Постанова № 28309097, 27.12.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2012
Номер справи
2270/7361/12
Номер документу
28309097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/7361/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2012 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретарі Польовій В.Є. за участі:представника позивача - Осадчук І.В. за довіреністю від 17.01.2012р. №23-02/179 відповідача - ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницького міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_4 про стягнення 4039,40 грн., -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст. 160 КАС України

В С Т А Н О В И В:

Хмельницький міський центр зайнятості-робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4 про примусове стягнення 5039,40 грн. незаконно отриманої допомоги по безробіттю. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що гр. ОСОБА_4 перебував на обліку в Хмельницькому міському центрі зайнятості з 09.12.2010 року по 06.05.2011 року та отримав допомогу по безробіттю в сумі 7039,40 грн.. Вказує, що відповідач, реєструючись в Хмельницькому міському центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, не повідомив службових осіб центру зайнятості про те, що з 18.01.2006 року зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа-підприємець. Відповідно до п.6.14. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Згідно п.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання їм соціальних послуг. З метою добровільного повернення незаконно отриманих коштів відповідачу направлялася претензія щодо добровільного повернення незаконно отриманих коштів. Відповідачем станом на 09.10.2012 року добровільно повернуто 2000,00 грн. Враховуючи не повернення незаконно отриманих коштів в добровільному порядку в повному обсязі, позивач звернувся з позовом до суду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які позивач посилається у позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги, в повному обсязі. 27.12.2012 року подав клопотання про уточнення позовних вимог, відповідно до якого просить стягнути 4039,40 грн. у зв'язку з тим, що в період з 20.11.2012 року по 24.12.2012 року відповідачем сплачено 1000,00 грн.. Дане уточнення приймається судом.

Відповідач в судовому засіданні зазначив, що позов визнає. Вказав, що не повідомив позивача про наявність статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Звернув увагу на відсутність у нього коштів для повернення отриманої допомогги по безробіттю.

Заслухавши представника позивача, відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити у повному обсязі на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що 09.12.2010 року гр.ОСОБА_4 звернувся з заявою до Хмельницького міського центру зайнятості з метою отримання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві гр.ОСОБА_4 повідомив позивача про те, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років.

Згідно відомостей акту перевірк достовірності даних зазначених у документах наданих роботодавцем від 21.06.2012 року №111, встановлено, що безробітний ОСОБА_4 зареєстрований як фізична особа-підприємець (з 18.06.2006р.) в період перебування на обліку у Хмельницькому міському центрі зайнятості з 09.12.2010 року по 07.05.2011 року. Вказане підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Наказом заступника директора Хмельницького міського центру зайнятості про повернення коштів від 07.07.2012 року №184 ОСОБА_4 поінформовано про необхідність добровільного повернення коштів у сумі 7039,40 грн.. Разом із вказаним наказом на адресу відповідача направлено претензію від 07.07.2012 року №23-02/1784.

У зв'язку з невчиненням дій щодо добровільного повернення незаконно отриманих коштів відповідачем, позивач звернувся з позовом до суду.

Статтею 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

В свою чергу, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до Положення Про державну службу зайнятості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР "Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення" №47 від 24.06.1991 року, основними завданнями державної служби зайнятості є, зокрема, раціональне й ефективне використання державного фонду сприяння зайнятості населення.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.

В той же час, ст.2 вказаного Закону визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, непрацюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т.ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року за №915/5136 (далі - Порядок).

Пунктом 1.2 Порядку визначено, що допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.

Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи (п.1.3 Порядку).

Якщо особа не була працевлаштована або без сплати внесків на страхування на випадок безробіття здійснювала підприємницьку або іншу діяльність (виконувала роботи (послуги) за цивільно-правовими угодами, забезпечувала себе роботою самостійно), працювала за межами України за відсутності міжнародних договорів, що передбачають взаємне визнання страхового (трудового) стажу, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, то допомога по безробіттю їй не призначається (п.6.13 Порядку).

Отже, ОСОБА_4 при подачі 09.12.2010 року заяви про надання статусу безробітного та виплату допомоги по безробіттю не мав права на отримання вказаної допомоги як працевлаштована особа.

Згідно п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року №232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок зниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Так, п.7 вказаного Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним визначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4, внаслідок умисного невиконання законодавчо визначених зобов'язань, що проявилось в поданні неправдивих відомостей до Хмельницького міського центру зайнятості, безпідставно отримано соціальні послуги.

Відповідно до абз.5 п.1 розділу 3 Пам'ятки "Ваші права - ваші обов'язки", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 03.11.2010 року №351, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.11.2010 року за №1176/18471, особи, зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, зобов'язані: своєчасно повідомляти спеціаліста центру зайнятості про всі зміни своїх даних, внесених до персональної картки (зміна прізвища, місця проживання, переоформлення паспорта, вступ до навчального закладу тощо).

Отже, суд встановив, що ОСОБА_4 на момент звернення до Хмельницького міського центру зайнятості належав до зайнятого населення і не мав права на одержання допомоги по безробіттю, яку отримував внаслідок не подання відомостей, що впливають на умови її виплати.

Відповідно до п.6.14. Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.

Згідно ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Таким чином, враховуючи визнання відповідачем факту зловживання з його боку, стягненню з відповідача підлягає незаконно отримана допомога по безробіттю в розмірі 4039,40 грн..

За таких обставин, дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 71, 86, 94, 104, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Хмельницького міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_4 про стягнення 4039,40 грн. задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, і.н.НОМЕР_1, 30.11.1973 р.н.) на користь Хмельницького міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (вул.Пилипчука, 17/1, м.Хмельницький, 29000, р/р 37172300901002, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 14169903) 4039,40 грн. (чотири тисячі тридцять дев'ять гривень 40 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 28 грудня 2012 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк