Постанова № 28300587, 23.10.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2012
Номер справи
2а/2370/4023/2012
Номер документу
28300587
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2012 року Справа № 2а/2370/4023/2012

16 год. 40 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

секретар -Нестеренко В.О.,

за участю представника державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області Державної податкової служби Кулик К.Є. -за довіреністю № 242/10-012 від 14.03.2012р.,

представника платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»Іоненка В.П. -за довіреністю від 22.10.2012р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за поданням державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області Державної податкової служби (18003, м. Черкаси, вул. Енгельса, 157) про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»(19640, Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Жовтнева, 52),

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків звернулась державна податкова інспекція у Черкаському районі Черкаської області, в якому просить підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт», ідентифікаційний код 31161133, 19640, Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Жовтнева, 52.

Подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків мотивоване тим, що працівниками Державної податкової служби у Черкаській області на підставі направлень на проведення перевірки відповідно до п.п. 75.1.3 п. 75.1 статті 75 та п.п. 80.2.2 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу України на виконання наказу «Про проведення фактичної перевірки»№ 274 від 05.10.2012р. 09 жовтня 2012 року було здійснено вихід за фактичною адресою місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»з метою проведення фактичної перевірки. Головному бухгалтеру товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»Хабло І.П. вручено копію наказу № 274 від 05.10.2012р. та пред'явлено направлення на перевірку від 08.10.2012р. № 000658 та № 000659, але після ознайомлення з документами головний бухгалтер відмовилась від допуску посадових осіб Державної податкової служби у Черкаській області до проведення фактичної перевірки. Відмова мотивована тим, що директор товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»був відсутній на товаристві. З урахуванням наданих пояснень перевіряючими складено акт від 09.10.2012р. про відмову у допуску до проведення фактичної перевірки. З огляду на вищенаведене заступником начальника державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області Державної податкової служби на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»о 16 год. 00 хв. 19 жовтня 2012 року прийнято рішення № 2/1-034 від 19.10.2012р. про застосування адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт».

Представник платника податків проти заявленого подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків заперечує, мотивуючи це тим, що, по-перше, ні наказ на перевірку, ні направлення не містять жодної встановленої Податковим кодексом обставини, які є обов'язковою умовою для проведення фактичної перевірки підприємства у зв'язку з чим невідомо, які ж саме факти вони мають намір перевіряти та які документи потрібно їм надати для перевірки; по-друге, арешт майна платника податків може бути застосовано у разі необґрунтованої відмови від проведення документальної перевірки або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби у зв'язку з чим відмова платника податків від проведення фактичної перевірки, яка не є документальною, не може бути підставою для застосування адміністративного арешту майна; по-третє, направлення на перевірку повинно містити саме підставу для її проведення, а не посилання на номер статті закону, якою така підстава передбачена у зв'язку з чим посилання як в наказі від 05.10.2012р., так і направленнях від 08.10.2012р. лише на п.п. 80.2.1 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу свідчить про спробу податкового органу здійснити не фактичну перевірку конкретних фактів порушень, а документальну перевірку всієї діяльності підприємства, для проведення якої встановлено зовсім інший порядок. Окрім того, представник платника податків зазначив, що відсутність реальних конкретних підстав для проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальності «Агро-Старт»підтверджується навіть тим, що в наказі від 05.10.2012р. та в направленнях від 08.10.2012р. міститься посилання на пп. 80.2.1 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, а в поданні податкового органу до суду міститься посилання вже на п.п. 80.2.2 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, який передбачає зовсім інші підстави для проведення фактичної перевірки, що ще раз підтверджує відсутність у податкового органу конкретних підстав для проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт». При цьому навіть якщо припустити, що події, які мали місце 09.10.2012р., і давали підстави податковому органу для застосування адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт», то станом на 19.10.2012р. такі підстави були вже відсутні, так як товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»листом від 12.10.2012р. звернуло увагу на невідповідність наказу від 05.10.2012р. та направлень від 08.10.2012р. вимогам статті 81 Податкового кодексу України та запропонувало Державній податковій службі у Черкаській області повідомити конкретні причини для проведення фактичної перевірки та провести її у будь-який зручний час. Відповідно з положеннями п. 94.19 статті 94 Податкового кодексу України усунення платником податків причин застосування адміністративного арешту є підставою для припинення такого арешту, у зв'язку з чим прийняття керівником податкового органу 19.10.2012р. рішення про його застосування за відсутності для цього причин є необґрунтованим.

