Копія
Справа № 2270/7206/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Петричковича А.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, третя особа на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, про визнання дій неправомірними та стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач 23.11.2012 року звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, третя особа на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області у якому просить: визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови у вчиненні дій щодо повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля KIA SORENTO, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2; стягнути з державного бюджету України на свою користь 6564 гривень 99 копійок помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; стягнути з державного бюджету України на свою користь судовий збір у розмірі 107 гривень 30 копійок.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 09.06.2012 року з метою реєстрації придбаного автомобіля він помилково сплатив збір за відчуження автомобіля до пенсійного фонду в сумі 6564 гривень 99 копійок. Дізнавшись, що сплата цих коштів була безпідставною, 19.11.2012 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із вимогою про повернення йому цих коштів. 20.11.2012 року отримав лист №23399/06 управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому у якому вказано, що підстав для повернення сплачених коштів збору на обов'язкове державне пенсійне страхування немає.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності і просить розглядати справу в порядку письмового провадження.
Представник відповідача подала клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні і заперечення проти позову, де зазначається, що відповідач вважає позов необґрунтованим, так як механізм сплати збору, врегульований Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року і ним передбачено сплату збору при купівлі (придбанні) автомобіля фізичними особами.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, надала клопотання про розгляд справи за відсутності представника і письмове заперечення №15-07/879-13418 від 13.12.2012 року, у якому просить відмовити у задоволення позовних вимог у зв'язку з тим, що Державна казначейська служба України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих з того бюджету до якого вони були зараховані, лише за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 придбала легковий автомобіль KIA SORENTO, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2, про що свідчить копія свідоцтва від 09.06.2012 року серії НОМЕР_3 про реєстрацію транспортного засобу.
При реєстрації придбаного автомобіля позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на користь управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому у розмірі 6564,99 грн., що підтверджується меморіальним ордером №g202gа_721 від 09.06.2012 року.
19.11.2012 року позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення сплачених коштів в сумі 6564,99 грн., вважаючи, що вони були сплачені помилково.
Листом управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому №23399/06 від 20.11.2012 року позивачу повідомлено про неможливість повернення коштів, сплачених в якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на тій підставі, що у випадку придбання автомобіля фізичною особою, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується особою, що набуває права власності на легковий автомобіль. У своїй відповіді відповідач посилається на Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений в Законі України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон), відповідно до пункту 7 статті 1 цього Закону в редакції на час виникнення спірних правовідносин в переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
В редакції цього Закону, яка діє з 28.06.2012 року вже стверджено, що платниками збору на обов"язкове державне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають державній реєстрації (перереєстрації) в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону. Тобто, Законом вже чітко врегульовано, хто є платником збору при купівлі автомобіля з 28.06.2012 року, що відповідно вказує, що позивач до цього числа не повинен був сплачувати збір на обов"язкове державне пенсійне страхування при купівлі автомобіля.
Відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою КМ України № 1740 від 3 листопада 1998 року (далі Порядок), платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій по відчуженню легкових автомобілів, є особа яка набула права власності на автомобіль.
Зокрема, згідно з пунктом 12 вищезазначеного Порядку, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуженням легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов'язковість кого надана Верховною Радою або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання приоритетним є Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, яка була чинною на момент спірних правовідносин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що обов'язок сплати збору до 28.06.2012 року не покладався на особу, яка набуває право власності у відповідності до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року, оскільки це суперечить акту вищої юридичної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Постановою КМ України №106 від 16.02.2011 року "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов"язкових платежів) та інших доходів бюджету" визначено, що органом стягнення податків і коду бюджетної класифікації, який здійснює постійний контроль за правильністю та своєчасністю надходження податків та зборів є Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 5 Порядку повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України №226 від 10.12.2002 року, здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.
При цьому, в силу положень статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України. Платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на користь позивача стягується підтверджений платіжним документом судовий збір, який сплачений при зверненні до суду, якщо судове рішення ухвалено на його користь.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", БК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 122, 158- 163, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, щодо відмови у поверненні сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля KIA SORENTO неправомірними.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 6564 (шість тисяч п'ятсот шістдесят чотири) гривні 99 копійок сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля KIA SORENTO, державний номер НОМЕР_1 і судовий збір у розмірі 107,30 гривень.
Копії постанови надати сторонам.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович