Справа №2-а/0544/332/2012
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
20 грудня 2012 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Кузнецова Р.В.
при секретарі - Денисенко О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду м. Слов'янська Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області, про поновлення порушеного права на отримання державної допомоги на дітей, суд, -
В С Т А Н О В И В :
04 грудня 2012 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області звернулась ОСОБА_1 із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області, про поновлення порушеного права на отримання державної допомоги на дітей. Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона є матір'ю двох дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
У відповідності до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям із дітьми»вона до квітня 2012 року отримувала утримання на вказаних дітей. Проте, з квітня 2012 року відповідач припинив виплату утримання на одного із її дітей.
Вважає дії співробітників Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради незаконними, оскільки вони грубо порушують її права та права її малолітніх дітей.
Тому, просить суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області поновити їй виплату державного утримання на двох дітей, згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 22 березня 2001 року, з квітня 2012 року по теперішній час й здійснювати виплату утримання у подальшому.
Не погодившись із вказаними вимогами ОСОБА_1, представник УПСЗН Слов'янської міської ради подав до суду заперечення, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні її вимог, з тих підстав, що позивач ОСОБА_1 14 листопада 2011 року звернулась до УПСЗН з заявою про призначення їй одноразової допомоги при народженні другої дитини, в якій зазначила недостовірну інформацію стосовно того, що мешкає разом з обома дітьми за місцем своєї реєстрації, про що надала довідку комітету мікрорайону «Центр-1»м. Слов'янська № 1068 від 17 листопада 2011 року про проживання однією сім'єю зі своїми дітьми, яку видано без перевірки факту за місцем проживання.
Довідка ТОВ «Ліра ЛТД»№ 2304 від 10 листопада 2011 року про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, Слов'янської міської ради від 15 листопада 2011 року, яку також надала позивач, що у складі сім'ї ОСОБА_1, дитина ОСОБА_3 не перебуває, а також ОСОБА_1 повідомила, що перша дитина проживає у складі її сім'ї без реєстрації, тобто фактично.
При подальшому зверненні, 16 березня 2012 року з заявою про призначення допомоги по догляду за другою дитиною, до досягнення нею трирічного віку, у збільшеному розмірі з урахуванням доходу сім'ї, з'ясовано, що перша дитина ОСОБА_3 зареєстрована та мешкає разом з батьком за адресою: АДРЕСА_1 та перебуває на його утриманні. Місце проживання дитини разом із батьком визначено рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької облсті від 03 липня 2007 року за зверненням батька та згодою матері.
Державним соціальним інспектором УПСЗН 29 березня 2012 року, 23 травня 2012 року, 25 травня 2012 року та 03 серпня 2012 року обстежено сім'ю позивача та її колишнього чоловіка, ОСОБА_4, про що складено відповідні акти обстеження матеріально-побутових умов сімей та встановлено, що позивач підтримує родинні стосунки з першою дитиною, але не займається її вихованням й матеріальним утримання, проживає окремо, щоденного догляду не здійснює. Ці обов'язки виконуються батьком дитини, у складі сім'ї якого вона перебуває.
Таким чином, позивач ОСОБА_1 фактично утримує та виховує як «одинока мати»одну дитину і виплачувати допомогу при народженні дитини у розмірі, передбаченому сім'ям, що виховують двох дітей, не має підстав.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі, посилаючись на доводи викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заявлені ОСОБА_1 не визнала,просила відмовити у їх задоволенні посилаючись на викладені у запереченні обставини.
Суд, вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Так, у судовому засіданні із достовірністю встановлено, що позивач є матір'ю двох малолітніх дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії І-НО № НОМЕР_1 виданого 28 грудня 2000 року Слов'янським міським відділом реєстрації актів громадянського стану Донецької області (а.с. 8) та серії І-НО № НОМЕР_2 виданого 28 жовтня 2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську Слов'янського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області (а.с. 9), відповідно.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини й у випадках народження двох та більше дітей допомога призначається на кожну дитину виходячи із положень ст. 12 даного Закону.
Статтею 12 даного Закону встановлено, що допомога при народженні дитини нараховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини. Допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 13 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2012 року, виплата допомоги припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; смерті дитини; смерті отримувача допомоги; виникнення інших обставин. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Так, рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 03 липня 2007 року у цивільній справі № 2-2643/2007 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 за участі: третьої особи -Відділу опіки та піклування Слов'янської міської ради, про визначення місця проживання дитини, визначено місце проживання неповнолітньої дитини -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, разом з його батьком ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 5).
Як вбачається з копії Довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні № 322 від 16 березня 2012 року ТОВ «Ліра ЛТД», за адресою: АДРЕСА_3, крім позивача зареєстровані: ОСОБА_5 та ОСОБА_3 (а.с. 28).
Відповідно до копії Довідки № 1068 від 17 листопада 2011 року, за адресою: АДРЕСА_3 зареєстрована позивач та її діти: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 30).
Крім того, у відповідності до копії Довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні АДРЕСА_1, за даною адресою зареєстровані ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 29).
Актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_1 № 11-05/415 від 03 серпня 2012 року встановлено, що вона проживає за адресою: АДРЕСА_3 разом зі співмешканцем ОСОБА_5 та донькою ОСОБА_3. Для доньки ОСОБА_3 придбано візок для прогулянок, дитяче ліжко, дитячий сезонний одяг, дитячі іграшки. Дитина знаходиться на грудному годуванні. Лікаря педіатра відвідують регулярно. Матір дитинии має охайний вигляд. Фактів нецільового використання коштів не виявлено. ОСОБА_1 має старшого сина -ОСОБА_2, який мешкає з колишнім чоловіком ОСОБА_1 -ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1. ОСОБА_3 відвідує матір періодично, декілька разів на тиждень, постійно проживає та виховується в сім'ї батька на підставі рішення суду (а.с. 31-32).
Згідно акту про обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_4 № 11-05/175 від 25 травня 2012 року, під час перевірки встановлено, що ОСОБА_4 мешкає за адресою: АДРЕСА_1, разом з сином ОСОБА_2, який навчається в ЗОШ № 1. У дитини є власна кімната, в якій знаходиться дитячій одяг, дитячі іграшки, дитячі речі. Дитина знаходиться на утриманні батька. ОСОБА_2 відвідує матір -ОСОБА_1 періодично, яка надає посильну матеріальну допомогу синові. Батько не забороняє синові відвідувати матір. ОСОБА_3 відвідує матір на період канікул, в вихідні та вільний час (а.с. 33-34).
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості заявлених ОСОБА_1 вимог, оскільки зазначена допомога їй була призначена відповідачем у розмірі передбаченому ст. 12 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тобто у сумі кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, який встановлюється при народженні другої дитини. Проте УПСЗН Слов'янської міської ради припинило здійснення такої виплати у зазначеному розмірі з підстав, які не передбачені п. 13 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2012 року, що є грубим порушенням прав ОСОБА_1 на отримання державної допомоги у належному розмірі й суперечить вимогам діючого законодавства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 13, 50 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», ст. ст. 2, 3, 6, 10, 11, 18, 94, 99, 100, 104, 105, 256 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області, про поновлення порушеного права на отримання державної допомоги на дітей -задовольнити.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області поновити виплату ОСОБА_1 державного утримання на двох дітей, згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 22 березня 2001 року, з квітня 2012 року по теперішній час й здійснювати виплату утримання у подальшому.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання постанови.
Повний текст постанови виготовлено 25 грудня 2012 року о 09 годині 00 хвилин.
Суддя /підпис/
«З оригіналом згідно»
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Р.В. Кузнецов