РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"24" грудня 2012 р. Справа № 5019/1208/12
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Петухов М.Г.
суддя Гулова А.Г. ,
суддя Маціщук А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача Національного природного парку "Дермансько-Острозький"
на рішення господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р.
у справі № 5019/1208/12 (суддя Романюк Р.В.)
за позовом Національного природного парку "Дермансько-Острозький"
до відповідача Державного підприємства "Острозьке лісове господарство"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Міністерства екології та природних ресурсів України;
2) Рівненської обласної державної адміністрації;
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державного агенства лісових ресурсів України
про зобов'язання вчинити дії
за участю представників сторін:
від позивача: Мотрич Є.Р.;
від відповідача: Максимчук В.М., Павлюк С.І.;
від третіх осіб:
1) Міністерства екології та природних ресурсів України - не з`явився;
2) Рівненської обласної державної адміністрації - Ганов О.О.;
3) Державного агенства лісових ресурсів України -не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. у справі № 5019/1208/12 відмовлено у задоволенні позову Національного природного парку "Дермансько-Острозький" до Державного підприємства "Острозьке лісове господарство" про зобов'язання надати нотаріально посвідчену згоду на вилучення земельної ділянки на території Кутянківської сільської ради, Новомалинське лісництво (кв. 15, 16, 17), площею 180 га та на території Бущанської сільської ради, Мостівське лісництво (кв. 25-31), площею 317 га, загальною площею 497 га..
При прийнятті вищевказаного рішення, судом першої інстанції було встановлено, що Указом Президента України від 11 грудня 2009 року № 1039/2009 "Про створення національного природного парку "Дермансько - Острозький" постановлено створити на території Здолбунівського та Острозького районів Рівненської області національний природний парк "Дермансько -Острозький".
На виконання та для забезпечення реалізації Указу Президента України від 11 грудня 2009 року № 1039/2009 "Про створення національного природного парку "Дермансько - Острозький", Кабінетом Міністрів України 28.03.2011 року схвалено План заходів.
Окрім того, судом першої інстанції було враховано ч. 3 п. 2 вищевказаного Указу Президента, яким було постановлено забезпечити (серед іншого) підготовку протягом 2010 -2011 років матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питань щодо вилучення та надання у постійне користування національному природному парку "Дермансько -Острозький" 1647,6 гектара земель, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками.
Вирішуючи спірні правовідносини, місцевий господарський суд виходив із положень ст. 19 Конституції України, ст. ст. 116, 123 Земельного кодексу, ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу.
Аналізуючи встанолені обставини справи та положення діючого законодавства, суд першої інстанції зазначив, що відповідач на законних підставах користується спірними земельними ділянками, а надання згоди на вилучення земельної ділянки в порядку ст. 123 ЗК України це право землекористувача, а не обов'язок і обов'язок вчинити такі дії відповідачем чинним законодавством України не обумовлений.
Також в обгрунтування своїх висновків стосовно відсутності підстав для задоволення позову, місцевий суд послався на положення ст. 116 ЗК України, згідно якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до п. 2 ст. 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Враховуючи відмову відповідача у наданні згоди на вилучення земельних ділянок, які на законних підставах перебувають у його користуванні, місцевий суд зазначає, що відповідний орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесено прийняття рішення про передачу цих земель у користування, не позбавлений права звернутись до суду про їх вилучення у землекористувача (у тому числі і на виконання Указу Президента чи інших актів державних органів) в порядку, визначеному чинним законодавством.
За наведених обставин, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача надати нотаріально засвідчену згоду на вилучення земельної ділянки на території Кутянівської сільської Ради, Новомалинського лісництва, площею 180,0 га та на території Бущанської сільської ради Мостівське лісництво, загальною площею 497,0 га є необгрунтованими, а тому не підлягають до задоволення.
Не погоджуючись із винесеним рішенням суду першої інстанції, Національний природний парк "Дермансько-Острозький" звернувся з апеляційною скаргою до Рівненського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. у справі № 5019/1208/12 скасувати та прийняти нове рішення, яким задоволити позов.
Апелянт вважає, що рішення господарського суду є незаконним та таким, що прийнято внаслідок неповного з'ясування обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права.
На підтвердження своїх доводів, скаржник вказує наступне.
23 жовтня 2009 року Державне підприємство "Острозьке лісове господарство" надало Висновок "Про погодження вибору земельної ділянки під створення національного природного парку "Перлина Волині і Поділля"", чим надало згоду на передачу 497,0 га земель із вилученням і наданням у постійне користування природному парку на території Кутянківської сільської Ради, Новомалинське лісництво (кв. 15, 16, 17), на території Бущанської сільської ради Мостівське лісництво (кв. 25-31).
Таким чином, Державне підприємство "Острозьке лісове господарство" погодило вилучення земель, що перебували в користуванні вказаного підприємства та подальшу їх передачу Національному природному парку.
Указом Президента України від 10 грудня 2009 року №1039/2009 "Про створення національного природного парку "Дермансько-Острозький" було постановлено створити на території Здолбунівського та Острозькою районів Рівненської області Національний природний парк "Дермансько-Острозький".
Відповідно до п. 1 Указу до території Національного природного парку "Дермансько-Острозький" погоджено в установленому порядку включення 5448,3 гектара земель державної власності, а саме: 1647,6 гектара земель, що надаються (у тому числі із вилученням у землекористувачів) Національному природному парку в постійне користування.
Додатком 1 до Указу Президента України від 11 грудня 2009 року № 1039/2009 затверджено Перелік земель, надання яких (у тому числі з вилученням у землекористувачів) у постійне користування Національному природному парку "Дермансько-Острозький" погоджено.
Згідно вказаного Переліку погоджено надання Національному природному парку "Дерманьсько-Острозький" з вилученням у землекористувачів у постійне користування земель Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Острозький лісгосп" площею 497,0 гектарів.
Відповідно до ст. 2 Плану, схваленого 28.03.2011 р. Кабінетом Міністрів України, встановлено вжити відповідних заходів щодо вилучення та надання у постійне користування Національному природному парку "Дермансько-Острозький" 1647,6 гектара земель, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками та покладено відповідальність за виконання вказаного завдання, зокрема, на Державне агентство лісових ресурсів та Міністерство аграрної політики та продовольства.
Встановлено строк до виконання - грудень 2011 року.
При цьому скаржник зазначає, що згідно ч. 2 ст. 41 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції та законів України здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на його засіданнях більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону.
Відповідно до ч. 8 ст. 46 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" засідання Кабінету Міністрів України стенографується, його рішення оформлюється протоколом, який є офіційним документом.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Скаржник звертає увагу на те, що у відповідності до положень чинного законодавства рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Виходячи з аналізу положень земельного законодавства, апелянт зазначає, що вжиття заходів щодо вилучення і надання у постійне користування Національному природному парку земельної ділянки передбачає розроблення проекту землелеустрою, а подання клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою процесуально передує рішенню органу виконавчої влади про безпосереднє вилучення земельної ділянки. Обов'язковим додатком до клопотання про надання згоди на розробку проекту землеустрою в разі вилучення земельної ділянки є нотаріально засвідчена згода землекористувача.
Також позивач наголошує на тому, що з матеріалів справи вбачається, що Державним підприємством "Острозьке лісове господарство" було фактично надано згоду на вилучення земель площею 497, 0 гектарів, що підтверджується висновком "Про погодження вибору земельної ділянки" від 23 жовтня 2009 року № 503.
Враховуючи вказане, скаржник стверджує, що ДП "Острозьке лісове господарство" вчинило правочин, яким погодило вилучення земель звласного користування в межах процедури, встановленої ст. ст. 123, 149 Земельного кодексу України.
Скаржник також звертає увагу на те, що для розроблення Проекту організації території НПП "Дермансько-Острозький", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, необхідною умовою є розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, отримання державних актів на право постійного користувания земельними ділянками, згідно "Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1094.
Вказані завдання були включені до Плану організації проектів актів та здійсненення інших заходів, необхідних для забезпечення реалізації Указу Президента України від 11 грудня 2009 року № 1039 "Про створення національного природного парку "Дермансько-Острозький", схваленого на засіданні Кабінету Міністрів України 28.03.2011 року.
Апелянт звертає увагу на те, що відповідач ухиляючись від надання нотаріально засвідченої згоди на вилучення земельної ділянки, порушує власні зобов'язання, що надані висновком "Про погодження вибору земельної ділянки" від 23 жовтня 2009 року № 503, чим позбавляє позивача законної можливості виконання Указу Президента України в контексті застосування положень ст. ст. 123, 149 ЗК України.
Підсумовуючи вищевказане, скаржник вважає, що судом першої інстанції було відмовлено у задоволенні позову за відсутності на те правових підстав, у зв'язку з чим оскаржуване рішення слід скасувати.
Від відповідача - Державного підприємства "Острозьке лісове господарство" надійшов відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляійну скаргу - без задоволення.
На спростування доводів, викладених в апеляційній скарзі, відповідач вказує наступне.
Рішення Бущанської сільської ради Здолбунівського району від 17.01.2007 року № 57 та рішення Кутянківської сільської ради Острозького району від 08.04.2008 року № 66 не можуть слугувати підставою для виконання Указу Президента України від 11 грудня 2009 року, так як прийняті задовго до прийняття Указу і стосувалися національного природного парку "Перлина Волині й Поділля". Даними рішеннями земельні ділянки у державного підприємства "Острозьке лісове господарство" не вилучались, а встановлювалося лише погодження майбутнього вилучення земельних ділянок, а тому цілком законно, як стверджує відповідач, не взяті судом до уваги.
Виходячи із положень ст. 116 та ст. 123 ЗК України, відповідач наголошує на тому, що надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
При цьому відповідач зазначає, що позивачем не було надано суду первинних земельно-облікових документів, які б відображали межі земель сільських рад на час надання в постійне користування позивачу спірних земельних ділянок.
Також, відповідач звертає увагу на те, що спірні земельні ділянки надані ДП "Острозьке лісове господарство" для ведення лісового господарства, цей вид діяльності є основою статутної діяльності підприємства.
Відповідно до п. 5.4 Статуту Підприємство не наділено правом безоплатно відчужувати майно, що є державною власністю, а згідно п. 7.4 Директор Підприємства несе повну відповідальність за стан діяльності підприємства.
Таким чином, відповідач стверджує, що правом розпорядження землею, як і іншими основними засобами, Підприємство не наділене. Такі повноваження відсутні у директора Підприємства.
На підставі вищевказаного, відповідач вважає, що судом першої інстанції цілком обгрунтовано було відмовлено в задоволенні позову, у зв'язку з чим оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Міністерства екології та природних ресурсів надійшли письмові пояснення по справі № 5019/1208/12, в яких просить оскаржуване рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
В обгрунтування своїх вимог, Міністерство посилається на положення ст. 62 Закону України "Про природно-заповідний фснд" від 16.06.1992 р. № 2456-ХІІ, згідно якої державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, його органами на місцях, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
29.10.2009 р. Державне підприємство "Острозьке лісове господарство" погодило передачу 497,0 га земель із вилученням і наданням у постійне користування природному парку на території Кутянківської сільської Ради, Новомалинське лісництво на території Бущанської сільської ради Мостівське лісництво.
Також Мінприроди у своїх поясненнях звертає увагу на положення ст. 118 Земельного кодексу України, згідно якої особа, яка зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально.
На виконання вищевказаних норм позивач звернувся з вимогою надати нотаріально засвідчену згоду на вилучення зі складу лісового фонду земельної ділянки з подальшим наданням їх в постійне користування національному природному парку, проте, відповідач відмовив надати таку нотаріально засвідчену згоду. Вказане виключає у позивача можливість надати органу місцевого самоврядування всі необхідні документи для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою та укладення договору оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 2 ст. 149 Земельного кодексу України вилучення земельних ділянок проводиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Частиною 10 ст. 149 Земельного кодексу України встановлено, що в разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується в судовому порядку.
Таким чином, з огляду на вказане вище, Міністерство екології та природних ресурсів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції суперечить вимогам діючого закону, а тому останнє слід скасувати.
Від інших третіх осіб відзиву на апеляційну скаргу чи письмових пояснень не надійшло.
24 грудня 2012 року в судовому засіданні Рівненського апеляційного господарського суду представник скаржника підтримав доводи, наведені в апеляційній скарзі, вважає, що судом першої інстанції при прийнятті даного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права. У зв'язку із зазначеним, вважає, що рішення гоподарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. у справі № 5019/1208/12 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким задоволити позов.
Також просить суд звернути увагу на те, що розпорядженням КМУ №610-р від 10.04.2008р. заборона на погодження вилучення земельних ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, не розповсюджується на вилучення земельної ділянки з ДП "Острозьке лісове господарство" та передачу її позивачу.
