ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.12.12р. Справа № 33/5005/9427/2012
За позовом Павлоградської міської ради, м. Павлоград Дніпропетровська область
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Павлоград Дніпропетровська область
про стягнення 23 108 грн. 04 грн.
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
Від позивача: Снєгирьова С.О. - довіреність б/н від 07.09.2012 року
Від відповідача: представник не з'явився
Суть спору:
Павлоградська міська рада (далі - позивач) звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення 23 108 грн. 04 коп. - збитків за незаконне користування земельною ділянкою і судові витрати.
06.12.2012 р. від позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій останній просить стягнути з відповідача збитки за незаконне користування земельною ділянкою в сумі 33 937, 90 грн.
Позивач підтримав свої позовні вимоги у судовому засіданні 25.12.2012 р., просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судові засідання 22.11 2012 р., 13.12.2012 р., 25.12.2012 р. не з'явився, про час , дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Разом з тим, частиною 3 статті 22 ГПК України встановлено обов'язок сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальним правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції з наступними змінами якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Як вбачається з матеріалів справи ухвали суду були направленні на адресу відповідача (51400, АДРЕСА_1), яка зазначена у позовній заяві та Спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців за № 15184306 станом на 22.11.2012 р. (а.с. 28 - 29).
За таких обставин, згідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, оцінивши докази в сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням 28 сесії IV скликання Павлоградської міської ради від 15.03.2005 р. № 561 ПП ОСОБА_3 була надана земельна ділянка площею 0,1320 га, яка розташована по АДРЕСА_2 для розміщення станції технічного обслуговування, в короткострокову оренду строком на три роки(а.с. 10-11).
На підставі рішення 28 сесії IV скликання Павлоградської міської ради від 15.03.2005 р. № 561 між Павлоградською міською радою ( орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендар) 14.09.2005 р. був укладений договір оренди земельної ділянки, за умовами якого передається земельна ділянка загальною площею 0,1320 га, у тому числі: інші землі -0, 1320 га; кадастровий номер -1212400000:02:045:0075. Договір зареєстрований у Павлоградському відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства "Центр ДЗК" про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 14.09.2005 р. №040500900202. За умовами договору оренди земельної ділянки від 14.09.2005 р. договір укладено на 3 роки. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк за умовами дотримання вимог даного договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
На підставі рішення 28 сесії IV скликання Павлоградської міської ради від 15.03.2005 р. № 561 та акту прийому-передачі земельна ділянка площею 0,1320 га за адресою : м.Павлоград, АДРЕСА_2 була передана ФОП ОСОБА_1 14.09.2005 р. (а.с. 14).
Рішенням 37 сесії У скликання Павлоградської міської ради від 07.10.2008 р. № 707-37/У "Про продовження строку дії договорів оренди земельних ділянок" фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 строк оренди земельної ділянки площею 0,1320 га за адресою: м.Павлоград, АДРЕСА_2 було продовжено на 1 рік. Строк оренди на даний термін встановлений на підставі голосування депутатів на сесії Павлоградської міської ради.
На підставі рішення 37 сесії У скликання Павлоградської міської ради від 07.10.2008 р. № 707-37/У між Павлоградською міською радою та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 15.05.2009 р. було укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки № 040500900202 від 14.09.2005 р. , яка зареєстрована у Павлоградському відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства "Центр ДЗК" про що у державному реєстрі земель вчинено запис від №040911300101 від 15.05.2009 р. Пункт 7 договір продовжено на 1 рік. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк за умовами дотримання вимог данного договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Виконавчим комітетом Павлоградської міської ради 09.04.2010 р. відповідачу був направлений лист-повідомлення за № 23/1472 щодо закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки розташованої на АДРЕСА_2 площею 0, 1320 га.
Відповідно до п.7 договору оренди земельної ділянки після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк за умови дотримання вимог даного договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору, повідомити орендаря про намір продовжити його дію. Запропоновано відповідачу подати заяву до міської ради щодо продовження строку дії договору оренди.
18.11.2011 р. складено акт контрольно -ревізійного управління в Дніпропетровській області за № 08-21/117 ревізії законності використання земель міста та управління майном, що належить територіальній громаді міста, в Павлоградській міській раді за період з 01.01.2008 по 01.10.2011 , за результатами обстежень комісією встановлено, що ФОП ОСОБА_1 -земельну ділянку по АДРЕСА_2 використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів на них (термін дії договорів оренди на земельні ділянки закінчився), чим порушено ст. 125 Земельного кодексу та ст. 1 Закону України " Про оренду землі".
01.12.2011 р. відповідачу був надісланий лист-повідомлення за № 23/7317 виконавчого комітету Павлоградської міської ради щодо відшкодування збитків , у якому повідомлялось, що земельна ділянка площею 0, 1320 га розташована на території м.Павлограда на АДРЕСА_2 , використовується без правовстановлюючого документу, оскільки строк дії договору оренди даної земельної ділянки скінчився 15.05.2010 р. , в наслідок незаконного використання земельної ділянки завдано збитки місцевому бюджету на суму 23 108, 04 грн. та наданий 10 -денний строк для усунення порушень шляхом сплати шкоди до місцевого бюджету м. Павлоград.