Заслухавши пояснення та доводи учасників процесу, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті, зокрема повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном.

Застосовується адміністративний арешт майна платника податків, зокрема, в разі, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби (п. 94.2 статті 94 Податкового кодексу України).

Так, керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається:

платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна;

іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Накладається арешт на майно рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Судом встановлено, що 05 жовтня 2012 року Головою Державної податкової служби у Черкаській області видано наказ № 274 про проведення фактичних перевірок, згідно якого відповідно до п.п. 20.1.2, 20.1.4, 20.1.5, 20.1.9, 20.1.11, 20.1.29 п. 20.1 статті 20, п.п. 80.2.1 п. 80.2 статті 80 та статті 81 Податкового кодексу України зобов'язано, зокрема головних державних податкових інспекторів податкової служби І рангу Власенка Є.Ю. та Ковіту О.В. провести з 12.10.2012р. по 17.10.2012р. фактичну перевірку суб'єкта господарської діяльності -товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

09 жовтня 2012 року головними державними податковими інспекторами податкової служби І рангу Державної податкової служби у Черкаській області Власенком Є.Ю. та Ковітою О.В. на підставі направлень № 000658 та № 000659 від 08.10.2012р. та наказу Державної податкової служби у Черкаській області № 274 від 05.10.2012р. здійснено вихід за адресою суб'єкта господарської діяльності -товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»: 19640, Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Жовтнева, 52. У зв'язку з відсутністю на момент проведення перевірки директора перевірки головний бухгалтер товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»Хабло І.П. відмовилась від проведення фактичної перевірки, про що посадовими особами органу державної податкової служби складено акт № 329/23/23/22/31161133 від 09.10.2012р. про відмову від проведення фактичної перевірки.

Рішенням заступника Голови державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області Державної податкової служби від 19.10.2012р. за результатами розгляду звернення підрозділу органу державної податкової служби у Черкаській області відділу контролю за проведенням готівкових розрахунків управління податкового контролю та доданих до нього матеріалів про застосування адміністративного арешту майна платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт», на підставі яких були з'ясовані обставини, передбачені п. 94.2 статті 94 Податкового кодексу України (відмова від проведення фактичної перевірки), застосовано повний адміністративний арешт майна платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт», ідентифікаційний код 31161133, що перебуває (розміщене, зберігається): 19640, Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Жовтнева, 52.

Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

При цьому фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Проводиться фактична перевірка на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з обставин, передбачених п. 80.2 статі 80 Податкового кодексу України.

Як вбачається з наказу Голови Державної податкової служби у Черкаській області № 274 від 05.10.2012р. про проведення фактичних перевірок, останній містить посилання на п.п. 80.2.1 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, що передбачає підставою для проведення фактичної перевірки наявність за результатами перевірок інших платників податків виявлених фактів, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на органи державної податкової служби, та виникає необхідність перевірки таких фактів. Однак, жодного посилання на те, які саме перевірки та щодо яких платників податків стали підставою для проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт»наказ Голови Державної податкової служби у Черкаській області № 274 від 05.10.2012р. не містить. У зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність в органу державної податкової служби законних підстав для проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Старт».

Більше того, як зазначалось вище, застосування адміністративного арешту майна платника податків можливе лише в разі, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Отже, фіксування посадовими особами органу державної податкової служби факту відмови платника податків від проведення фактичної перевірки, а не від проведення документальної перевірки чи відмову від допуску посадових осіб органу податкової служби, не може бути підставою для застосування адміністративного арешту майна цього платника податків.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначати, що перевіряючими порушено також визначені наказом Голови Державної податкової служби у Черкаській області № 274 від 05.10.2012р. терміни проведення фактичної перевірки позивача, що згідно зазначеного акту визначені з 12.10.2012р. по 17.10.2012р., фактично ж перевіряючі вийшли на перевірку 09.10.2012р.

За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 26 жовтня 2012 року.