ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2012 року № 2а-9483/12/1370
м. Львів
11 год. 15 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий -суддя Коморний О.І.,
секретар судового засідання Олексяк І.Р.
від
позивача Янівська Г.Я., Дичківська М.О.
відповідача Василів О.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівської обласної організації Національної спілки художників України до управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова про визнання неправомірним рішення та скасування вимоги.
Обставини справи.
Позивач, Львівська обласна організація Національної спілки художників України, звернувся до суду з позовом про визнання неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова №6 від 19.10.2012 року та скасування вимоги про сплату боргу №Ю-0692 від 28.09.2012р.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач безпідставно вимагає від позивача сплати недоїмки із страхових внесків, оскільки у позивача заборгованість перед управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова відсутня.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позовній заяві, просять позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у письмовому запереченні. Зазначив, що при проведенні у позивача перевірки встановлено неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за жовтень 2004 року, тому вимога про сплату боргу є правомірною.
Суд заслухав пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
в с т а н о в и в:
Відповідачем у період з 10.09.2012р. по 28.09.2012р. проведено планову перевірку Львівської обласної організації Національної спілки художників (код за ЄДРПОУ 02916619) щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою за якими покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01 січня 2004 р. до 28 вересня 2012 р., про що 28 вересня 2012 року складено акт №143 (а.с.8-15).
За результатами проведеної перевірки відповідачем прийнято 28.09.2012 року вимогу про сплату боргу №Ю-0692, відповідно до якої позивачеві належить сплатити заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 1032,58 грн.
Підставою прийняття спірної вимоги є викладений у акті перевірки висновок відповідача (а.с.14) про порушення позивачем п. 6 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 р., а саме: Згідно відомості нарахування заробітної плати за жовтень 2004 р., нарахування страхових внесків становить 971,84 грн. та утримання 60,74 грн. Розрахунок не подано.
За результатами розгляду скарги позивача, відповідачем прийнято 19.10.2012 р. рішення №6 (а.с.17-18) про залишення вимоги про сплату боргу від 28.09.2012р. №Ф-0692 без змін, а скарги без задоволення.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено перелік страхувальників, якими відповідно до ч. 1 ст. 14 є: роботодавці -підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами, фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру - для осіб, визначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІУ страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-ІУ страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Пункт 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 (далі - Інструкція), встановлює, що платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції (на час спірних правовідносин).
Оригінал розрахунку подається платником до органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника.
Усі примірники розрахунку страхових внесків підписуються керівником, головним бухгалтером підприємства, установи, організації та завіряються печаткою.
Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, - не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Платники страхових внесків мають право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання документів надіслати їх органу Пенсійного фонду поштою з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установленим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 11.13 Інструкції, розрахунок подається платником незалежно від стану його фінансово-господарської діяльності.
Реєстрація поданих платниками розрахунків проводиться працівником органу Пенсійного фонду, який відповідає за діловодство, у журналі реєстрації розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за формою згідно з додатком 27 цієї Інструкції.
На другому примірнику, який залишається в бухгалтерії платника, проставляється відмітка про подання розрахунку в орган Пенсійного фонду.
Закріплений у ч.1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно з ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в силу ч.4 цієї ж статті, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані у справі.
Враховуючи закріплений у ч.4 та ч.5 ст.11 КАС України принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи і повинен запропонувати особам, які беруть у участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду не вистачає, судом витребувано у позивача докази сплати страхових внесків у жовтні 2004 року, а у відповідача картку особового рахунку позивача.
Згідно картки особового рахунку позивача (а.с.49), у жовтні 2004 року позивачем сплачено, а відповідачем зараховано внески в сумі 1032,96 грн.
Відповідно до п. 8.2 Розділу 8 Інструкції, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
Судом встановлено сплату позивачем у жовтні 2004 року страхових внесків у строк та в розмірі, встановленому законодавством, відтак заборгованість перед відповідачем у позивача відсутня.
З огляду на вищенаведені встановлені судом фактичні обставини справи, виставлення відповідачем вимоги про сплату боргу №Ю-0692 від 28.09.2012 року за відсутності підтвердженої у позивача заборгованості лише з підстав відсутності у позивача копії розрахунку, термін зберігання якого минув, є протиправним і не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Правовий порядок в Україні згідно з ст. 19 Конституції України ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи прийняте відповідачем 19.10.2012 р. рішення №6 (а.с.17-18) про залишення вимоги про сплату боргу від 28.09.2012р. №Ф-0692 без змін, а скарги без задоволення суд дійшов висновку, що таке прийнято не у відповідності з ч.3 ст. 2 КАС України, оскільки заборгованість у позивача перед Пенсійним фондом відсутня, а виставленою вимогою про сплату боргу відповідач фактично вимагає повторної сплати вже сплачених у жовтні 2004 року страхових внесків.
Суд зазначає, що вимоги позивача знайшли своє підтвердження при розгляді справи, а тому підлягають задоволенню повністю.
Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 32,19 грн., такі судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова №6 від 19.10.2012 року.
3. Визнати протиправним та скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова про сплату боргу №Ю-0692 від 28.09.2012 року.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Львівської обласної організації Національної спілки художників України (м. Львів вул. Коперніка 17, ЄДРПОУ 02916619) судовий збір в сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 03.01.2013 р. о 12:30 год.
Суддя Коморний О.І.