур'єр", акти Кабінету Міністрів України також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.5 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" від 10.06.1997 року №503/97 нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.
Згідно п.1 вказаного Указу офіційними друкованими виданнями є: "Офіційний вісник України"; газета "Урядовий кур'єр". Акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України можуть бути в окремих випадках офіційно оприлюднені через телебачення і радіо.
Постанова №819 опублікована в газеті "Урядовий кур'єр" за №142 від 05.08.2011 року, відтак набрала чинності з моменту її офіційного опублікування , тобто з 05 серпня 2011 року.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку про порушення позивачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2008 р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 819, а саме продаж алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін (продаж позивачем пляшки горілки "Неміроф" за ціною 23,00 грн., що є нижчою розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін для горілки та лікеро - горілчаних виробів за пляшку об'ємом 0,5 л., 40% спирту , а саме - не менше 26,1 грн.).
Факт продажу 13.08.2011 року пляшки горілки "Неміроф" за ціною 23,00 грн. позивачем не заперечується та підтверджується матеріалами перевірки і поясненнями представника відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Суд встановив, що перевірка відповідачем здійснена у відповідності до вимог законодавства, зобов'язання по фінансових санкціях до позивача застосовані відповідачем правомірно та в межах визначених законодавством України, підстав для скасування рішення від №220100 від 13.09.2012р. судом не встановлено.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги позивача не відповідають вимогам закону, відповідно в позові належить відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В адміністративному позові фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у Хмельницькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 220100 від 13.09.2012 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09 січня 2013 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк