ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2012 року Справа № 2а/2370/4444/2012
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Орленко В.І.,
при секретарі -Яремич В.І.,
за участю представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01»Романець О.І. -за довіреністю від 28.03.2012 р., довіреністю від 23.04.2012 р.,
представника відповідача Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби Поштаренка С.П. -за довіреністю від 19.03.2012 р. №190/10-051,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01»до Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними, визнання незаконним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Кондор 01», в якому просить визнати незаконними дії Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01»; визнати незаконним та скасувати наказ Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби від 02.11.2012 р. №216 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, обґрунтовуючи їх тим, що наказом Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби від 02.11.2012 р. №216 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01»у відповідності до п.п. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України призначено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні операцій з придбання товарів робіт, (послуг) у товариства з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Систем-Груп», товариства з обмеженою відповідальністю «Площа Європа»за період з 01.07.2011 по 31.12.2011.
Представник позивача зазначила, що вказаний наказ відповідача був прийнятий за відсутності правових підстав для проведення перевірки, передбачених п.п. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України. По-перше, товариство з обмеженою відповідальністю «Кондор 01»своєчасно та у повному обсязі надавало відповіді на всі інформаційні запити відповідача. По-друге, з огляду на те, що запити відповідача стосувалися надання інформації по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Систем-Груп»за вересень 2011 року, товариством з обмеженою відповідальністю «Площа Європи»за жовтень - листопад 2011 року, а згідно оскаржуваного наказу була призначена перевірка позивача за період з 01.07.2011 по 31.12.2011, відповідач безпідставно здійснив перевірку позивача по господарських відносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Площа Європи»за період липень-вересень, грудень 2011 р., з товариством з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Систем-Груп»за липень -серпень, жовтень - грудень 2011 р. По-третє, листи-запити відповідача про надання інформації та її документального підтвердження складені з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому пункту 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України, зокрема, останні не містять підстав отримання інформації - зазначення фактів порушення платником податків законодавства, що звільняє платника податків від обов'язку надавати відповіді на такі запити.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що згідно ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При проведенні перевірок посадові особи органу державної податкової служби мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів (обов'язкових платежів), порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Представник відповідача стверджує, що з огляду на викладене, позивач не надав в повному обсязі інформацію та її підтвердження по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Систем-Груп», товариством з обмеженою відповідальністю «Площа Європи»за період з 01.07.2011 по 31.12.2011, що згідно з підпунктом 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України є підставою для проведення документальної позапланової перевірки.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно з наказом Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби від 02.11.2012 р. №216 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01»у відповідності до п.п. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні операцій з придбання товарів робіт, (послуг) у товариства з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Систем-Груп», товариства з обмеженою відповідальністю «Площа Європа»за період з 01.07.2011 по 31.12.2011. Тривалість перевірки з 06.11.2012 по 12.11.2012.
Відповідно до статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
З викладеного вбачається, що обов'язковими умовами здійснення невиїзної позапланової перевірки платника податків є:
- наявність обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України;
- надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та, зокрема, письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки;
- наявність на момент перевірки у податкового органу звітних, первинних, інших документів та інформації.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Вичерпний перелік підстав для проведення документальної позапланової перевірки визначений пунктом 78.1. статті 78 Податкового кодексу України.
Зокрема, згідно з підпунктом 78.1.1 пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, однією із обставин, яка передує проведенню перевірки за наявності зазначених вище підстав, є письмовий запит податкової служби. Відсутність належного реагування, особи, якій він направлений чи вручений наручно, на протязі десяти робочих днів є підставою для проведення перевірки.
Судом встановлено, що відповідачем на адресу позивача направлялися наступні запити:
- запит від 17.04.2012 р. №973/22-030 про надання інформації та її підтвердження по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Площа Європи»(код за ЄДРПОУ 32163105) за період жовтень 2011 р., який був одержаний позивачем 17.05.2012 р.;
- запит від 15.05.2012 р. №1794/22-030 про надання інформації та її документального підтвердження по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Систем-Груп»(код за ЄДРПОУ 37508706) за вересень 2011 р., який був одержаний позивачем 25.05.2012 р.;
- запит від 20.08.2012 р. №4953/22-030 про надання інформації та її документального підтвердження по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Площа Європи»(код за ЄДРПОУ 32163105) за період листопад 2011 р.
На запит відповідача від 17.04.2012 р. №973/22-030 про надання інформації та її документального підтвердження щодо взаємовідносин з товариством з обмеженою відповідальністю «Площа Європи»(код за ЄДРПОУ 32163105) за період жовтень 2011 р., позивач надав відповідачу лист-відповідь за вих. № 24050 від 24 травня 2012 року, де викладені пояснення з питань, що ставилися у запиті; надано підтверджуючі документи (копії договору поставки товарів, видаткових накладних, податкових накладних, платіжних доручень, виписок банку, журналу реєстрації довіреностей за жовтень 2011 р., договору оренди, товарно-транспортних накладних, акту звірки взаєморозрахунків).
На запит відповідача від 15.05.2012 р. №1794/22-030 позивачем надано письмову відповідь за вих. № 30050 від 30 травня 2012 року, де викладені пояснення по всім питанням запиту, та додано підтверджуючі документи (копія договору поставки, видаткових накладних, податкових накладних, банківських виписок, платіжних доручень, товарно-транспортних накладних, журналу реєстрації довіреностей за вересень 2011р., договорів на використання автомобілів у виробничих цілях, договору оренди).
В судовому засіданні встановлено, що по запитах відповідача від 17.04.2012 р. та від 15.05.2012 р. позивач надав відповіді своєчасно та у повному обсязі, зокрема, надані пояснення з усіх питань, що ставилися у запитах; додано всі підтверджуючі документи.
На запит відповідача від 20.08.2012 р. №4953/22-030 позивачем надано лист-відповідь вих. № 06090 від 06.09.2012 р., в якому зазначено, що запитувані копії документів надати неможливо, оскільки останні були вилучені згідно з протоколом виїмки та огляду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах СОГ ГУМВС України в Чернігівській області від 25.06.2012 р.; протокол виїмки та огляду від 25.06.2012 р. був доданий до листа.
З огляду на викладене вбачається, що наказ Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби від 02.11.2012 р. №216 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01»прийнято фактично за відсутності підстав для проведення такої перевірки.
Доказів на підтвердження того, що наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки прийнято за наявності обставин для проведення такої перевірки, визначених п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, відповідачем не надано.
Окрім того, суд зауважує, що в судовому засіданні знайшли підтвердження доводи позивача з приводу відсутності у податкового органу права на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача по господарських відносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Площа Європи»за період липень-вересень, грудень 2011 р., з товариством з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Систем-Груп»за липень -серпень, жовтень - грудень 2011 р., з огляду на те, що запити відповідача про надання інформації та її підтвердження стосувалися виключно надання інформації по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Систем-груп»за вересень 2011 року, товариством з обмеженою відповідальністю «Площа Європи»за жовтень - листопад 2011 року, а згідно оскаржуваного наказу була призначена перевірка позивача за період з 01.07.2011 по 31.12.2011.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що наказ про призначення перевірки був винесений відповідачем за відсутності передбачених законодавством підстав, а відтак, є протиправним та підлягає скасуванню, а позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01».
Визнати незаконним та скасувати наказ Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби від 02.11.2012 р. №216 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01».
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Кондор 01»32 (тридцять дві) грн. 19 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 11.12.2012 р.