ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2012 року (14 год. 15 хв.) Справа № 0870/10614/12
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Киселя Р.В.,
при секретарі судового засідання - Кай К.В.,
за участю:
представника позивача - Смаги І.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бердянського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення вартості незаконно отриманих соціальних послуг.
09.11.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Бердянського районного центру зайнятості (далі - позивач) до ОСОБА_2 (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача вартість незаконно отриманих соціальних послуг у сумі 972,24 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач приховав, факт виконання робіт за цивільно-правовим договором в період перебування на обліку як безробітного. Позивач зазначає, що відповідачу у 4 кварталі 2011 року за виконані роботи був нарахований і виплачений дохід, а отже він відносився до категорії зайнятого населення і не мав права на отримання допомоги по безробіттю. Просить стягнути з відповідача вартість незаконно отриманих соціальних послуг у сумі 972,24 грн.
На підставі ч. 3 ст. 107 КАС України судом був зроблений запит до ВГІРФО ГУ МВС України в Запорізькій області стосовно місця реєстрації відповідача.
28.11.2012 на адресу суду надійшла відповідь на зазначений запит відповідно до якої відповідач зареєстрований за адресою зазначеною у позові.
Ухвалою від 29.11.2012 провадження у справі було відкрите, судове засідання призначено на 19.12.2012.
У судове засідання 19.12.2012 відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, не прибув, заяв чи клопотань до суду не подав.
Направлена на адресу відповідача ухвала про відкриття провадження у справі та судова повістка були отримані відповідачем 11.12.2012, що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням.
Відтак, відповідач є таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
За змістом ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав наведених у позовній заяві.
У судовому засіданні 19.12.2012 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
15.10.2010 до позивача звернувся відповідач для сприяння у працевлаштуванні.
22.10.2010 відповідач подав заяву на ім'я директора Бердянського районного центру зайнятості, у якій просив до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Зазначив, що у даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається не отримує пенсію.
Наказом від 22.10.2010 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
В період з 21.11.2011 по 09.12.2011 відповідач брав участь в оплачуваних громадських роботах у Андріївській селищній раді за рахунок Фонду загальнобов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд ЗДССНВБ), відповідно до договору укладеного з позивачем №085811041100008 від 11.04.2011 та додаткової угоди до нього №085811080900012 від 09.08.2011.
Згідно відомостей про фактично відпрацьований час та кошти, витрачені на організацію та проведення оплачуваних громадських робіт за листопад-грудень та розрахунково-платіжних відомостей №11,12 за листопад-грудень з Фонду ЗДССНВБ за період перебування на громадських роботах відповідачу було нараховано та виплачено 972,24 грн. (з урахуванням податків та зборів).
Факт використання за цільовим призначенням коштів, наданих з Фонду ЗДССНВБ для організації та проведення оплачуваних громадських робіт підтверджується, наявними в матеріалах справи актами перевірки цільового використання коштів Фонду ЗДССНВБ, наданих Андріївській селищній раді для організації та проведення оплачуваних громадських робіт від 27.12.2011.
03.10.2012 за заявою відповідача про відмову від послуг служби зайнятості, його було знято з обліку.
Шляхом обміну даними з Державною податковою службою позивачем було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. За результатами розслідування було встановлено, що відповідач у четвертому кварталі 2011 отримав дохід від Головного управління статистики у Запорізькій області.
З метою перевірки та підтвердження отриманої інформації позивачем було направлено запит до Головного управління статистики у Запорізькій області від 30.08.2012 №951/10 та до Південного центру зайнятості від 03.09.2012 №969/10.
На підставі наданих матеріалів щодо перевірки факту працевлаштування та отримання доходу у четвертому кварталі 2011, позивачем було складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 03.10.2012 №301.
Вищезазначеним актом було встановлено, що між Головним управління статистики у Запорізькій області та відповідачем був укладений договір від 29.11.2011 №26, за яким відповідач взяв на себе зобов'язання якісно і в встановлені терміни виконати роботу реєстратора квартальних списків будинків у міських поселеннях та великих сільських населених пунктах з 29.11.2011 по 30.11.2011. Відповідно до акту приймання-передачі виконаних робіт від 23.12.2011, визначені договором роботи були виконані у відповідному обсязі. За виконані роботи відповідачу було нараховано винагороду у розмірі 1407 грн.
У зв'язку з тим, що відповідач не надав відомостей про обставини, які впливають на умови надання соціальних послуг позивачем було видано наказ від 15.10.2012 № 185 «Про відшкодування вартості незаконно отриманих соціальних послуг».
У зв'язку з прийняттям вищезазначеного наказу відповідачу було направлено лист від 16.10.2012 №1181/10, яким було запропоновано протягом 15-ти календарних днів з моменту отримання листа, сплатити вартість незаконно отриманих соціальних послуг в сумі 972,24 грн.
Вищевказаний лист було отримано відповідачем, про що свідчить особистий підпис відповідача у поштовому повідомленні від 18.10.2012, яке міститься в матеріалах справи.
Надаючи оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до ч.2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.
Відповідно до ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У зв'язку з тим, що відповідач був зареєстрований в установленому порядку, як безробітний він був зобов'язаний своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
У відповідності до Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 839, оплачувані громадські роботи організовуються, крім іншого, для осіб, які не мають роботи.
Відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219, громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно-правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за №915/5136, - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Тобто, відповідач, безпідставно, шляхом приховання факту виконання оплачуваних робіт за цивільно-правовою угодою, у четвертому кварталі 2011 року отримував допомогу по безробіттю.
Згідно ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Зважаючи на несплату у добровільному порядку вказаних коштів позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 972,24 грн. у судовому порядку.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідач на пропозицію суду не надав заперечень проти позову та жодних доказів на спростування тверджень позивача.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Бердянського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення вартості незаконно отриманих соціальних послуг задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрована: АДРЕСА_1) на користь Бердянського районного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 20523987, р/р 37176300901011 в ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) вартість незаконно отриманих соціальних послуг в сумі 972,24 грн. (дев'ятсот сімдесят дві гривні 24 коп.).
Постанова набирає законної сили і є остаточною після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Кисіль
Постанова складена у повному обсязі 21.12.2012.