Представники відповідача заявили, що з доводами апелянта не погоджуються, вважають їх безпідставними, а оскаржуване рішення таким, що відповідає встановленим обставинам справи та нормам закону. З огляду на зазначене, просять суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Представник Рівненської обласної державної адміністрації підтримав позицію скаржника та просить суд апеляційної інстанції рішення господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. у справі № 5019/1208/12 скасувати, а апеляційну скаргу Національного природного парку "Дермансько-Острозький" - задоволити.
Представники третіх осіб - Міністерства екології та природних ресурсів України, Державного агенства лісових ресурсів України в судове засідання не з`явилися.
Враховуючи приписи ст.ст. 101,102 ГПК України про межі та строки перегляду справ в апеляційній інстанції, той факт, що сторони та треті особи були належним чином та своєчасно повідомлені про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать поштові повідомлення, направлені учасникам судового процесу (Т. 2, а.с. 52-56), колегія суддів визнала за можливе здійснювати розгляд апеляційної скарги за відсутності представників Міністерства екології та природних ресурсів України, Державного агенства лісових ресурсів України.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу Національного природного парку "Дермансько-Острозький" слід задоволити, виходячи з наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено та як підтверджується матеріалами справи, що 28 грудня 2009 року на підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 19.05.2008 року № 212 ДП "Острозьке лісове господарство" видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 713,92 га, яка розташована на території Бущанської сільської ради для ведення лісового господарства серія ЯЯ № 251831 (Т. 1 а.с. 125).
2 березня 2012 року на підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 12.04.2011 року № 188 ДП "Острозьке лісове господарство" видано державні акти на право постійного користування земельними ділянками загальною площею 1023,0 га для ведення лісового господарства за рахунок земель, які обліковуються за зазначеним господарством на території Кутянківської сільської ради Острозького району серія ЯЯ № 271580, серія ЯЯ № 271698, серія ЯЯ № 271699 (Т.1 а.с. 122-124).
Рішенням Бущанської сільської ради Здолбунівського району № 57 від 17.01.2007 р. "Про погодження місця розташування земельних ділянок під створення національного природного парку "Перлина Волині й Поділля" (робоча назва) сільська рада вирішила погодити вилучення земельних ділянок з наданням їх у користування національному природному парку на площі 317, 0 га в тому числі з державного лісового фонду Мостівського лісництва ДП "Острозький лісгосп" (квартали 25-31) площею 317, 0 га (Т.1 а.с. 50).
Рішенням Кутянківської сільської ради Острозького району № 66 від 08.04.2008 р. "Про погодження місця розташування земельних ділянок під створення національного природного парку "Перлина Волині й Поділля" (робоча назва) сільська рада погодила вилучення земельних ділянок з наданням їх у користування національному природному парку "Перлина Волині й Поділля" на площі 538, 0 га, з них: з державного лісового фонду Новомалинського лісництва ДП "Острозький лісгосп" (квартали 15-17), площу 180, 0 га; з державного лісового фонду ДП СЛАП "Острозький держспецлісгосп" площу 258, 0 га; із земель запасу Кутянківської сільської ради площу 100, 0 га (Т.1 а.с. 51).
Рішенням Острозької районної ради від 29.12.2008 року № 327 "Про погодження створення НПК "Перлина Волині й Поділля" (робоча назва) погоджено створення парку та вилучення земельних ділянок з наданням їх у користування національному природному парку на площі 538,0 га, з них: ДП "Острозький лісгосп" Новомалинське лісництво площею 180, 0 га; ДП СЛАП «Острозький держспецлісгосп" площею 258,0 га; землі запасу Кутянківської сільської ради площею 100, 00 га (Т. 1 а.с. 49).
Рішенням Рівненської обласної ради № 1194 від 27.03.2009 р. "Про надання згоди на створення національного природного парку "Дермансько-Острозький" на території Здолбунівського та Острозького районів Рівненської області" погоджено створення національного природного парку "Дермансько - Острозький" на території Будеразької, Бущанської, Новомощаницької, Ступнівської сільських рад Здолбунівського району та Кутянківської і Новомалинської сільських рад Острозького району Рівненської області загальною площею 5448, 3 га, в торму числі з наданням у постійне користування національному природному парку 1676, 6 га (Т.1 а.с. 48).
23 жовтня 2008 року ДП "Острозький лісгосп" листом № 503 надав "Висновок про погодження вибору земельної ділянки під створення національного природного парку "Перлина Волині й Поділля", у якому погодив створення парку на земельних ділянках ДП "Острозьке лісове господарство", в т.ч. з вилученням і наданням у постійне користування 497,0 га (Т.1 а.с. 77).
Пунктом 31 статті 106 Конституції України встановлено, що Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.
Згідно ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.
У відповідності до частин 1-3 ст. 20 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.
Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються національним природним паркам у порядку, встановленому цим Законом та іншими актами законодавства України.
До складу територій національних природних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів.
Відповідно до статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.
Згідно зі статтею 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.
Указом Президента України від 11 грудня 2009 року № 1039/2009 "Про створення національного природного парку "Дермансько - Острозький" (далі по тексту - Указ) постановлено створити на території Здолбунівського та Острозького районів Рівненської області національний природний парк "Дермансько -Острозький". До території національного природного парку "Дермансько -Острозький" погоджено в установленому порядку включення 5448,3 гектара земель державної власності, а саме: 1647,6 гектара земель, що надаються (у тому числі із вилученням у землекористувачів) національному природному парку в постійне користування, і 3800,7 гектара земель, які включаються до його складу без вилучення, згідно з додатками 1 і 2 (Т.1 а.с. 39-42).
Згідно п. 2 Указу постановлено Кабінету Міністру України забезпечити:
- вирішення питання щодо утворення адміністрації національного природного парку "Дермансько -Острозький"та забезпечення її функціонування;
- затвердження у шестимісячний строк у встановленому порядку Положення про національний природний парк "Дермансько -Острозький";
- підготовку протягом 2010 -2011 років матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питань щодо вилучення та надання у постійне користування національному природному парку "Дермансько -Острозький" 1647,6 гектара земель, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками;
- розроблення протягом 2010 -2012 років та затвердження в установленому порядку Проекту організації території національного природного парку "Дермансько -Острозький", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів; підготовку у 2010 -2012 роках матеріалів щодо розширення території національного природного парку "Дермансько -Острозький" відповідно до наукового обґрунтування.
Додатком 1 до Указу (Т.1 а.с. 42) затверджено Перелік земель, надання яких (у тому числі з вилученням у землекористувачів) у постійне користування національному природному парку "Дермансько-Острозький" погоджено. До зазначеного переліку входять і землі, користувачем яких є Державне підприємство "Острозьке лісове господарство".
Також з матеріалів справи вбачається, що на виконання та для забезпечення реалізації Указу Президента України від 11.12.2009 року № 1039/2009 "Про створення національного природного парку "Дермансько - Острозький" Кабінетом Міністрів України 28.03.2011 року схвалено План заходів), згідно статті 2 якого доручено Кабінету Міністрів України підготовку протягом 2010-2011 року матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питань щодо вилучення та надання у постійне користування національному природному парку 1647,6 га. земель, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками (Т.1 а.с. 43-47).
Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 29.04.2011 р. № 218 затверджено план заходів щодо реалізації Указу Президента України від 11 грудня 2009 року № 1039/2009 "Про створення національного природного парку "Дермансько - Острозький" (Т.1 а.с. 52-53).
04 серпня 2011 року наказом Міністерства екології та природних ресурсув України № 273 затверджено Положення про Національний природний парк "Дермансько-Острозький" (Т.1, а.с. 4-27).
05 серпня 2011 року проведено державну реєстрацію юридичної особи Національний природний парк "Дермансько-Острозький" згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Т.1 а.с. 28-30).
12 грудня 2011 року НПК "Дермансько-Острозький" листом № 27 звернувся до ДП "Острозьке лісове господарство" з проханням надати нотаріально засвідчену згоду на вилучення зі складу лісового фонду 180,0 га лісових земель запасу Новомалинського лісництва та 317, 0 га лісовихземель Мостівського лісництва з дотриманням діючого земельного законодавства та послідуючим наданням їх в постійне користування національному природному парку (Т.1 а.с. 78).
ДП "Острозьке лісове господарство" у листі № 55 від 14.02.2012 р. повідомило, що надасть згоду на вилучення зі складу лісового фонду підприємства лісових земель загальною площею 497, 0 га при вирішенні питання щодо невизначеного підпорядкування органу виконавчої влади НПК "Дермансько-Острозький" та узгодження питання щодо покриття збитків, понесених ДП "Острозьке лісове господарство" при здійсненні передачі згаданих площ (Т.1 а.с. 79).
