Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/15729/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2012 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Якухно О. М.
розглянувши у письмовому провадженні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про нарахування індексації вартості зданого житлового будинку , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок індексації вартості зданого домоволодіння АДРЕСА_1 мотивуючи тим, що вона мала у власності будинок в с.Красилівка Овруцького району, який здала на баланс сільської ради і перебуває на черзі для отримання компенсації. З моменту оцінки і на час отримання компенсації проведено індексацію житлового фонду з коефіцієнтами 1,24, 1,18 та 1,34, а тому вони повинні бути врахована.
Сторони просять справу розглянути без їх участі. Відповідач вимоги не визнає, посилаючись на постанову КМ України №1243 від 18.11.2009 року.
Дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Позивач перебуває на черзі для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння в АДРЕСА_1 в сумі 19870 грн., який вона здала відповідно до ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.1997 року,(далі - Положення) яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 76 від 05.03.2007 року проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 1.01.2007 року.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 100 від 27.02.2008 року проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 1.01.2008 року.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 133 від 31.03.2009 року проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 1.01.2009 року.
Згідно відповіді від 19.11.2012 року позивач до даного часу перебуває на черзі з 19.10.2007 року.
З повідомлення УПСЗН Овруцької РДА вбачається, що позивачу відмовлено у виплаті індексації в зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.2009 року не передбачено виплати останньої.
Суд вважає вказану відмову протиправною з наступного.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
При цьому суд враховує вимоги ст.58 Конституції, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд вважає, що права позивача не можуть бути обмежені відносно осіб, які також перебували у черзі для отримання компенсації і її отримали в період до прийняття постанови КМУ №1243 від 18.11.2009 року.
Постанова КМУ № 1243 від 18.11.2009 року набрала чинності з 28.11.2009 року і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.
Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 19.10.2007 року і її не отримала після набрання чинності постановою КМУ № 1243 від 18.11.2009 року з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 року слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Порядком не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, а тому не можуть бути застосовані індекси, які прийняті з 28.11.2009 року.
На підставі викладеного, отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009 року.
Згідно копії звіту розмір компенсації було визначено станом на 31.05.2006 року в сумі 19870 грн.. Згідно копії акту будинок був зданий на баланс сільської ради 2.07.2007 року і доказів про подачу заяви органу місцевого самоврядування до 5.03.2007 року позивачем не надано, а тому не може бути врахований індекс 1,24, оскільки він прийнятий після здачі будинку на баланс сільської ради.
На час прийняття вищевказаних Наказів №№ 100 та 133 позивачу не було виплачено компенсацію в сумі 19870 грн., яка підлягає виплаті з коефіцієнтами 1,18 та 1,34, тобто 19870х1,24х1,18х1,34= 31418 грн. 44 коп..
Позивачем ставиться питання про проведення перерахунку компенсації за період з 2007 року по 2009 рік, включно.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд враховує вимоги п.8 Положення про те, що індексація житлового фонду застосовувалася тільки при виплаті самої компенсації, і вважає, що позивач не могла знати про порушення її права до отримання самої компенсації, яку вона не отримала доданого часу, або відмови у її перерахунку, що отримана 19.11.2012 року, а тому з цього часу розпочався строк звернення до суду.
Позов подано до суду в листопаді 2012 року, тобто в межах строку звернення до суду.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 32,19 грн..
Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 компенсації вартості зданого житлового будинку в АДРЕСА_1 з урахуванням індексів 1,18 та 1,34 і встановити розмір компенсації в сумі 31418 грн. 44 грн..
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. М. Якухно