Рішення № 28425228, 03.01.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
03.01.2013
Номер справи
5015/4321/12
Номер документу
28425228
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.01.13 Справа№ 5015/4321/12

За позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів

до відповідача: Щирецької селищної ради, м. Щирець, Львівська область

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відкрите акціонерне товариство "Львіводбуд", м. Львів

про зобов'язання прийняти з державної в комунальну власність територіальної громади смт. Щирець житловий будинок за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт. Щирець, вул. Бандери, 11.

Суддя Н.Мороз

при секретарі Ю.Шиманській

Представники:

від позивача -н/з

від відповідача -Ільницький В.М.

Суть спору:

Позовну заяву подано Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів до Щирецької селищної ради, м. Щирець, Львівська область, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відкрите акціонерне товариство "Львіводбуд", м. Львів, про зобов'язання прийняти з державної в комунальну власність територіальної громади смт. Щирець житловий будинок за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт. Щирець, вул. Бандери, 11.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 17.10.2012 р. було порушено провадження у справі та призначено розгляд на 20.11.2012 р. Розгляд справи неодноразово відкладався з мотивів, зазначених в ухвалах суду.

В судових засіданнях представник позивача позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердив, зокрема, що у процесі приватизації виробничого об'єднання "Львівводбуд" регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області створено відкрите акціонерне товариство "Львівводбуд". До статутного капіталу створеного ВАТ не увійшла вартість житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт. Щирець, вул. С. Бандери, 11 (колишня назва - вул. Артилерійська, 11). Цей будинок перебуває в сфері управління РВ ФДМУ по Львівській області. Відповідно до ст. 3 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити, зокрема, від органів, уповноважених управляти державним майном. Згідно ч. 1 ст. 4 цього закону, передача житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном. Відповідно до п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції міських, селищних, сільських рад належить надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності. Рішенням виконавчого комітету Щирецької селищної ради від 23.11.2006 №165 "Про підготовку до передачі в комунальну власність житлового будинку по з г. Артилерійській, 11 та гуртожитку по вул. Артилерійській, 7 в смт. Щирець" створено комісію для передачі вказаного житлового фонду з державної в комунальну власність. На підставі цього рішення виконавчого комітету регіональним відділенням видано наказ від 23.11.2007 р. №1184 "Про передачу в комунальну власність територіальної громади смт. Щирець державного житлового фонду, який не увійшов до статутного капіталу ВАТ "Львівводбуд". Однак, на даний час об'єкт ще не переданий. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача позов заперечив з мотивів, зазначених у відзиві, доповненні до відзиву. Посилається на те, що для прийняття гуртожитку попередньо необхідно балансоутримувачем підготувати даний будинок для передачі, у відповідності до Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності". Відповідно до ч. 1 ст. 4-2 цього закону, видатки, пов'язані з капітальним ремонтом об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, що передаються в комунальну власність (крім видатків, пов'язаних з капітальним ремонтом об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які передаються в комунальну власність відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відшкодовуються з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя, бюджетів районів у містах та бюджетів місцевого самоврядування за рахунок коштів, передбачених у відповідних бюджетах на ці цілі, та пайової участі підприємств, господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у розмірі по 50 відсотків суми витрат, необхідних для проведення капітального ремонту цих об'єктів. Обсяг витрат визначається комісією з питань передачі об'єктів. Якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і термін виконання робіт, у тому числі з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність. Відповідно до п. 8 даного Положення, передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього. У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність. У зв'язку із не завершенням такої підготовки (не передачею Щирецькій селищній раді технічної документації балансоутримувачем), просить у позові відмовити.

Третя особа вимог ухвал суду не виконала, пояснень по справі не надала.

Розглянувши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, створивши сторонам у відповідності до ч. 3 ст. 4-7 ГПК України необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, суд встановив наступне.

У процесі приватизації виробничого об'єднання "Львівводбуд" регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області створено відкрите акціонерне товариство "Львівводбуд", до статутного капіталу якого не увійшла вартість житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт. Щирець, вул. Бандери, 11 (колишня назва - вул. Артилерійська, 11), що підтверджується, зокрема, актом оцінки вартості державного майна цілісного майнового комплексу державного підприємства "Львівводбуд", складеним 20.05.1994 р. за результатами інвентаризації державного майна. Відповідно до вказаного акта оцінки, вартість державного майна цілісного майнового комплексу, що підлягала приватизації зменшується на вилучену вартість майна, у тому числі на вартість державного житлового фонду, що становила 24664359 тис. крб.

