Постанова № 28301419, 27.12.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2012
Номер справи
2270/7513/12
Номер документу
28301419
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/7513/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2012 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретарі Коновчук Т.В. за участі:позивача ОСОБА_3, і його представника ОСОБА_4, представника відповідача Кобери Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ФОП ОСОБА_3 до Територіального управління Головавтотрансінспекції в Хмельницькій області, про визнання нечинною та скасування постанови, про застосування фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

10.12.2012 року судом відкрито провадження у справі за адміністративним позовом в якому позивач просить визнати нечинною та скасувати постанову заступника голови ліквідаційної комісії ГДІАТ в Хмельницькій області №158842 від 27.11.2012 року, про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 гривень.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що постанова про застосування фінансових санкцій винесена з порушенням вимог законодавства про автомобільний транспорт, так як він здійснював поїздку для власних потреб, про що написав у поясненні даному працівнику Голоавтотрансінспекції в Хмельницькій області.

У суді позивач і його представник позовні вимоги підтримали, покликаючись на ті ж докази, що у позовній заяві. Позивач додатково пояснив, що він віз своїх родичів з ринку м. Хмельницького, про що повідомив інспектора ОСОБА_6., якому надавав дорожній лист і список пасажирів та у акті перевірки власноручно написав, що здійснює перевезення для власних потреб, але підпис на цьому акті не його. Акт складав інспектор ОСОБА_6, а іншого інспектора, якого він тепер бачить у суді не було.

Представник відповідача позов не визнала і надала суду письмове заперечення №2263 від 13.12.2012 року, яке підтвердила у суді.

Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази, суд вважає, що позов повинен бути задоволений, враховуючи наступне.

Постановою про застосування фінансових санкцій №158842 від 27.11.2012 року враховуючи те, що ФОП ОСОБА_3 06.11.2012 року о 13 годині в Полонському районі с. Кустівці допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена Законом України "Про автомобільний транспорт", надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", постановлено застосувати до ФОП ОСОБА_3 фінансові санкції у сумі 1700 гривень.

Законом, що регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень є Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року № 2344-ІІІ .

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування.

У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Згідно пункту 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006, під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.

Статтею 29 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Відповідно до ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України.

Згідно із ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що 06.11.2012 року інспектор ОСОБА_6 склав Акт перевірки в якому зазначено, що водієм ОСОБА_3 порушено ч.1 абз.3 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", надання послуг з перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: ліцензійної картки, договору з замовником послуг, документу що засвідчує оплату транспортних послуг, страхових полісів на кожного пасажира. У Акті зроблено власноручне пояснення водія: "Здійснював перевезення для власних потреб за своїм призначенням".

У суді свідок ОСОБА_6 пояснив, що складав Акт перевірки відносно ОСОБА_3, який у ньому написав власноручно пояснення і підписав його. Пасажири йому усно сказали, що водій їх везе за плату, квитки вони йому не пред"явили. Водій не надав дорожній лист і список пасажирів.

Свідок ОСОБА_7 пояснив суду, що коли оформлявся Акт перевірки позивача він перебував у власному автомобілі, про обставини порушення ОСОБА_3 він знає із слів ОСОБА_6

Суду позивачем надано дорожній лист №050934 від 06.11.2012 року та Список пасажирів від 06.11.2012 року.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1 - 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що позивач порушив Закон України "Про автомобільний транспорт", адже доказів про те, що ФОП ОСОБА_3 займався транспортними перевезенням за плату без оформлення відповідних документів суду не надано. Більше цього, судом встановлено протилежне, так як позивач у Акті перевірки власноручно написав, що здійснює перевезення для власних потреб та пояснював це при прийнятті постанови про застосування штрафних санкцій і він має документи на підтвердження цього, а саме дорожній лист та список пасажирів і він перевозив 06.11.2012 року свою родину (дочка, дружина, племінник і інш.) без плати, що не спростовує відповідач. Щодо заперечення позивачем підпису у Акті перевірки перед його прізвищем і поясненнями інспекторів ОСОБА_6. та ОСОБА_7, про підписання цього Акту перевірки ОСОБА_3 суд вважає, що ця обставина (факт) повинна бути перевірена правоохоронним органом (міліція, прокуратура) із залученням відповідних спеціалістів, що може і повинен самостійно ініціювати ОСОБА_3, але у цій адміністративній справі це не є визначальним для прийняття рішення судом.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про автомобільний транспорт" і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 99, 122, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати постанову про застосування фінансових санкцій №158842 від 27.11.2012 року, визнавши її протиправною.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 107,30 гривень, шляхом їх безспірного списання з рахунку Територіального управління Головавтотрансінспекції в Хмельницькій області.

Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 29.12.2012 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович