Постанова № 28326119, 06.12.2012, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
06.12.2012
Номер справи
2а-2438/12/2770
Номер документу
28326119
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

06.12.12 Справа №2а-2438/12/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Куімова М.В.;

при секретарі - Асташевої М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна-Крим-Петрол" до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Крим-Петрол» звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001270154 від 06.06.2012 року про донарахування грошового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 411 647,13 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 102 911,78 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, згідно договорів оренди земельних ділянок від 24.10.2008 року та 27.10.2008 року, є платником орендної плати за землю. На підставі вказаних договорів оренди, згідно уточнюючої податкової декларації, позивач самостійно визначив собі грошове зобов'язання з орендної плати у сумі 344 507,21 грн. ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя, у період з 07.05.2012 року по 14.05.2012 року, проведено перевірку повноти та своєчасності нарахування позивачем орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2009 року, у якому зазначено, що ТОВ «Крим-Петрол» занижено орендну плату за земельні ділянки у загальному розмірі 411 647,13 грн. На підставі акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення про донарахування позивачу орендної плати у розмірі 411 647,13 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 102 911,78 грн. Позивач вважає данарахування грошового зобов'язання та застосування штрафних санкцій неправомірними, зазначає, що податкове повідомлення-рішення №0001270154 прийняте з порушенням строків, передбачених діючим законодавством та просить визнати його неправомірним та скасувати.

У судовому засіданні представник позивача Рябіченко Є.С. підтримала позовні вимоги у повному обсязі, просила задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав; просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно положень ст.21 вказаного Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у пій частині.

Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року №2535 XII (що діяв до 01.01.2011 року), визначено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Статтею 14 вказаного Закону визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Статтею 19 цього ж Закону передбачено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Згідно ст.2 вказаного Закону, плата за землю справляється вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ст.7 вказаного Закону, ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки (ст.13 Закону України "Про плату за землю").

Відповідно до п.п.54.3.2 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно з п. 123.1 ст.123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4. 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3. статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штраф) у розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

У судовому засіданні встановлено, що ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС, у період з 07.05.2012 року по 14.05.2012 року, проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Крим-Петрол» з питань своєчасності та повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2009 року, про що складено акт перевірки №1007/10/15-417/33179645 від 17.05.2012 року.

Проведеною перевіркою встановлено, що 24.10.2008 року, між Севастопольською міською радою (Орендодавець) та TOB «Крим-Петрол» (Орендар), було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований 02.06.09 за №040965900065, згідно з яким TOB «Крим-Петрол» прийняло у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,3821га, у т.ч. земельна ділянка №1 площею 0,1768 га для обслуговування АЗС з віднесенням земельної ділянки до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони і іншого значення, наданої для автотехобслуговування, земельна ділянка №2 площею 0,2053га для благоустрою і утримання території, з віднесенням земельної ділянки до категорії земель громадського значення, розташовані за адресою: м. Севастополь, Фіолентовське шосе, 5а. Згідно з п.2.3 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки №1 з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 рік складає 1 125 196,37 грн. (1094549,00грн.х1,028), земельної ділянки №2 1 398 806,80 грн. (1360707грн.х1,028), що підтверджується довідкою з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №1111/1, виданої головним управлінням Державного комітету по земельних ресурсах у м. Севастополі 30.08.2007 року. Пунктом 4.1 договору передбачено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою №1 складає 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки №2 - у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки. Крім того у п.10.2 договору (особливі вимоги договору оренди землі) сторони домовились, що орендатор зобов'язується внести орендну плату з 16.11.2007 року. Акт прийому-передачі земельних ділянок між орендодавцем та орендарем підписано 24 жовтня 2008 року.

Також перевіркою встановлено, що 27.10.2008 року, між Севастопольською міською радою та TOB «Крим-Петрол», було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований 02.06.2009 року за №040965900064, згідно з яким TOB «Крим-Петрол» приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1396га, для обслуговування АЗС на дві колонки, з віднесенням земельної ділянки до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони і іншого значення, наданої для автотехобслуговування, розташовану за адресою: м. Севастополь, вул. Індустріальна. 10 Згідно з п.2.3 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 рік складає 732 518,88 грн. (712567,00грн.х1,028), що підтверджується довідкою з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №954/1, виданої головним управлінням Державного комітету по земельних ресурсах у м. Севастополі 17.07.2007 року. Пунктом 4.1 договору передбачено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою складає 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, згідно п.10.2 договору (особливі вимоги договору оренди землі), сторони домовились, що орендатор зобов'язується внести орендну плату з 14.06.2006 року. Акт прийому-передачі земельної ділянки між орендодавцем та орендарем підписано 27 жовтня 2008 року.

Пунктом 14.1 договорів оренди земельних ділянок передбачено, що договір набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Відповідно до зазначених умов договорів оренди, TOB "Крим-Петрол" за червень-грудень 2009 року мало нараховувати орендну плату у розмірі 756154,34грн. ((1094549грн./365)х46) + 1094549грн. х 1,028 + 1094549грн. х 1,028 х 1,152) х 12% + ((1360707.0()грн./365х46) + 1360707,00грн. х 1.028 + 1360707.00грн х 1,028 х 1,152) х 4% + ((712567,00грн./365)х201) + 712567,00грн + 712567,00грн. х 1,028 + 712567,00грн. х 1,028 х 1,152) х12%).

Однак, згідно з уточнюючою податковою декларацією з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2009 року, наданою до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС (вх.№45310 від 12.08.2009), ТОВ «Крим-Петрол» визначені податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за договорами оренди від 24.10.2008 року та від 27.10.2008 року у розмірі 344 507,21грн.

Отже, перевіркою встановлено, що у період червень-грудень 2009 року, у порушення ст.13 Закону України «Про плату за землю» (що діяв у перевіреному періоді), TOB «Крим-Петрол» занижено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності на суму 411 647,13 грн., (756154,34грн -344507,21грн).

За результатами перевірки ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення №0001270154 від 06.06.2012 року про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у загальному розмірі 514 558,91 грн. (411647,13грн. - орендна плата, 102911,78грн. (411647,13грн.х25%) - штрафні санкції, застосовані на підставі п.123.1 ст. 123 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що податкове повідомлення-рішення №0001270154 прийняте на десятий робочий день з дня, наступного за днем вручення платнику податків акту перевірки (з 23.05.2012 по 06.06.2012), з врахуванням вихідних та святкових днів, які припали на 26, 27 травня 2012 року та 02, 03, 04 червня 2012 року, тобто у терміни, передбачені чинним законодавством, у зв'язку з чим посилання представника позивача про порушення строків прийняття податкового повідомлення-рішення суд вважає неспроможними.

Отже, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність будь-яких підстав для задоволення позовних вимог.

Повний текст постанови складено та підписано 10 грудня 2012 року.

Керуючись ст.ст. 71, 94, 99, 100, 158-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна-Крим-Петрол» до Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, - відмовити.

Судові витрати у справі віднести на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна-Крим-Петрол».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.

Суддя підпис М.В. Куімов

Суддя М.В. Куімов