ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 грудня 2012 р. 12:25 Справа №2а-11802/12/0170/23
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючої судді: Алексєєвої Т.В.,
при секретарі Ходус Д.О.,
розглянув у відкритому судовому засідання адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море"
до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби
про визнання протиправними дій,
за участю представників:
від позивача - Облетова Г.В.
від відповідача - Антіголова Н.В.
Обставини справи: Відкрите акціонерне товариство "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Міського відділу податкової міліції Феодосійської об'єднаної державної податкової про визнання неправомірними дії Міського відділу податкової міліції Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим ДПС щодо зобов'язання позивача, Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море", надати інформацію та копії підтверджуючих документів стосовно тендеру із закупівлі товарів (робіт, послуг) за державні кошти (двоступеневі торги), за результатами якого із замовником тендеру Адміністрацією Державної прикордонної служби України та ВАТ «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» був укладений контракт від 08.12.2011 року, про що вказано у запиті відповідача від 04.04.2012 року за №541/10/07-31.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно складено запит щодо надання документів.
Ухвалою суду від 30.11.12 р. замінено відповідача на належного - Феодосійську об'єднану державну податкову інспекцію АР Крим ДПС.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у запереченні на позов.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
ВАТ «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» (ідентифікаційний код 14309008) (далі -ВАТ "ФСК "Море" або позивач) перебуває на податковому обліку в Феодосійської об'єднаної Державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.
ВАТ «ФСК «Море» 12.04.2012р.отримано від міського відділу податкової міліції Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби України (далі - відповідач) запит від 04.04.2012 року №541/10/07- про надання інформації.
Як зазначено у запиті, відповідно до ст. 22 Закону України № 509-ХІ1 від 04.12.1990 року "Про Державну податкову службу в Україні» (із змінами та доповненнями), п. 17 ст. 11 Закону України № 583 - XII від 25.12.1990 року «Про міліцію» (із змінами та доповненнями), ст. 73 Податкового кодексу України № 2755 - VI від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями), а також у зв'язку з виконанням вказівки УПМ ДПС в АР Крим «Про проведення відпрацювання підприємств - переможців Державних закупівель», відповідач просить надати на адресу Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби України - наступну інформацію, та завірені копії підтверджуючих документів щодо тендеру із закупівлі товарів (робіт, послуг) за державні і (двоступеневі торги), за результатами якого з замовником тендеру Адміністрацією державної прикордонної служби України (ЄДРПОУ 00034039) та ВАТ «ФСК «Море» був укладений контракт від 08.12.2011 року на суму 235 млн. грн., предмет закупівлі - код 35.1 1.1 - кораблі військові (корабель морської охорони "Корал" або еквівалент - 1 одиниця):
- наявність ліцензій Міністерства промислової політики України на виготовлення і ремонту військової техніки в частині військових кораблів і суден (2009-2012 років) із зазначенням серії, номера ліцензії, терміном дії, з додатком завіреної копії;
- наявність свідоцтва про сертифікацію підприємства з Реєстру судноплавства Україні за 2010 року по даний момент (з додатком завірених копій в розрізі кожного року);
- завірені копії контракту від 08.12.2011 року, додаткові угоди, договори, контракти, внесення змін до вищезазначеного контракту, а також специфікації, технічні завдання та інше;
- калькуляцію розрахунково-кошторисні документи на виконання замовлення відповідно до укладеного контракту, акти виконаних робіт, акти прийому-передачі та інше;
- накладні, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт, платіжні.
Також, вищезгадану інформацію та завірені копії підтверджуючих документів позивачем необхідно надати відповідачу строго нарочно в найкоротші терміни за вказаною адресою.
Перевіряючи правомірність та обґрунтованість дій відповідача, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч.1 ст.3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч.1 ст.3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно приписів ст.72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій;.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана органу державної податкової служби в установленому законом порядку.
Відповідно до положень ст. 73 Податкового кодексу України інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається органам державної податкової служби періодично або на окремий письмовий запит органу державної податкової служби у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.
Органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; у разі проведення зустрічної звірки; в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
У відповідності до п.17 ст.11 Закону України «Про міліцію» міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право одержувати безперешкодно і безплатно від підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та об'єднань громадян на письмовий запит відомості (в тому числі й ті, що становлять комерційну та банківську таємницю), необхідні у справах про злочини, що знаходяться у провадженні міліції.
Отримання від банків інформації, яка містить банківську таємницю, здійснюється у порядку та обсязі, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність".
В той час, Відповідач не надав позивачу доказів знаходження у провадженні податкової міліції кримінальної справи для розкриття якої, потрібні документи, витребувані згідно запиту №541/10/07-31 від 04.04.2012 р.
Також, у відповідному запиті не зазначено підстав, які б у відповідності до положень ст. 73 Податкового кодексу України обумовлювали обов'язковість надання документів у відповідь на такий запит.
За таких обставин, відповідач не надав доказів наявності встановлення порушень вимог у сфері оподаткування та бюджетній сфері, не надано доказів находження справи про злочин або про адміністративне правопорушення у сфері державних закупівель, провадження якої відкрите відповідачем відносно позивача.
Під час судового розгляду справи відповідач відповідно до ст. 71 КАСУ не надав доказів правомірності своїх дій під час складання запиту №541/10/07-31 від 04.04.2012р.
Відтак, суд зазначає, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Таким чином, стягнення судових витрат, відповідно до рішення суду, не на користь суб'єкта владних повноважень, здійснюється з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень-відповідача.
В судовому засіданні 19.12.2012 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 24.12.2012 року.
Керуючись ст. ст.98, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправними дії відповідача, Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби України щодо зобов'язання Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" надати інформацію та завірені копії підтверджуючих документів стосовно тендеру із закупівлі товарів (робіт, послуг) за державні кошти (двоступеневі торги), за результатами якого із замовником тендеру Адміністрацією Державної прикордонної служби України та ВАТ «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» був укладений контракт від 08.12.2011 року, про що вказано у запиті Міського відділу податкової міліції Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби України від 04.04.2012 року за №541/10/07-31.
3. Стягнути на користь позивача, Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море", з державного бюджету України, шляхом безспірного списання з рахунків Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби 32,19 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Алексєєва Т.В.