Державне агенство лісових ресурсів у листі № 02-01/1764-12 від 02.04.2012 р. повідомило, що в Указі Президента України від 11.12.2009 р. № 1039/2009 р. не визначено підпорядкування новоствореного національного природного парку. Станом на 02.04.2012 р. інформація щодо підпорядкування національного природного парку "Дермансько-Острозький" в Держлісагенство України не надходила (Т. 1 а.с. 80).
Міністерство екології та природних ресурсів України у листі № 76 від 28.04.2012 р. повідомило, що підпорядкування новоствореного національного парку чітко прописане в Положенні про національний природний парк "Дермансько-Острозький", затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсув України № 273 від 04.08.2011 р. (Т.1 а.с. 81).
У листі № 98 від 12.03.2012 р. ДП "Острозьке лісове господарство" повідомило, що після надання дозволу від Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства, лісгосп надасть відповідно до статті 151 ЗК України нотаріально завірену згоду на вилучення земельної ділянки для потреб НПП "Дермансько-Острозький" (Т.1 а.с. 118).
Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства у листі № 03-389 від 26.03.2012 р. на виконання Плану організації підготовки актів та здійснення інших заходів, необхідних для забезпечення реалізації Указу Президента України від 11.12.2012 р. № 1039/2009 та в зв'язку з відповідним зверненням адміністрації парку, просить погодити надання нотаріально засвідченої згоди на вилучення зі складу лісового фонду ДП "Острозький лісгосп" 497 га земельних ділянок лісогосподарського призначення (Т.1 а.с. 121).
Аналізуючи встановлені обставини справи та, вирішуючи питання про те, чи наявні визначені законом підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі, суд апеляційної інстанції враховує наступні положення чинного законодавства.
Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України підставою набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
У відповідності до положень п. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно приписів ч. 5 ст. 116 ЗК України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України, згідно ч. 1 якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідно до ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно із ч. 4 зазначеної статті розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Частиною 6 статті 123 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Якщо земельна ділянка надається у користування Кабінетом Міністрів України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які розглядають його і в місячний строк подають зазначений проект із своїми пропозиціями до Кабінету Міністрів України (ч. 7 ст. 123 ЗК України).
Відповідно до ч. 9 ст. 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Системний аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що вжиття заходів щодо вилучення та надання у постійне користування позивачу земельної ділянки передбачає розроблення проекту землеустрою, при цьому подання клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою передує відповідному рішенню органу виконавчої влади про безпосереднє вилучення земельної ділянки. Також слід враховувати, що обов'язковим додатком до клопотання про надання згоди на розробку проекту землеустрою в разі вилучення земельної ділянки є нотаріально засвідчена згода землекористувача.
Як підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме державними актами на право постійного користування земельними ділянками (Т.1 а.с. 122-125), землекористувачем спірних земельних ділянок виступає ДП "Острозьке лісове господарство".
Відповідно, на виконання вказаних вище приписів діючого законодавства позивач - Національний природний парк "Дермансько-Острозький" звернувся до Державного підприємства "Острозьке лісове господарство" з вимогою надати нотаріально засвідчену згоду на вилучення зі складу лісового фонду земельних ділянок з подальшим наданням їх в постійне користування національному природному парку.
Як зазначено вище, Кабінетом Міністрів України 28.03.2012 р. схвалено на засіданні План організації проектів актів та здійснення інших заходів, необхідних для забезпечення реалізації Указу Президента України від 11.12.2009 р. №1039 "Про створення національного природного парку "Дермансько -Острозький»( Протокол № 23 від 28.03.2011 р.).
У п. 2 статті 2 Плану вказано Кабінету Міністрів України забезпечити вирішення питання щодо утворення адміністрації національного природного парку «Дермансько-Острозький»та забезпечення її функціонування. Встановлено строк виконання -до 1 грудня 2011 року.
Згідно з ч. 2 ст. 41 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції та законів України здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на його засіданнях більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону.
Частиною 8 ст. 46 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" передбачено, що засідання Кабінету Міністрів України стенографується, його рішення оформлюється протоколом, який є офіційним документом.
В силу приписів ч. 1 ст. 50 цього Закону Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Отже Указ Президента України від 11.12.2009 р. №1039 є обов'язковим для виконання Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог Конституції України та Закону України "Про Кабінет Міністрів України".
Враховуючи вказане вище, судова колегія звертає увагу на те, що рішення Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів з розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, схвалене на засіданні Кабінету Міністрів України, оформлене належним чином Протоколом № 23 від 28.03.2011 р. з дотриманням вимог ст. ст. 41, 46 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" та підлягає виконанню.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 13, ч. 7 ст. 122 ЗК України до повноважень Кабінету Міністрів України належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, передача земельних ділянок із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтями 149, 150 цього Кодексу.
В силу приписів ч. 1, 2 ст. 149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
В той же час, як вірно зазначив представник позивача в судовому засіданні, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 р. "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду, крім випадків, створення та забезпечення функціонування об'єктів природно-заповідного фонду і розміщення інших об'єктів, вилучення і надання ділянок для яких здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України.
Таким чином, заборона на погодження вилучення земельних ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, не розповсюджується на вилучення земельної ділянки з ДП "Острозьке лісове господарство" та передачу її позивачу.
Враховуючи положення наведеної вище норми права, судова колегія звертає увагу на те, що вилучення у ДП "Острозьке лісове господарство" земельних ділянок загальною площею 497 га можливе лише на підставі відповідного рішення, прийнятого центральним органом виконавчої влади, оскільки земля перебуває у державній власності і у разі вилучення, форму власності не змінить. При цьому таке рішення Кабінету Міністрів України може бути прийнято виключно за наявності нотаріально завіреної згоди ДП "Острозьке лісове господарство", так як останній є землекористувачем спірних земельних ділянок.
Як свідчать матеріали справи, відповідач відмовився надати таку нотаріально засвідчену згоду, що суперечить вимогам закону.
Разом з тим, судова колегія зазначає, що наявність лише нотаріально засвідченої згоди зі сторони відповідача щодо вилучення земельних ділянок не є їхнім вилучення в розумінні ст. 149 ЗК України. Оскільки вирішення питання такого характеру належить виключно до компетенції Кабінету Міністрів України. Отже, вилучення земельних ділянок - це прерогатива Кабінету Міністрів України, яка може бути реалізована за наявності згоди землекористувача.
Таким чином, відсутність згоди ДП "Острозьке лісове господарство" на вилучення спірних земельних ділянок позбавляє позивача права звернутися у встановленому законом порядку до Кабінету Міністрів України з відповідним клопотанням.
Враховуючи наведені вище положення діючого законодавства та встановлені обставини справи, судова колегія дійшла до висновку про наявність правових підстав, за яких позов підлягає до задоволення.
Натомість, суд першої інстанції при вирішенні спірних правовідносин наведені ваще обставини та норми земельного законодавства не врахував, у зв'язку з чим допустив неправильне застосування норм матеріального права при прийнятті рішення про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 104 ГПК України, підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
З урахуванням викладеного, судова колегія вважає, що доводи апелянта є цілком обгрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та відповідають вимогам закону, в зв'язку з чим рішення господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. у справі № 5019/1208/12 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким задоволити позовні вимоги Національного природного парку "Дермансько-Острозький".
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Національного природного парку "Дермансько-Острозький" задоволити.
2. Рішення господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. у справі № 5019/1208/12 скасувати. Прийняти нове рішення.
Позов задоволити. Державному підприємству "Острозьке лісове господарство" (35800 Рівненська обл., м. Острог, проспект Незалежності, 167, код 00992763) надати Національному природному парку "Дермансько-Острозький" (35800 Рівненська обл., м. Острог, вул. Мануїльського, 88, код 37592777) нотаріально посвідчену згоду на вилучення земельної ділянки на території Кутянківської сільської ради, Новомалинське лісництво (кв. 15, 16, 17), площею 180 га та на території Бущанської сільської ради, Мостівське лісництво (кв. 25-31), площею 317 га, загальною площею 497 га.
3. Стягнути з Державноого підприємства "Острозьке лісове господарство"(35800 Рівненська обл., м. Острог, проспект Незалежності, 167, код 00992763) на користь Національного природного парку "Дермансько-Острозький" (35800 Рівненська обл., м. Острог, вул. Мануїльського, 88, код 37592777) - 1102 грн. витрат по оплаті судового збору за подання позовної заяви та 536 грн. 50 коп. витрат по оплаті судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Господарському суду Рівненської області видати наказ на виконання даної постанови.
5. Справу № 5019/1208/12 надіслати господарському суду Рівненської області.
Головуючий суддя Петухов М.Г.
Суддя Гулова А.Г.
Суддя Маціщук А.В.