ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2012 року 14год. 10хв. Справа № 0870/6711/12
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Дуляницької С.М., суддів Лазаренка М.С., Мінаєвої К.В., за участю секретаря судового засідання Федорук І.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Малахова Г.О., Міхова Ю.О.,
відповідача 1: представник Запорожець С.О.
відповідача 2: представник Голубєв М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою
Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичні Технології"
до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного підприємства "Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації"
про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 327 від 15.03.2012 року в частині анулювання реєстрації технічних умов "Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками ЕКО ТУ У 23.2-30958302-002-2003", визнання протиправним та скасування наказу Державного підприємства "Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" № 103 від 15.03.2012, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетичні технології» звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного підприємства "Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації". З врахуванням змінених позовних вимог позивач просив: визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 327 від 15.03.2012 року в частині анулювання реєстрації технічних умов "Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками ЕКО ТУ У 23.2-30958302-002-2003", визнати протиправним та скасувати наказ Державного підприємства "Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" № 103 від 15.03.2012, зобов'язати вчинити дії.
В ході попереднього судного засідання за згодою позивача судом здійснено заміну первинного відповідача 2 - Державне підприємство «Запорізький регіональний державний центр стандартизації, метрології та сертифікації» - на належного відповідача Державне підприємство «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (далі по тексту - відповідач 2, ДП «Запоріжжястандартметрологія»).
Позивач не погоджується з оскаржуваними наказами і вважає, що такі накази прийняті протиправно, а тому підлягають скасуванню в частині анулювання державної реєстрації технічних умов ТУ У 23.2-30958302-002-2003 «Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками ЕКО». При цьому позивач зазначає, що відповідно до пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» анулювання реєстрації технічних умов здійснює державне підприємство, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України. На думку позивача, наказ Мінекономрозвитку і торгівлі України № 327 від 15.03.2012 не містить жодного обґрунтування, жодної підстави, що наведені у пункті 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004, як підстави для скасування його технічних умов. Вказує, що оскаржуваний наказ містить пряму вказівку ДП «Запоріжжястандартметрологія» анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком та зобов'язання державних підприємств поінформувати про виконання наказу Міністерство економічного розвитку і торгівлі України в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів. Позивач вважає, що наказ № 327 від 15.03.2012 року прийнятий без законних підстав та не у спосіб, визначений чинним законодавством.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги щодо протиправності наказу ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 103 від 15.03.2012 року, позивач зазначає, що цей наказ не містить жодної підстави, що наведені у пункті 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» (в редакції з урахуванням змін № 5 від 14.03.2012 року) як підстави для скасування технічних умов позивача. Позивач вказує, що ДП «Запоріжжястандартметрологія» при прийнятті оскаржуваного наказу № 103 від 15.03.2012 року допустило порушення пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 (Примітка 1), оскільки у випадках в), г), д), е) - реєстрацію ТУ анулюють через один місяць після опублікування попередження про анулювання реєстрації відповідних ТУ в щоквартальному бібліографічному покажчику. Такого попередження в бібліографічному покажчику не розміщувалося та на адресу позивача не надсилалося. При прийнятті спірного наказу відповідач не прийняв до уваги той факт, що позивачем було усунуто недоліки в технічних умовах ТУ У 23.2-30958302-002-2003 після перевіряння органами державного контролю. Приймаючи оскаржувані накази відповідачі обмежили прав власності позивача на зазначені технічні умови та обмежили право на зайняття господарською діяльністю. На підставі наведеного позивач просить скасувати дані накази в частині анулювання державної реєстрації вищезазначених технічних умов.
У судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали з підстав, викладених в позовній заяві та просили задовольнити позовні вимоги повністю.
Відповідач - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі по тексту постанови - відповідач 1, Мінекономрозвитку) - подав письмові заперечення проти позову. В обґрунтування своїх заперечень на адміністративний позов зазначає, що Мінекономрозвитку наділено повноваженнями у сфері стандартизації та контролю за якістю та безпечністю нафтопродуктів. ДП «Запоріжжястандартметрологія» належить до сфери управління Мінекономрозвитку, а отже наказ Мінекономрозвитку від 15.03.2012 № 327 є внутрішнім наказом Міністерства, який видавався підвідомчому органу і не встановлював жодних заборон, обмежень чи обов'язків позивача, а тому не міг порушити його права чи інтереси. Оскаржуваний наказ винесений на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20.05.2010 № 2275, яким Кабінету Міністрів України доручено скасувати державну реєстрацію всіх технічних умов, виданих раніше на нафтопродукти. В ході перевірки, проведеної міжвідомчою робочою групою, створеної спільним наказом Мінпаливенерго України і Держспоживстандарту України від 18.07.2011 року за № 301/206, виявлено ряд порушень, що негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні. Позивача було повідомлено про необхідність приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попереджено про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів, що відповідає вимогам пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів». При внесенні змін до ТУ позивачем не дотримано вимог, встановлених підпунктами 5.3 та 5.11 п. 5 ДСТУ 1.3:2004. Крім того, представник відповідача пояснив, що реєстрація ТУ позивача може бути поновлена після приведення таких технічних умов до вимог чинного законодавства. Представник відповідача 1 в судовому засіданні надав пояснення, які співпадають з позицією, що викладена в запереченнях та просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник відповідача - Державного підприємства «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (далі по тексту постанови - відповідач 2, ДП «Запоріжжястандартметрологія») у судовому засіданні надав пояснення, що співпадають з позицією, викладеною в письмових запереченнях. А зокрема пояснив, що наказ № 103 від 15.03.2012 про анулювання технічних умов позивача прийнятий на виконання наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 327 від 15.03.2012, відповідно до якого ДП «Запоріжжястандартметрологія» доручено анулювати реєстрацію технічних умов за переліком та проінформувати про виконання Міністерство в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів. Представник ДП «Запоріжжястандартметрологія» вказав, що анулювання реєстрації технічних умов здійснено на підставі пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», а тому просить у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити. При цьому суд врахував таке.
Позивач є власником технічних умов "Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками Еко-стандарт» ТУ У 23.2-30958302-002-2003 (а.с.23-42 том 1), які зареєстровані Запорізьким ДЦСМС 28.10.2003 року за № 089/002960.
Наказом відповідача 1 від 15.03.2012p. № 327 ДП "Запоріжжястандартметрологія" доручено анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками ЕКО ТУ У 23.2-30958302-002-2003 (пункт 18 додатку до наказу) (а.с.193-196 том 1).
На виконання вищезазначеного наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України наказом Державного підприємства "Запоріжжястандартметрологія" від 15.03.2012р. № 103 "Щодо анулювання державної реєстрації технічних умов" відповідно до п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» анульовано реєстрацію технічних умов ТУ У 23.2-30958302-002-2003 «Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками ЕКО» ТОВ «Енергетичні технології» (а.с.192 том 1).
Відповідно до п. 2 Указу Президента України №634/2011 від 31 травня 2011 року «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України» Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником, серед іншого, Державної служби технічного регулювання України в частині формування та реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, управління якістю), а також формування та реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів (крім функцій з реалізації державної політики з питань державного контролю у сфері захисту прав споживачів; функцій з формування та реалізації державної політики з питань безпечності харчових продуктів).
Згідно до Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України №634/2011 від 31 травня 2011 року - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.
До основних завдань Мінекономрозвитку України віднесено, серед іншого, формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю).
За таких обставин, відповідачі наділені повноваженнями у сфері технічного регулювання.
Відповідно до п. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №2275 від 20 травня 2010 року Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розробку та введення в дію національних стандартів на нафтопродукти, на які встановлено акцизний збір згідно з законом, і скасувати державну реєстрацію всіх технічних умов, виданих раніше на вищезазначену продукцію.
09.06.2010 року Кабінетом Міністрів України видано розпорядження № 1185-р, яким Державному комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики (правонаступником якого є Мінекономрозвитку) доручено здійснити в установленому порядку заходи щодо скасування державної реєстрації технічних умов на компоненти моторних палив (бензинів і дизельного палива), зареєстрованих його територіальними органами.
Спільним наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 18 липня 2011 року №301/261 з метою реалізації досягнутих домовленостей на засіданні експертно-аналітичної групи з опрацювання питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і розвитку нафтопереробної промисловості щодо спільної перевірки виконання правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти та змін до них затверджений склад міжвідомчої робочої групи, якій наказано в період з 15 липня 2011 року по 15 серпня 2011 року перевірити виконання встановлених правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти (моторні палива, мастила, оливи) (а.с.41-44 том 2).
За результатами даної перевірки було виявлено порушення, які негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні, про що Голові комісії з реорганізації Держспоживстандарту України надано службову записку із зауваженнями щодо невідповідності технічних умов нормативним документам та пропозиціями про врегулювання питань щодо виробництва нафтопродуктів (а.с.45-52 том 2).
Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №326 від 05 вересня 2011 року за наслідками проведеної роботи наказано керівникам центрів стандартизації, метрології та сертифікації повідомити власників ТУ про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попередити про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів.
26.08.2011 року керівнику ТОВ «Енергетичні технології» направлено лист № 20-27/300, яким повідомлялося про необхідність проведення перевірки та приведення у відповідність вимогам чинного законодавства технічні умови ТУ У 23.2-30958302-002-2003 Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками Еко-стандарт. Також вказаним листом попереджено, що у випадку не внесення змін до ТУ, державна реєстрація даних технічних умов буде анульована в порядку, встановленому ДСТУ 1.6:2004 (а.с.68 том 2).
27.09.2011 року листом № 13/6406 позивача повідомлено, що на виконання наказу Держспоживстандарту України від 05.09.2011 року № 326 та листа Держспоживстандарту України від 15.09.2011 року № 7060-8-7/14 щодо результатів спільної перевірки виконання правил реєстрації технічних умов, йому необхідно у термін до 15.12.2011 переглянути технічні умови ТУ У 23.2-30958302-002-2003 «Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками Екостандарт», а саме: провести актуалізацію НД та переглянути маркування в частині транспортування небезпечних вантажів і показників якості згідно ДСТУ 3868 (а.с. 67 том 2).
Крім того, на веб-сайті за адресою: http://www.csm.kiev.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=55&lang=uk розміщено перелік технічних умов, держреєстарція яких буде анульована через 1 місяць після опублікування інформації в Бібліографічному покажчику на 3 квартал 2011 р.
На виконання отриманих листів щодо приведення ТУ у відповідність до чинного законодавства, позивачем розроблено та зареєстровано зміни до технічних умов (а.с.43-53 том 1).
Згідно ДСТУ 1.3:2004 "Правила побудови, викладання, оформлення, погодження та позначання технічних умов", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 30.04.04 р. №86, передбачено наступне:
п. 5.8 (в первісній редакції) - якщо в проекті ТУ немає посилання на чинні правила перевезення, або коли продукція, що підлягає транспортуванню, не належить до сфери застосування цих правил, то проект ТУ підля гає погодженню з Міністерством транспорту України;
якщо в проекті ТУ немає посилання на чинні правила перевезення, або коли продукція, що підлягаю транспортуванню, не належить до сфери застосування цих правил, то проект ТУ підлягає погодженню з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту (в редакції згідно змін №1 від 01.04.06 р.);
ТУ на продукцію, що підлягає транспортуванню і є небезпечим вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів (зміни №3 від 01.06.09 р.)
Таким чином, згідно п. 5.8 ДСТУ 1.3:2004 ТУ або зміни до них на продукцію, що підлягає транспортуванню і є небезпечим вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів.
Крім того, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №288 "Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів" функції технічного регулювання у сфері паливозабезпечення покладено на Мінпаливенерго (Міненерговугілля).
В свою чергу, питання побудови, викладання, оформлення, погодження та позначання технічних умов врегульовано ДСТУ 1.3:2004 "Правила побудови, викладання, оформлення, погодження та позначання технічних умов", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 30.04.04 р. №86, згідно якого передбачено наступне: п. 5.3 (в первісній редакції) - проект ТУ, в якому є вимоги, що належать до компетенції органів державного нагляду, підлягає погодженню з ними;
у разі невизначеності таких вимог у ТУ, питання щодо необхідності погодження таких ТУ з органами державного нагляду треба вирішувати з органом державної реєстрації, який реєструє дані ТУ (зміни №1 від 01.04.06 р.);
проекти ТУ, зміни до них та строку чинності на продукцію, що належить до сфери діяльності центральних органів виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ним сферах діяльності, погоджують із цими центральними органами виконавчої влади в установленому ними порядку (5) відповідно до чинного законодавства (зміни №3 від 01.06.09 р.);
проекти ТУ, зміни до них, що стосуються продовження строку їх чинності, на продукцію, що належить до сфери діяльності центральних органів виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ним сферах діяльності, погоджують із цими центральними органами виконавчої влади в установленому ними порядку (5) відповідно до чинного законодавства (останній абзац в редакції згідно змін №4 від 01.10.11 р.).
Таким чином, починаючи з 01.06.09 р., згідно п. 5.3 ДСТУ 1.3:2004 ТУ або зміни до них мали погоджуватися з центральними органами виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ним сферах діяльності.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №288 "Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів" функції технічного регулювання у сфері паливозабезпечення покладено на Мінпаливенерго (Міненерговугілля), що мало надавати відповідне погодження. Зазначеною постановою або іншими актами законодавства делегування повноважень щодо погодження відповідності продукції не передбачено; Мінпаливенерго (Міненерговугілля) відповідних рішень не приймало (суду не надано відповідних доказів).
З наявних в матеріалах справи копії технічних умов та змін до них вбачається, що вказані вимоги (щодо погодження ТУ та змін до них з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту, з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів, Мінпаливенерго (Міненерговугілля)) позивачем не дотримані.
Таким чином, станом на час реєстрації змін до ТУ вимоги п. 5.3, 5.8 ДСТУ 1.3:2004 не було дотримано, на що орган реєстрації - ДП «Запоріжжястандартметрологія» - уваги не звернув.
Згідно ст. 8 Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" відповідальність за відповідність нормативних документів вимогам актів законодавства, а також їхній науково-технічний рівень несуть розробники, організації та установи, які провели експертизу, і органи, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що затвердили ці документи.
Представник відповідача - Державного підприємства "Запоріжжястандартметрологія" - пояснень щодо проведення реєстрації змін до ТУ за відсутності необхідних погоджень не надав, проте вказана обставина не може бути підставою для висновку про відповідність ТУ та змін до них вимогам законодавства, оскільки судом встановлено, що технічні умови та зміни до них відповідним органами не погоджено.
Згідно п. 3.11 ДСТУ 1.3:2004 (в редакції згідно змін №3 від 01.06.09р.) власники ТУ перевіряють їх на відповідність чинному законодавству України, технічним регламентам, потребам споживачів, обороноздатності, рівневі розвитку науки і техніки, досягнутому на момент перевіряння, а також узгодженості з чинними нормативними документами тієї самої сфери застосування.
Технічні умови треба перевіряти регулярно, але не рідше одного разу на п'ять років після надання їм чинності чи останнього перевіряння, якщо не виникає потреби перевіряти його раніше у разі прийняття нормативно-правових актів, відповідних національних (міждержавних) стандартів та інших нормативних документів, якими регламентовано інші вимоги, ніж ті, що встановлені в ТУ. Відмітку про перевіряння ТУ виконують у порядку встановленому власником ТУ.
Внаслідок перевірки (за необхідності) вносять зміни до цих ТУ або розробляють ТУ на заміну чинних установленим порядком.
Таким чином, саме на власника покладено відповідальність за дотримання вимог чинного законодавства у змісті ТУ під час їх дії і обов'язок ініціювати виправлення виявлених недоліків.
