Постанова № 28435006, 03.10.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
03.10.2012
Номер справи
617/10869/12
Номер документу
28435006
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/10869/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобовязання донарахування та виплати коштів, передбачених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду і просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату їй підвищення до пенсії у відповідності із ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року, мотивуючи тим, що вона є пенсіонером, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. За період перебування на пенсії їй виплати, що встановлені в Законі, виплачувалися не в розмірах, визначених Законом, а в менших розмірах, що призвело до порушення її прав.

Ухвалою судді Овруцького районного суду від 08.06.2012 року позов в частині вимог по ст. ст. 39, 51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.03.2011 року по 31.03.2012 року було залишено без розгляду.

Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю проводилася їй в меншому розмірі, ніж визначено Законом, а підвищення до пенсії взагалі не призначено та не виплачувалося, що підтверджується копією паспорта серії ВМ №220777, посвідчення, довідками щодо спірних виплат.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, м. Овруч Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені серед інших і такі виплати:

-ст.39 Закону - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення 2 мінімальні заробітні плати;

-ст.51 Закону - особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

Постановами № 836 від 26.07.96 та № 530 від 28.05.08 усупереч Закону № 796-ХІІ, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

-для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.);

-для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до категорії 3 10% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише розяснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанови неможливе.

Статтею 62 даного Закону визначено, що розяснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон) позивач має право на відповідне підвищення до пенсії, як непрацюючий пенсіонер, який проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат.

З довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі від 13.10.2011 року вбачається, що позивачеві не призначалося та не виплачується спірне підвищення до пенсії, мотивуючи тим, що в звязку з набранням чинності Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" була зупинена дія ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в частині застосування мінімальної заробітної плати, і тому з 01.01.2008 року зазначене підвищення пенсіонерам не нараховується, а позивач була звільнена з роботи 01.10.2010 року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" була зупинена дія ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в частині застосування мінімальної заробітної плати, однак Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 року п.28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно вказана норма Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратила чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про його неконституційність, тобто з 22.05.08 року.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, повязані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у звязку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів останнім, а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, підлягають нарахуванню та виплаті управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.

Позивач просить провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії, яке передбачене ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, але оскільки спірна виплата позивачеві була не призначена взагалі, то для повного захисту її прав, суд вважає за можливе, на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог та зобовязати відповідача призначити позивачеві підвищення до пенсії, що передбачене ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року.

Від сплати судового збору сторони звільнені законом.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі призначити, донарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на радіоактивно забрудненій території, передбачене ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, провести донарахування і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю у відповідності до ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:

ОСОБА_2