ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/10969/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чабаненко С.В.
при секретарі - Дарієвич Г.В.
за участі:
представника позивача - Сипало М.А.
представника відповідача - Привалова С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Креатив Проект»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з ТОВ «Креатив Проект» на користь відділення Фонду адміністративно-господарських санкцій у розмірі 4387,28 грн., а також пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 73,04 грн.
В обґрунтування позову представником позивача в судовому засіданні зазначено, що оскільки на підприємстві відповідача у 2011 році середньооблікова чисельність працюючих інвалідів була меншою, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у відповідності до ст. 20 цього Закону у встановлений Законом строк відповідач мав сплатити адміністративно-господарську санкцію. Проте, відповідна сума відповідачем сплачена не була, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення на адміністративний позов, згідно яких зазначив, що вимоги ст.ст. 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємством виконані, у зв'язку з чим вимога про стягнення адміністративно-господарської санкції є безпідставною.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що протягом 2011 року середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві відповідача складала 11 осіб. При цьому, відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» при нормативі - 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, штатні працівники, яким встановлена інвалідність, протягом звітного періоду на підприємстві відповідача не працювали, що зазначено у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік форми 10-ПІ.
Інформаційним листом від 27.09.2012 Орджонікідзевського міського центру зайнятості підтверджено, що щомісячні звіти за формою 3-ПН про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів ТОВ «Креатив Проект» протягом 2011 року не подавало, та, відповідно, особи, яким встановлена група інвалідності на дане підприємство центром зайнятості не направлялися.
Отже, як вбачається з вищенаведеного доказу, у 2011 році підприємством відповідача не було повідомлено центр зайнятості про створення робочого місця для працевлаштування інвалідів, у зв'язку з чим центр зайнятості не мав об'єктивних підстав для відкриття відповідної вакансії та направлення інвалідів для працевлаштування на підприємство відповідача.
Доказів, які б свідчили про створення відповідачем робочого місця саме для працевлаштування інвалідів відповідачем, на пропозицію суду, не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Згідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.
Так, згідно до статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гаранти, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.3 ст. 18 цього Закону, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин, згідно статті 218 Господарського кодексу України, є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відтак, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.
Із матеріалів справи вбачається, що визначені органи влади протягом 2011 року не повідомлялися відповідачем про наявність вакансії для працевлаштування інваліда у визначені Законом строки та спосіб, отже відповідний орган, у даному випадку - Орджонікідзевський міський центр зайнятості не мав підстав для направлення інвалідів для працевлаштування на підприємство відповідача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» державна служба зайнятості має право, зокрема, одержувати від підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, адміністративні дані про наявність вакантних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів; направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) громадян, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки, а інвалідів, крім того, - відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.
Частиною четвертою ст. 20 цього ж Закону передбачено, що підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів тощо.
Аналіз норм чинного законодавства України щодо соціальної захищеності інвалідів свідчить про те, що на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів. Крім цього, суд зазначає, що відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлений обов'язок підприємства сплатити адміністративно-господарські санкції саме, якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів на підприємстві менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, та, відповідно, підприємством не виконаний обов'язок виділити та створити робочі місця для працевлаштування інвалідів у відповідності до ст. 18 Закону.
З урахуванням встановлених судом фактичних обставин та проаналізованих норм законодавства слід вважати, що відповідач не здійснив покладеного на нього обов'язку забезпечити необхідну кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів та повідомлення органу державної служби зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакансій), призначених для працевлаштування інвалідів.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що відповідачем не виконані вимоги чинного законодавства щодо організації працевлаштування інваліда на підприємстві, отже позовні вимоги про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені підлягає задоволенню.
Керуючись статями 2, 9, 11, 18, 70-71, 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Креатив Проект» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Креатив Проект» (код ЄДРПОУ 37463409, адреса реєстрації: м. Орджонікідзе, вул. Партизанська, 1, корп..А, МФО 351005 р/р 26006324819000 АК інноваційний банк «УкрСиббанк») на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 37691430, адреса реєстрації: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 11, отримувач: м. Орджонікідзе ГУДКСУ у Дніпропетровській області, р/р 31215230700031 МФО 805012) адміністративно-господарські санкції у розмірі 4387 (чотири тисячі триста вісімдесят сім) гривень 28 коп. та пеню у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 04 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в порядку, встановленому ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складений 22 жовтня 2012 року.
Суддя С.В. Чабаненко