З матеріалів справи вбачається, що станом на дату розгляду справи, за вказаною адресою розташований 25-ти квартирний житловий будинок, збудований у 1982 р., балансоутримувачем якого є ВАТ «Львівводбуд». Факт перебування вказаного об'єкту в сфері управління РВ ФДМ України по Львівській області сторонами не заперечувався.

Згідно ст. 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", об'єктами управління державної власності є державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів. Відповідно до ст. 7 вказаного закону, Фонд державного майна України відповідно до законодавства приймає рішення про подальше використання державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських організацій, але перебуває на їх балансі.

Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" визначено, що об'єктами передачі є, зокрема, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації). Відповідно до ст. 3 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити, зокрема, від органів, уповноважених управляти державним майном. Згідно ч. 1 ст. 4 вказаного закону, передача житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), з державної у комунальну власність здійснюється за рішенняморганів, уповноважених управляти державним майном. При цьому, відповідно до п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції міських, селищних, сільських рад належить надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

З матеріалів справи вбачається, що такі рішення приймались. Рішенням виконавчого комітету Щирецької селищної ради від 23.11.2006 №165 "Про підготовку до передачі в комунальну власність житлового будинку по вул. Артилерійській, 11 та гуртожитку по вул. Артилерійській, 7 в смт. Щирець" створено комісію для передачі вказаного житлового фонду з державної в комунальну власність. На підставі рішення виконавчого комітету Щирецької селищної ради від 23.11.2006 р. №165 РВ ФДМ України по Львівській області видало наказ від 23.11.2007 р. №1184 "Про передачу в комунальну власність територіальної громади смт. Щирець державного житлового фонду, який не увійшов до статутного капіталу ВАТ "Львівводбуд". Комісією було вирішено провести спільне обстеження житлових будинків з метою визначення технічного стану та обсягу коштів для приведення будинків до технічно задовільного стану /лютий м-ць 2008року/, скласти кошторис з реальними видами необхідних робіт, що підтверджується протоколом наради від 21.12.2007 р. Однак, на даний час об'єкт не прийнятий у комунальну власність.

З матеріалів справи, зокрема, відзиву та доповнення до відзиву вбачається, що, не заперечуючи проти прийняття у комунальну власність вказаного об'єкту, відповідач не завершив підготовку такого об'єкта для прийняття у комунальну власність в силу того, що балансоутримувач будинку -ВАТ "Львівводбуд" не передав відповідачеві технічної документації.

Однак, зазначене не звільняє відповідача від виконання покладених на нього законом обов'язків по прийняттю об'єкта у комунальну власність та виконання власного обов'язкового для виконання рішення. Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України "про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

При цьому, законодавство регулює відносини відповідача з іншими суб'єктами, пов'язаними із процесом підготовки об'єкта для прийняття у комунальну власність. Відповідно до п. 6 "Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій", комісія з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність визначає технічний стан житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до правил оцінки фізичного зносу житлових будинків, затверджених Держжитлокомунгоспом. Якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і термін виконання робіт, у тому числі з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність. Відповідно до п. 8 даного Положення, передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього. У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.

Однак, доказів належного вжиття відповідачем заходів до своєчасного завершення вказаної підготовки, вимагання від інших суб'єктів, зобов'язаних законом вжити певних заходів (зокрема, балансоутримувача), суду не надано. Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. При цьому, ст. 527 ЦК України передбачає необхідність виконання зобов'язання належними сторонами, тобто тими, на яких цей обов'язок покладений, зокрема, законом чи договором.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку позов задоволити повністю.

Судові витрати слід покласти на відповідача, згідно ст..49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 12, 32, 33, 34, 49, 84, 85 ГПК України, суд,-

В И Р Ш І И В:

1.Позов задоволити повністю.

2.Зобов'язати Щирецьку селищну раду Львівської області, Львівська область, Пустомитівський район, смт. Щирець, пл. Ринок, 8 (ЄДРПОУ 04372193) прийняти з державної в комунальну власність територіальної громади смт. Щирець житловий будинок за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт. Щирець, вул. Бандери, 11 у порядку, встановленому законодавством. Стягувач: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів, вул. Січових Стрільців,3 (ЄДРПОУ 20823070).

3.Стягнути з Щирецької селищної ради Львівської області, Львівська область, Пустомитівський район, смт. Щирець, пл. Ринок, 8 (ЄДРПОУ 04372193) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів, вул. Січових Стрільців,3 (ЄДРПОУ 20823070) - 1073 грн. судового збору.

4.Накази видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.

Суддя Мороз Н.В.

Рішення складено 04.01.2013р.