Постанова № 28319864, 17.12.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2012
Номер справи
2а/0570/15530/2012
Номер документу
28319864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/15530/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Скріпніка А.І.

при секретарі Івановій К.Б.

за участю представника позивача - Казанцевої Л.В. - згідно довіреності;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Шахтарськантрацит» до управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про скасування рішень від 25.09.2012 року № 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску,

В С Т А Н О В И В:

16 листопада 2012 року державне підприємство «Шахтарськантрацит» (надалі - позивач, ДП «Шахтарськантрацит») звернулося до суду із вищевказаним позовом, який було уточнено під час судового розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАС України, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи.

В обгрунтування уточнених позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до п.8 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язанні сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У зв'язку з тим, що заборгованість сплачена позивачем без порушення строків сплати, останній вважає, що вищевказані рішення відповідача є незаконними та були прийняті з порушенням чинного законодавства, а тому заявник просив суд скасувати рішення управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.09.2012 року № 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, про стягнення штрафу у загальній сумі 29465,02грн., та нарахування пені у загальній сумі 15322,68 грн. та всього на 44787,70 грн.

Судом встановлено наступне.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.07.2012 року № 513 припинено діяльність державного підприємства «Дирекція реструктуризації шахтного фонду», місцезнаходження: 86200, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Капустіна, 100 (код ЄДРПОУ 36061246) шляхом його реорганізації приєднання до державного підприємства «Шахтарськантрацит», місцезнаходження: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20 (а.с. 29,30 ).

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1126 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за державне підприємство «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 17,55 грн. та пеню у розмірі 6,13 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1127 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за державне підприємство «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 484,26 грн. та пеню у розмірі 44,25 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1128 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за державне підприємство «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 31,47 грн. та пеню у розмірі 2,04 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1129 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «шахта Постніківська-2» державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 25753,71 грн. та пеню у розмірі 13330,13 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1130 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «шахта Постніківська-2» державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 1807,82 грн. та пеню у розмірі 596,24 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1131 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «шахта Постніківська-2» державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 360,71 грн. та пеню у розмірі 624,97 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1132 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «шахта Постніківська-2» державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 304,67 грн. та пеню у розмірі 435,67 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1133 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «шахта Постніківська-2» державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 128,04 грн. та пеню у розмірі 143,41 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1134 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «шахта Постніківська-2» державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 56,04 грн. та пеню у розмірі 23,54 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1135 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «шахта Постніківська-2» державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 186,51 грн. та пеню у розмірі 24,25 грн.

Рішенням управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 25.09.2012 року № 1136 до державного підприємства «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «шахта Постніківська-2» державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 334,24 грн. та пеню у розмірі 92,05 грн.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача до суду не з'явився, був повідомлений належним чином.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Стаття 159 КАС України передбачає, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно до приписів ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. У разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України, суд звертається до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта. Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Відповідно до ч.8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до ч.6 ст. 2 Закону № 2464 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом - є недоїмкою.

Відповідно до абзацу 7 ч. 8 ст. 25 Закону № 2464, у разі злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення платника єдиного внеску зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до законодавства перейшли його права та обов'язки.

Згідно п. 3.7. Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.07.2012 року № 513 « Про реорганізацію державного підприємства «Дирекція реструктуризації шахтного фонду», директора останнього підприємства зобов'язано передати, а генеральному державного підприємства «Шахтарськантрацит» Рубану В.В. - прийняти на баланс активи та пасиви підприємства («Дирекція реструктуризації шахтного фонду») відповідно до передавального акту.

Відповідно до п. 7 вказаного Наказу, установлено, що державне підприємство «Шахтарськантрацит» є правонаступником всіх прав та обов'язків державного підприємства «Дирекція реструктуризації шахтного фонду» (а.с.29,30).

Частиною 1 ст. 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Як вбачається з наданого представником позивача проміжному передавальному балансу на 16.07.2012 року ДП «Шахтарськантрацит» є правонаступником зобов'язань державного підприємства «Дирекція реструктуризації шахтного фонду» із страхування в сумі 2653 тис. грн. та із оплати праці в сумі 3887 тис. грн.

Згідно проміжному передавальному балансу на 20.08.2012 року ДП «Шахтарськантрацит» є правонаступником зобов'язань державного підприємства «Дирекція реструктуризації шахтного фонду» із страхування в сумі 730 тис. грн. та із оплати праці в сумі 1064 тис. грн. (рядки 570,580 балансів, а.с. 45-48).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд звертає увагу на той факт, що у даній нормі закону закріплено загальні критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Таким чином, у даному випадку відповідач діяв згідно Закону та в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством України.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову державного підприємства «Шахтарськантрацит» до управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про скасування рішень від 25.09.2012 року № 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску - відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 17 грудня 2012 року у присутності представника позивача.

Повний текст постанови буде виготовлений протягом п'яти днів згідно ч. 3 ст. 160 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Скріпнік А.І.