21.06.2012 р. створена комісія для визначення збитків власнику землі - Павлоградській міській раді , що діє на підставі рішення виконавчого комітету Павлоградської міської ради № 426 від 23.05.2005 р. для визначення збитків власнику землі, про що складено акт № 12 . У якому зазначено наступне: відповідно до договору оренди № 040500900202 від 14.09.2005 р. укладений між Павлоградською міською радою та ПП ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0, 1320 га по АДРЕСА_2 вказана земельна ділянка була передана підприємцю для розміщення станції технічного обслуговування з оплатою орендної плати в розмірі 5%. Відповідно до додаткової угоди від 15.05.2009 р. № 040911300101 строк дії договору оренди був продовжений на 1 рік. На на неоднаразові вимоги відділу земельно - ринкових відносин щодо необхідно укладення додаткової угоди до договору оренди та продовження терміну дії договору підприємець не реагує. На теперішній час відсутній правовстановлюючий документ, який підтверджує право користування вказаною земельною ділянкою. По факту на теперішній час на даній земельній ділянці знаходиться станція технічного обслуговування, тобто земельна ділянка використовується, але сплата до бюджету не надходять. За даними Західно-Донбаської ОДПІ землекористувачем в 2010 р. сплачено орендної плати в розмірі 10 106, 69 грн. За 2011, 2012 р.р. сплати за землю не надходили (даний факт встановлений розрахунком недоотримання орендної плати за землю який є додатком до акту ревізії законності використання земель міста та управління майном, що належить територіальній громаді міста, в Павлоградській міській раді від 18.11.2011 р.. Сума недотримання доходу у вигляді орендної плати Павлоградською міською радою визначається збитками, які нанесені міській раді за використання земельної ділянки по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів ФОП ОСОБА_1 з 16.05.2010 р. по 01.05.2012 р. в розмірі 33 937, 90 грн. (а.с. 37-38).
Рішенням Виконавчого комітету Павлоградської міської ради 11.07.2012 р. № 532 затверджено акт від 21.06.2012 р. № 12 щодо факту збитків неодержаного Павлоградською міською радою доходу, які нанесені міській раді за час дії договору оренди земельній ділянки по АДРЕСА_2 в м.Павлоград: фізичною особою- підприємцем ОСОБА_1
19.07.2012 р. відповідачу був надісланий лист-повідомлення за №23/4917 виконавчого комітету Павлоградської міської ради щодо відшкодування збитків та наданий строк для усунення порушень шляхом сплати заподіяної шкоди до місцевого бюджету м. Павлоград.
Розглянувши позовні вимоги, господарський суд вважає за необхідне вказати на наступне.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частиною 2 ст. 4 вказаного Закону передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Зі змісту статті 13 вказаного Закону вбачається, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до вимог ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Згідно зі ст. 83 Земельного кодексу України, землі які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю.
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно до вимог статті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Як передбачено ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, ч.2 ст.16 Закону України "Про оренду землі", укладення договору оренди землі із земель державної та комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Згідно зі ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Одним із способів захисту прав на земельні ділянки є відшкодування заподіяних збитків.
Згідно з частиною 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Пунктом 3 статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Згідно з ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).
Отже підставою цивільно-правової відповідальності за заподіяння збитків є правопорушення, яке включає у якості складових елементів: збитки, протиправність поведінки особи, яка заподіяла збитки, причинний зв'язок між ними, а також вину особи, що заподіяла збитки.
Терміном "збитки" позначаються наслідки правопорушення, які виражаються у зменшенні майнової сфери потерпілого у результаті порушення належного йому права або блага. Протиправною поведінкою (дією або бездіяльністю) є будь-яка поведінка, яка суперечить правовим нормам. Причинний зв'язок -це відповідний об'єктивно існуючий зв'язок між явищами, при якому одне явище, яке передує, при відповідних умовах породжує, викликає інше явище -наступне. Відповідальність за заподіяні протиправною поведінкою збитки виникає при наявності вини особи, що заподіяла збитки.
Як встановлено під час розгляду справи , комісією з визначення збитків ( створеною відповідно до рішення Виконавчого комітету Павлоградської міської ради № 426 від 23.05.2012 р. на підставі вимог Постанови КМУ від 19.04.93 р. № 284 ) було розраховано збитки , завдані у вигляді недотриманого доходу від оренди землі внаслідок не продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки та використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів ФОП ОСОБА_1 з 16.05.2010 р. по 01.05.2012 р. в розмірі 33 937, 90 грн. , про що складено відповідний акт №12 від 21.06.2012 р., затверджений рішенням Виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 11.07.2012 р. № 532 .
Відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, (51400, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Павлоградської міської ради (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Леніна, 95, код ЄДРПОУ 33892721) 33 937 грн. 90 коп. (тридцять три тисячі дев'ятсот тридцять сім грн. 90 коп.) - збитки, 1 609 грн. 50 коп. (одна тисяча шістсот дев'ять грн. 50 коп.)- судовий збір, про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А. Рудовська
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК
України " 2 " січня 2013 р.