Постанова № 28331545, 12.12.2012, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2012
Номер справи
1570/2401/2012
Номер документу
28331545
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1570/2401/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2012 року

м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

при секретарі судового засідання - Парій І.І.

за участю:

представника позивача - Панчошенко М.П.

представника відповідача - Сиротюка М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі адміністративну справу за позовом Роздільнянської районної ради Одеської області до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про стягнення надміру сплачених страхових внесків, -

встановив:

Роздільнянська районна рада Одеської області звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про стягнення з відповідача -140676 грн. 18 коп., надміру сплачених страхових внесків.

В судовому засіданні представник позивача підтримала адміністративний позов, просила суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. (а.с.2-6)

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову з підстав, викладених у запереченнях проти позову та письмових поясненнях по справі. (а.с.64-65, 166-169)

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, дійшов до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 20.10.2005 року Роздільнянська районна рада Одеської області (далі - позивач / Роздільнянська райрада) зареєстрована Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області як юридична особа, ідентифікаційний код: 25033638, місцезнаходження: 67400, Одеська область, м. Роздільна, вул. Свердлова, 9.

19 серпня 1997 року позивач узятий на облік в органі Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі за реєстраційним номером 15325.343. Розмір єдиного внеску відповідно до класу професійного ризику виробництва -36,3 %. (а.с.63)

З 30 серпня по 19 листопада 2010 року, на виконання п. 1.4.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи контрольно-ревізійного відділу в Роздільнянському районі контрольно-ревізійного управління в Одеській області на ІІІ квартал 2010 року, на підставі направлення, виданого посадовою особою контрольно-ревізійного відділу в Роздільнянському районі, від 30.08.2010 року № 75, у відповідності до питань програми ревізії, з відома голови районної ради ОСОБА_3 та завідувача відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення виконавчого апарату Роздільнянської районної ради Макаріної Олександри Анатолівни, службовою особою КРВ в Роздільнянському районі проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Роздільнянській районній раді за 2007-2009 роки та завершений звітний період 2010 року.

За результатами проведення зазначеної ревізії складено акт ревізії фінансово-господарської діяльності Роздільнянської районної ради за 2007-2009 роки та завершений звітний період 2010 року від 26 листопада 2010 року № 430-41/86. (а.с.97-137)

Відповідно до змісту зазначеного акта (а.с.119-120), ревізією дотримання законодавства при використанні коштів на сплату обов'язкових платежів до державних цільових фондів встановлено, зокрема, що в порушення п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями, п. 4.2 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, протягом всього ревізійного періоду внески до Пенсійного фонду України від суми фонду оплати праці трьох працівників районної ради, які отримають пенсію по інвалідності, а саме голови районної ради ОСОБА_3, заступника голови районної ради ОСОБА_5 та завідувача трудовим архівом ОСОБА_6, які отримають пенсію по інвалідності, нараховувалися та перераховувалися по ставці 32 % замість 4 %, що призвело до зайвого перерахування внесків на загальну суму 140676,18 грн., в т. ч. (за 2007 рік -20371,18 грн., за 2008 рік -41768,15 грн., за 2009 рік -48956,59 грн. та за 7 місяців 2010 року -29580,26 грн.).

Далі в акті зазначено, зокрема:

- що порушення допущено завідувачем відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення виконавчого апарату Роздільнянської районної ради Макаріною О.А. та внаслідок недостатнього контролю з боку голови районної ради ОСОБА_3;

- згідно з поясненням завідувача відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення виконавчого апарату Роздільнянської районної ради Макаріної О.А. (а.с.142-143) порушення допущено в результаті несвоєчасного подання працівниками довідок про інвалідність.

Відповідно до листа за № 430/01-12 від 06.05.2011 року (а.с.12) позивач, виходячи з результатів проведеної КРВ в Роздільнянському районі перевірки та виявленого порушення, звернувся до відповідача з проханням, вирішити питання щодо повернення коштів або зрахувати їх в рахунок майбутніх платежів.

У відповіді відповідача від 13.05.2011 року за № 2637/02 (а.с.13) на вищезазначений лист позивача зазначено, зокрема:

«Згідно пункту 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.03 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, нарахування в розмірі 4 % із заробітної плати працівників здійснюється з моменту надання працівником підприємству та підприємством в управління Пенсійного фонду України копії виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії.

В зв'язку з тим, що наданий час вищевказані документи в правління ПФУ так і не надані (навіть після проведення ревізії КРВ), повернення коштів або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів неможливе.»

Відповідно до листа за № 100/01-25 від 10.02.2012 року (а.с.14-15) позивач, виходячи з результатів проведеної КРВ в Роздільнянському районі перевірки та виявленого порушення, звернувся до відповідача з проханням, перерахувати на рахунок районної ради надміру сплачених страхових внесків у сумі 140676,18 грн. або зрахувати в рахунок майбутніх платежів страхових внесків.

У відповіді відповідача від 22.02.2012 року за № 1040/02 (а.с.16-17) на вищезазначений лист позивача зазначено, зокрема:

«… Управління Пенсійного фонду в Роздільнянському районі не має підстав повертати кошти в сумі 140676,18 грн., які нараховані на фонд заробітної плати 3-х працюючих інвалідів (ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6) з наступних причин:

… До цього моменту, починаючи з 2007 року підприємство 4% відсотка в звіті на заробітну плату інвалідів не нараховували, копії виписок з акту огляду в медико-соціальній експертній комісії не надавались.

Платник до початку перевірки органом Пенсійного фонду має право самостійно виправити помилку (донараховувати або зменшити страхові внески), що містяться у раніше поданому розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, такий платник може виправити помилку у розрахунку за наступний звітний період. Але і при такій ситуації необхідною умовою зменшення (в нашому випадку) є вищевказана умова -не раніше надання працівником підприємству копії виписки з акту огляду в медико-соціальній експертній комісії.

На Вашому підприємстві органом Пенсійного фонду було проведено документальну перевірку (акт № 40 від 29.09.2011 року (а.с.185-198)), в результаті якої нарахування 4% на фонд заробітної плати інвалідів встановлено не було.

При контролі законності 4% нарахування страхувальниками за працюючих інвалідів працівники відділу обліку надходження платежів користуються тільки інформацією платника внесків та наявністю у нього завірених копій виписок з акту огляду МСЕК.»

Не погоджуючись із вищезазначеною позицією відповідача зі спірних питань, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про стягнення з відповідача надміру сплачених страхових внесків.

В судовому засіданні представник позивача не заперечувала проти допущення позивачем порушення щодо зайвого нарахування та перерахування внесків до Пенсійного фонду, встановленого із зазначених в акті ревізії підстав, при цьому вважала позовні вимоги правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

В судовому засіданні також встановлено, що відповідно до описів документів особових справ (а.с.150-165) щодо: ОСОБА_3 - останній документ від 14.02.2011 року, ОСОБА_5 - останній документ від 26.11.2010 року, ОСОБА_6 - останній документ від 20.07.2012 року, - завірені копії виписок з актів огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності в особових справах зазначених осіб відсутні.

Згідно довідці управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області (а.с.216), при перевірці книг вхідної кореспонденції за період з 01.01.2007 року по 31.12.2010 року фактів надходження до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі відомостей про працюючих інвалідів від Роздільнянської районної ради не установлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі -ЗУ № 1058-IV), Законом України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (далі -ЗУ № 400/97-ВР), Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261 (далі -Положення), Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі -Інструкція).

Відповідно до п.п. 1-3 Положення Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики; у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням; організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції з питань вдосконалення цього законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Міністра праці та соціальної політики.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є:

- участь у формуванні і реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування;

- керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

- забезпечення збирання та акумулювання внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення їх обліку;

- призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати;

- забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством;

- ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 ЗУ № 1058-IV порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначаються виключно цим Законом.

Частиною 3 ст. 15 ЗУ № 1058-IV передбачено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17 ЗУ № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно абз. 5 п. 1 ст. 4 ЗУ № 400/97-ВР передбачено, що для підприємств, установ та організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 % від об'єкту оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2 % від об'єкта оподаткування для інших працівників такого підприємства.

Відповідно до п. 4.2 Інструкції для підприємств, установ, організацій, де працюють інваліди, внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначаються окремо за ставкою 4 відсотки сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2 відсотка від сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати, та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для інших працівників такого підприємства.

Документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4 %, є завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Відповідно до п. 5.9 Інструкції, обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески. Обчислення органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу).

Згідно п. 13 ст. 20 ЗУ № 1058-IV суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку (Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, при цьому, Розділ 11 Інструкції, в тому числі п. 11.17 цього розділу, виключено на підставі Постанови Пенсійного фонду № 25-1 від 22.10.2010 року) і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду.

На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що:

- позивачем порушено вимоги п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»та п. 4.2 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України», а саме в період з 2007 року по серпень 2010 року внески до Пенсійного фонду України від суми фонду оплати праці трьох працівників районної ради, а саме: голови районної ради ОСОБА_3, заступника голови районної ради ОСОБА_5 та завідувача трудовим архівом ОСОБА_6, які отримували пенсію по інвалідності, нараховувалися та перераховувалися по ставці 32 % замість 4 %, що призвело до зайвого перерахування внесків на загальну суму 140676,18 грн., -з вини посадових осіб позивача.

В судовому засіданні представник позивача не заперечувала проти правомірності встановлення обставин, з яких позивачем допущено встановлене порушення;

- станом на дати звернення позивача до відповідача з проханням повернути кошти або зарахувати їх в рахунок майбутніх платежів, Розділ 11 Інструкції, в тому числі п. 11.17 цього розділу, яким передбачений порядок реалізації положень п. 13 ст. 20 ЗУ № 1058-IV, на який позивач посилається як на правову підставу вищенаведених звернень до відповідача та для задоволення відповідних позовних вимог судом, -виключено на підставі Постанови Пенсійного фонду № 25-1 від 22.10.2010 року;

- відповідно до вищенаведеного законодавства, обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески, та відсутнє законодавче встановлення прав та обов'язків відповідача щодо контролю за правильністю ведення позивачем документації з обліку працюючих інвалідів та доведення результатів такого контролю до позивача;

- на день нарахування виплат (доходу) в період з 2007 року по серпень 2010 документів, що дають право на застосування ставки в розмірі 4 %, а саме завірених копій виписок із актів огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності щодо ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у позивача не було та, відповідно, відповідачу не надано.

Обставини, викладені у наданій позивачем суду довідці від 26.10.2012 року (а.с.226) про те, що копії виписок із акту огляду медико-соціальної комісії про встановлення групи інвалідності щодо голови районної ради ОСОБА_3, заступника голови районної ради ОСОБА_5 та завідувача трудовим архівом ОСОБА_6 знаходилися в особових справах даних працівників, -не підтверджені жодним доказом та спростовані наявними в матеріалах справи письмовими доказами, зокрема: поясненнями завідувача відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення виконавчого апарату Роздільнянської районної ради Макаріної О.А. (а.с.142-143), описами документів особових справ вищезазначених осіб (а.с.150-165), актами перевірок відповідача від 16.10.2007 року № 46 та від 29.09.2011 року № 40 із додатками (а.с.185-215) тощо. Крім того, у цій довідці не зазначено, з якої дати відповідні документи знаходяться в особових справах зазначених осіб, коли саме ці документи надано відповідачу, та доказів на підтвердження цих обставин позивачем не надано.

За відсутності таких виписок у підприємства немає підстав для застосування ставки в розмірі 4%, зокрема, за спірний період, з 2007 року по серпень 2010 року.

Зазначена правова позиція узгоджується із правовою позицією Вищого адміністративного суду України зі спірних питань, викладеною, зокрема, в постанові від 21 червня 2011 року (К-18112).

Надані позивачем суду на підтвердження зайвого нарахування та перерахування внесків до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області копії документів щодо ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (а.с.38-40, 42-60, 88-92): сторінок трудових книжок; виписок із актів огляду МСЕК; рішень про обрання головою/заступником голови райради; розпорядження про припинення роботи; розпорядження про звільнення з посади та особових рахунків по зарплаті тощо, - не спростовують вищенаведених встановлених судом обставин та висновків суду зі спірних питань;

відповідно:

- позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача -140676 грн. 18 коп., надміру сплачених страхових внесків, -є необґрунтованими та законодавчо безпідставними.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 11, 71, 86, 94, 158-162, 167, 184-186 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні адміністративного позову Роздільнянської районної ради Одеської області до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області -140676 грн. 18 коп., надміру сплачених страхових внесків -відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

В повному обсязі постанову складено 12 грудня 2012 року.

Суддя М. Г. Цховребова

В задоволенні адміністративного позову Роздільнянської районної ради Одеської області до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області - 140676 грн. 18 коп., надміру сплачених страхових внесків - відмовити повністю.

12 грудня 2012 року

.