У зв'язку з виявленням невідповідності технічних умов позивача чинному законодавству, технічним регламентам, національним (міждержавним) стандартам, Мінекономрозвитку наказом №327 від 15 березня 2012 року доручило ДП «Запоріжжястандартметрологія» анулювати реєстрацію технічних умов за переліком, до якого віднесено серед іншого паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками Еко ТУ У 23.2-30958302-002-2003.
Відповідно до п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» анулювання реєстрації ТУ здійснює ДП, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.
При цьому, підпунктами "г", "д" абз. 2 цього пункту передбачено, що ДП, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію у разі недотримання підприємством-власником ТУ вимог 3.11 ДСТУ 1.3; після перевіряння органами державного ринкового нагляду та/чи органами державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, а підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення цих порушень.
Враховуючи, що ТУ У 23.2-30958302-002-2003 зареєстровані ДП «Запоріжжястандартметрологія», до компетенції зазначеного державного підприємства віднесено анулювання реєстрації таких ТУ.
З огляду на те, що позивачем як підприємством-власником ТУ не дотримано вимог ДСТУ 1.3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов» та не приведені у відповідність до вимог нормативних документів, Мінекономрозвитку, керуючись абз. 5 п. 7 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 634/2011, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, видало наказ № 327 від 15 березня 2012 року, яким доручило ДП «Запоріжжястандартметрологія» анулювати державну реєстрацію технічних умов позивача.
Разом з тим, ДП «Запоріжжястандартметрологія», яке згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 745 від 03 серпня 2011 року передано до сфери управління Мінекономрозвитку, на виконання вищезазначеного наказу Мінекономрозвитку прийнятий наказ № 103 від 15.03.2012 року щодо анулювання державної реєстрації технічних умов, згідно якого відповідно до п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» анульовано державну реєстрацію ТУ У 23.2-30958302-002-2003 «Паливо дизельне з поліпшеними екологічними характеристиками ЕКО».
Суд критично оцінює покликання позивача, що відповідачем не було опубліковано попередження про анулювання реєстрації відповідних ТУ в щоквартальному бібліографічному покажчику, оскільки відповідачем надано докази розміщення такого попередження на веб-сайті ДП "Укрметртестстандарт".
За таких обставин, суд приходить до висновку, що наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 327 від 15 березня 2012 року (в частині, що стосується позивача) та наказ ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 103 від 15 березня 2012 року є правомірними, та такими, що прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому відсутні підстави для їх скасування.
Щодо покликання позивача на обставини, що відповідачами порушено право власності позивача на технічні умови, то суд вважає за необхідне зазначити таке. Відповідачі, приймаючи оскаржувані накази, не оспорювали права власності позивача на ТУ, а діяли у відповідності до вимог діючого законодавства щодо можливості подальшого використання ТУ та змін до них без відповідних погоджень. Згідно п. 8.5.5 ДСТУ 1.6:2004 (в редакції змін №5 від 14.03.12р.) відновлення реєстрації анульованих ТУ на підставі наказу Мінекономрозвитку проводиться за погодженням з Мінекономрозвитку. Тобто, чинним законодавством передбачена можливість поновлення реєстрації анульованих ТУ, і прийняття рішення про анулювання реєстрації ТУ не означає скасування реєстрації ТУ.
Зважаючи, що в ході розгляду справи судом не встановлено підстав для визнання протиправними та скасування наказів відповідачів (в частині, що стосується позивача) то і позовна вимога про зобов'язання відповідача 2 опублікувати інформацію про відновлення державної реєстрації технічних умов у щоквартальному бібліографічному покажчику та на веб-сайті до задоволення не підлягає.
Відповідно до ч.1, 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі по справі, як суб'єкти владних повноважень, повністю виконали покладений на них обов'язок щодо доказування.
Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичні Технології" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного підприємства "Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя С.М.Дуляницька
Суддя М.С.Лазаренко
Суддя К.В.Мінаєва