Копія
Справа № 2270/7208/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2012 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І. при секретарі Човган Д.В. за участі:представника відповідача Чорнобривої М.О. представника третьої особи ОСОБА_4розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому третьої особи на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, за участі третьої особи на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправними дії УПФУ у м. Хмельницькому та стягнути грошові кошти в сумі 3560,00 грн. в якості безпідставно сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля марки KIA Rio, державний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, свої заперечення мотивувала тим, що з прийняттям Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", збір сплачений з відчуження легкових автомобілів є одним з джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України. В зв'язку з тим, що сплачені позивачем кошти на рахунки УПФУ у м. Хмельницькому не надходили, а були спрямовані до спеціального фонду Державного бюджету України, тому в задоволені позову просила відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби у Хмельницькій області в судовому засіданні позов заперечила, просила в його задоволенні відмовити в зв'язку з тим, що обов'язок сплати позивачем до Пенсійного фонду України при придбанні автомобіля передбачений чинним законодавством України.
Заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи, дослідивши докази по справі, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_5 11 червня 2012 року придбав автомобіль марки KIA Rio, номер кузова НОМЕР_2 що підтверджується копією договору купівлі-продажу автомобіля № 614508-У01623 від 11.06.2012 року. При реєстрації автомобіля в органах ДАІ ним сплачено до Пенсійного фонду України збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3560 грн. 00 коп. (3% його вартості), що підтверджується меморіальним ордером № g042gm_341, який знаходиться в матеріалах справи.
Вважаючи, що обов`язок сплати збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів не передбачений вимогами чинного законодавства України, позивач 19 листопада 2012 року звернуся до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із вимогою про повернення сплачених коштів у розмірі 3560,00 грн.
Листом відповідача від 20.11.2012 року № 23400/06 позивачу відмовлено у поверненні коштів в зв'язку з тим, що органи Державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату збору.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений в Законі України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон), відповідно до пункту 7 статті 1 цього Закону в редакції на час виникнення спірних правовідносин в переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
В редакції цього Закону, яка діє з 28.06.2012 року вже стверджено, що платниками збору на обов'язкове державне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають державній реєстрації (перереєстрації) в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону. Тобто, Законом вже чітко врегульовано, хто є платником збору при купівлі автомобіля з 28.06.2012 року, що відповідно вказує, що позивач до визначеної доти не повинен був сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі автомобіля.
Відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою КМ України № 1740 від 3 листопада 1998 року (далі Порядок), платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій по відчуженню легкових автомобілів, є особа яка набула права власності на автомобіль.
Зокрема, згідно з пунктом 12 вищезазначеного Порядку, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуженням легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов'язковість кого надана Верховною Радою або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання приоритетним є Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, яка була чинною на момент спірних правовідносин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що обов'язок сплати збору до 28.06.2012 року не покладався на особу, яка набуває право власності у відповідності до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року, оскільки це суперечить акту вищої юридичної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Постановою КМ України №106 від 16.02.2011 року "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" визначено, що органом стягнення податків і коду бюджетної класифікації, який здійснює постійний контроль за правильністю та своєчасністю надходження податків та зборів є Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 5 Порядку повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України №226 від 10.12.2002 року, здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.
При цьому, в силу положень статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України. Платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на користь позивача стягується підтверджений платіжним документом судовий збір, який сплачений при зверненні до суду, якщо судове рішення ухвалено на його користь.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", БК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 122, 158- 163, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому № 23400/06 від 20.11.2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5, кошти в сумі 3560 грн. (три тисячі п'ятсот шістдесят грн.), сплачених як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5 судовий збір в сумі 107 грн. 30 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 21 грудня 2012 року
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький