Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 січня 2013 року Справа № 2а/1270/10056/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Шибаєвій Т.В.,
за участю представників
позивача: Шалімової С.М. (довіреність № 4 від 02.01.2013),
відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства «Укрдонбасекологія» про стягнення коштів за податковим боргом по податку на доходи фізичних осіб, -
ВСТАНОВИВ:
18 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства «Укрдонбасекологія» про стягнення коштів за податковим боргом по податку на доходи фізичних осіб у сумі 82345,37 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ДП «Укрдонбасекологія» зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 20.09.2004 за № 1 391 123 0000 000024.
Відповідач знаходиться на податковому обліку у ДПІ у м. Свердловську Луганської області, що підтверджено довідкою від 16.11.2012 № 255/18.
Станом на 05.12.2012 за відповідачем обліковується заборгованість по податку на доходи фізичних осіб за період з 01.10.2009 по 30.09.2012 у розмірі 82345,37 грн., що підтверджується додатком № 1 до акта позапланової документальної невиїзної перевірки від 23.10.2012 № 378/17/20131768. Проведеною перевіркою встановлено, що відповідачем порушено вимоги п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п.«а» п.176.2 ст.176 ПК України, а саме: не перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету у сумі 329381,47 грн.
Перевіркою встановлено, що відповідачем, за наслідками перевірки податкових розрахунків сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку по формі 1 ДФ за період з 01.10.2009 по 30.09.2012 в частині доходу отриманого працівниками підприємства самостійно заявлено до сплати 331410,39 грн. податку на доходи фізичних осіб, а сплачено лише 2028,92 грн., залишок не перерахованого до бюджету податку становить 329381,47 грн.
Податковим повідомленням-рішенням від 29.10.2012 № 0000281720 відповідачу нараховано штрафні санкції у сумі 82345,37 грн., яка складає 25% сум податку, що підлягає сплаті до бюджету за не нарахування, не утримання та/або несплату (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. Податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача 01.11.2012.
ДПІ у м. Свердловську направлено відповідачу першу податкову вимогу № 1/159 від 01.08.2007 та другу податкову вимогу № 2/203 від 04.09.2007.
На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 20 грудня 2012 року відкрито провадження у справі за даним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі (а.с.23).
За таких обставин, відповідно до ст.128 КАС України, суд ухвалив здійснити розгляд справи за відсутності належним чином повідомленого представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та задоволення позову з огляду на таке.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Державне підприємство «Укрдонбасекологія» (далі - ДП «Укрдонбасекологія») зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 20.09.2004 за № 1 391 123 0000 000024, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 332027 (а.с.9).
Відповідач знаходиться на податковому обліку у ДПІ у м. Свердловську Луганської області.
З 11.10.2012 по 23.10.2012 ДПІ у м. Свердловську Луганської області проведено позапланову документальну невиїзну перевірку ДП «Укрдонбасекологія» щодо здійснення контролю за належним оформленням трудових відносин та виплати роботодавцем доходів у вигляді заробітної плати, виплати доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, ведення обліку витрат на оплату праці, повноту виплати заробітної плати за період з 01.10.2009 по 30.09.2012, за результатами якої складено акт № 378/17/20161768 від 23.10.2012 (а.с.11-15).
Проведеною перевіркою встановлено порушення ДП «Укрдонбасекологія» п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п.«а» п.176.2 ст.176 ПК України, відповідно до яких визначено до перерахування податку на доходи фізичних осіб у сумі 329381,47 грн.
З акта перевірки вбачається, що платником самостійно заявлено до сплати 331410,39 грн. податку на доходи фізичних осіб, сплачено лише 2028,92 грн., залишок не перерахованого до бюджету податку становить 329381,47 грн.
На підставі акта перевірки № 378/17/20161768 від 23.10.2012 ДПІ в м. Свердловську податковим повідомленням-рішенням № 0000281720 від 29.10.2012, згідно п.п.54.3.5 п.54.3 ст.54 ПК України, відповідно до ч.1 п.127.1 ст.127 ПК України, визначено грошове зобов'язання по податку з доходів найманих працівників у сумі 411726,84 грн., з яких: за основним платежем - 329381,47 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 82345,37 грн. (а.с.17).
Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 01.11.2012, що підтверджено підписом уповноваженої особи на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.18).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Статтею 14 ПК України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);
- податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (підпункт 14.1.180 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 51.1 статті 51 ПК України встановлено, що податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.
Таким чином, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1 ДФ) є податковою декларацією, розрахунком у розумінні п.46.1 ст.46 ПК України.
Відповідно до п.54.2 ст.54 ПК України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Згідно п.57.1 ст.57 ПК України, податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до п.п.168.1.1 та п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Підпунктом 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 ПК України визначено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Згідно п.п.«а» п.176.2 ст.176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Як встановлено судом у судовому засіданні та зазначено в акті перевірки № 378/17/20161768 від 23.10.2012 ДП «Укрдонбасекологія» не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб у сумі 329381,47 грн.
Відповідно до п.127.1 ст.127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
ДПІ в м. Свердловську податковим повідомленням-рішенням № 0000281720 від 29.10.2012 на підставі акта перевірки № 378/17/20161768 від 23.10.2012, згідно п.п.54.3.5 п.54.3 ст.54 ПК України, відповідно до ч.1 п.127.1 ст.127 ПК України, накладено на ДП «Укрдонбасекологія» штраф в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету - 82345,37 грн. (а.с.17).
Податкове повідомлення-рішення № 0000281720 від 29.10.2012 відповідачем в адміністративному та у судовому порядку не оскаржено, а отже воно є чинним та підлягає виконанню.
Платник податків відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Сума грошового зобов'язання, визначена відповідачу податковим повідомленням-рішенням № 0000281720 від 29.10.2012 у добровільному порядку не сплачена.
Таким чином у судовому засіданні сума податкового боргу по податку з доходів найманих працівників, що обліковується за ДП «Укрдонбасекологія», знайшла своє документальне підтвердження.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 ПК України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до ст.6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ в м. Свердловську надіслано ДП «Укрдонбасекологія» першу податкову вимогу № 1/159 від 01.08.2007 (отримано уповноваженою особою відповідача 02.08.2007) та другу податкову вимогу № 2/203 від 04.09.2007 (отримано уповноваженою особою відповідача 05.09.2007) (а.с.19-20).
Оскільки податкові вимоги є чинними (доказів про відкликання податкової вимоги суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.
Внаслідок того, що ДП «Укрдонбасекологія» на час розгляду адміністративної справи податковий борг по податку з доходів найманих працівників не сплачено, вимоги податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до ст.5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства «Укрдонбасекологія» про стягнення коштів за податковим боргом по податку на доходи фізичних осіб, - задовольнити повністю.
Стягнути кошти державного підприємства «Укрдонбасекологія» (місцезнаходження: 94801, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Карла Лібкнехта, 18а, ідентифікаційний код 20161768) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом по податку на доходи фізичних осіб за період з 01.10.2009 по 30.09.2012 у розмірі 82345,37 грн. (вісімдесят дві тисячі триста сорок п'ять гривень тридцять сім копійок) на р/р 31118029700072 КФК 14010100 УДКСУ в Луганській області в установі банку, МФО 804013, код одержувача 37871265.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяК.О. Пляшкова