08.11.2012 Справа № 0517/10527/2012
№ провадження: 2-а/0517/248/2012
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2012 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Мелещенко Л.В.
при секретарі Здебській Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Єнакієве адміністративну справу за скаргою ОСОБА_1 до державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції про визнання незаконними дій та скасування постанови про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою про визнання незаконними дій державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції в частині винесення постанови про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року та скасування постанови про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року, посилаючись на те, що постанова Єнакіївського міського суду Донецької області від 14.09.2010 року, якою ОСОБА_1 був підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу в дохід держави у сумі 510,00 грн., була своєчасно направлена на примусове виконання до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції, проте державний виконавець розпочав виконавчі дії лише через 1 рік та 7 місяців, що є порушенням строків звернення стягнення, встановлених ст. 303 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги, наполягала на їх повному задоволенні, також просила суд поновити строк звернення як пропущений з поважних причин.
Державний виконавець Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції у судовому засіданні викладені у скарзі вимоги не визнала, пояснила, що строк предявлення виконавчого документа до виконання не був пропущений, постанова про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року відповідає вимогам чинного законодавства, просила визнати правомірними дії державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції, у задоволенні скарги відмовити.
Суд, вислухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення на них, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, доходить висновку, що в задоволенні скарги слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 298 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження».
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Судом встановлено, що Єнакіївським міським судом Донецької області 14.09.2010 року була винесена постанова, якою ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу в дохід держави у сумі 510,00 грн. Вказана постанова набрала законної чинності 24.09.2010 року (а.с. 34).
06.10.2010 року постанова від 14.09.2010 року надійшла для виконання до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції (а.с. 33).
07.10.2010 року державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження, копія якої направлена на адресу боржника із супровідним листом.
У даній постанові відповідачем був наданий строк позивачу строк для добровільного виконання постанови: семиденний строк з моменту одержання постанови про відкриття виконавчого провадження (а.с. 35).
10.01.2012 року та 10.02.2012 року державним виконавцем складено акти відсутності боржника за місцем проживання (а.с. 36).
28.03.2012 року державним виконавцем винесена постанова про стягнення з боржника витрат на здійснення виконавчих дій (а.с. 37).
28.03.2012 року винесена постанова про звернення стягнення на доходи боржника, яка надіслана до Структурного підрозділу «Шахта «Вуглегірська»Державного підприємства «Орджонікідзевугілля»для виконання (а.с. 38-39).
01.06.2012 року державним виконавцем направлена вимога за місцем праці боржника (а.с. 44-45).
Постанова про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року була отримана підприємством 17.04.2012 року, що підтверджується журналом вхідної кореспонденції Структурного підрозділу «Шахта «Вуглегірська»Державного підприємства «Орджонікідзевугілля»(а.с. 51-53).
Пункт 4 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України № 2677-VI від 04.11.2010 року «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження»та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)»передбачає, що виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені на момент їх видачі.
П.1 Прикінцевих та Перехідних положень вказаного закону встановлює, що цей Закон набирає чинності через 90 днів з дня його опублікування.
Згідно з вимогами ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження»(у редакції, чинній на момент відкриття виконавчого провадження), виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: 4) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців. Строки, зазначені у частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішень, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, - з дня винесення відповідної постанови.
У відповідності з положеннями ст. 22 Закону України «Про виконавче провадження», строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються, зокрема, пред'явленням виконавчого документа до виконання. Після переривання строку пред'явлення виконавчого документа до виконання перебіг строку поновлюється. Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховується.
Отже, згідно вимог зазначеної норми виконавчі документи, видані судами до 08 березня 2011 року по справам про стягнення адміністративних штрафів, підлягають пред'явленню до виконання впродовж трьох місяців, починаючи з наступного дня після їх видачі.
Таким чином, оскільки постанова Єнакіївського міського суду Донецької області від 14.09.2010 року надійшла на виконання до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції 06.10.2010 року, постанова про відкриття виконавчого провадження була винесена на наступний день, тобто 07.10.2010 року, тому строк предявлення виконавчого документа до виконання протягом трьох місяців, встановлений ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», не пропущений.
На час відкриття виконавчого провадження 07.10.2010 року діяли норми Закону України «Про виконавче провадження»від 21.04.1999 року № 606-ХІV.
Відповідно до ст. 24 даного Закону, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення. Державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом. Копія постанови про відкриття виконавчого провадження не пізніше наступного дня надсилається стягувачу, боржнику та органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ.
На підставі ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження»від 21.04.1999 року, копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), які повинні бути доведені державним виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією.
У матеріалах справи є докази, що підтверджують направлення позивачу постанови про відкриття виконавчого провадження від 07.10.2010 року: дана постанова була надіслана боржнику із супровідним листом 07.10.2010 року за вих. № 95061/95062 (а.с. 35).
Крім того, доводи позивача про неотримання копії постанови про відкриття виконавчого провадження судом відхиляються з огляду на наявність в матеріалах виконавчого провадження скарги позивача, в якій позивач просить скасувати постанову про відкриття виконавчого від 07.10.2010 року, і зі змісту якої вбачається, що позивач був обізнаний про наявність зазначеної постанови про відкриття виконавчого провадження (а.с. 55-56).
У відповідності до вимог ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження»(в редакції, чинній на момент винесення постанови про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року), державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Статтею 68 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів та стягнення на суму, що не перевищує трьох мінімальних розмірів заробітної плати. Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника державний виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі - підприємцю за місцем отримання боржником відповідних доходів.
У звязку з тим, що за постановою Єнакіївського міського суду Донецької області від 14.09.2012 року з ОСОБА_1 стягується сума, що не перевищує трьох мінімальних розмірів заробітної плати, тому Відділом державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції була винесена постанова про звернення стягнення на доходи боржника та направлена за місцем роботи боржника.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В порушення вищенаведеної норми позивачем не наведено суду доказів невідповідності постанови державного виконавця про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року вимогам чинного законодавства України.
За наведених підстав, суд вважає, що оскаржувана позивачем постанова державного виконавця прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і підстав для визнання незаконними дій державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції в частині винесення постанови про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року та скасування постанови про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року немає. Таким чином, у задоволенні скарги слід відмовити.
Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
На підставі ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Суд вважає за можливе поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року, оскільки ОСОБА_1 звертався зі скаргами на дії державного виконавця до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції, тому строк був пропущений позивачем з поважних причин.
Керуючись ст.ст. 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_1 до державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції про визнання незаконними дій та скасування постанови про звернення стягнення на доходи боржника від 28.03.2012 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Єнакіївський міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 08 листопада 2012 року.
Повний текст постанови виготовлений 12 листопада 2012 року.
Суддя Єнакіївського міського суду
Донецької області ОСОБА_2