ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2012 року Справа № 2а/2370/5018/2012
21 год. 15 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Чубар Т.М., суддів Бабич А.М. та Орленко В.І.,
при секретарі -Нестеренко В.О.,
за участю представника позивача Черкаської обласної ради Праведника О.П. -за довіреністю № 187/01 від 01.06.2011р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаської обласної ради до Черкаської міської організації Партії регіонів, Черкаської міської організації партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина», Черкаської обласної організації соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна» про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася Черкаська обласна рада, в якому просить встановити обмеження Черкаській міській організації Партії регіонів, заборонивши проведення зборів, мітингів, демонстрацій та інших мирних заходів на земельній ділянці, наданій у постійне користування комунальному підприємству «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності»за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд. 185, з 28 грудня 2012 року по 31 грудня 2012 року, а також встановити обмеження Черкаській обласній організації соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна», Черкаській міській організації партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина», заборонивши проведення зборів, мітингів, демонстрацій та інших мирних заходів на земельній ділянці, наданій у постійне користування комунальному підприємству «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності»за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд. 185, 28 грудня 2012 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що з 28 грудня 2012 року по 07 січня 2013 року на земельній ділянці, наданій у користування комунальному підприємству "Управління по експлуатації Будинку рад і об'єктів обласної комунальної власності" за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 185, планується проведення новорічних заходів, 28 грудня 2012 року планується також проведення обласного свята «Феєрія новорічних чудес»у межах обласного конкурсу на краще театралізоване новорічне дійство «Від Миколая до Йордана». Одночасне проведення зазначених заходів та зборів, мітингів, демонстрацій і інших мирних зібрань відповідачами може вплинути на ускладнення оперативної обстановки в місці проведення заходів, привести до відкритих протистоянь, порушень громадського порядку та безпеки громадян.
Представники Черкаської міської організації Партії регіонів, Черкаської міської організації партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина», Черкаської обласної організації соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна»в судове засідання не з'явились, про причину своєї неявки не повідомили, заперечень на позов не надали. Судом вжиті всі необхідні заходи щодо сповіщення відповідачів по справі. Неприбуття представників відповідачів з огляду на перешкоджання останнім своєчасного вирішення справи, яка згідно статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України має бути вирішена в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення заходів -невідкладно, не може бути підставою для відкладення судового розгляду.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, до Черкаської міської ради з метою проведення зборів, мітингів і демонстрацій надійшли повідомлення: від Черкаської міської організації партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина»про проведення 28 грудня 2012 року масових заходів для виконання своїх статутних завдань, час проведення -з 09 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв., форма проведення -агітаційні намети, роздача друкованих матеріалів, акція, кількість учасників -100-200 осіб; від Черкаської обласної організації соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна»про проведення 28 грудня 2012 року політичної акції, спрямованої на підвищення соціальних стандартів чорнобильців та збільшення бюджетного фінансування громадських організацій чорнобильців на 2013 рік, кількість учасників -близько 150 осіб, початок акції о 10 год. 00 хв.; від Черкаської міської організації Партії регіонів про проведення з 28 грудня по 31 грудня 2012 року політичних заходів в підтримку соціальних ініціатив Президента України та Уряду, час проведення -з 08 год. 00 хв. по 20 год. 00 хв., форма проведення -встановлення 20 наметів для розповсюдження партійних друкованих видань з метою роз'яснення мешканцям міста необхідності та доцільності проведення реформ місцевого та державного значення. У повідомленнях вищезазначених об'єднань громадян місцем проведення визначена прилегла до Будинку рад земельна ділянка за адресою: місто Черкаси, бульвар Шевченка, 185 (Соборна площа міста Черкас).
Крім того, до Черкаської обласної ради надійшли звернення: від 27.12.2012р. № 1240/03 управління культури Черкаської обласної державної адміністрації щодо проведення 28 грудня 2012 року на території скверу, прилеглого до Будинку рад, обласного свята «Феєрія новорічних чудес»у межах обласного конкурсу на краще театралізоване новорічне дійство «Від Миколая до Йордана»; від 27.12.2012р. № 747 комунального підприємства «Управління по експлуатації Будинку рад і об'єктів обласної комунальної власності»з проханням з метою недопущення пошкодження встановлених новорічних споруд та порушень громадського порядку під час проведення новорічних заходів звернутися до суду про обмеження проведення будь-яких зібрань об'єднаннями громадян на прилеглій території до адмінбудівлі по бульвару Шевченка, 185 в м. Черкаси з 28 грудня 2012 року по 07 січня 2013 року.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.
Статтею 39 Конституції України визначено, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Положення щодо права громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, передбачене також в статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції»№ 475/97-ВР від 17.07.1997р. Згідно зазначеної статті кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки або громадського спокою, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ч. 1 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Згідно ч. 5 цієї статті суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Суд у таких справах перевіряє обґрунтованість застосування обмеження у реалізації конституційного права громадян на мирні зібрання за зверненням відповідного суб'єкта владних повноважень, а в разі його обґрунтованості має обрати той спосіб обмеження цього права, який був би адекватним (найменшим) за встановлених небезпеки чи загроз і забезпечував досягнення мети такого обмеження - запобігання заворушенням чи злочинам, охорона здоров'я населення або захист прав і свобод інших людей.
Стаття 1 Закону України «Про основи національної безпеки України»№ 964-IV від 19.06.2003р. (далі по тексту -Закон № 964-IV) визначає національну безпеку як захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у різних сферах державного управління при виникненні негативних тенденцій до створення потенційних або реальних загроз національним інтересам; національні інтереси -це життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Відповідно до статті 3 Закону № 964-IV об'єктами національної безпеки є людина і громадянин -їхні конституційні права і свободи.
Згідно статті 27 Конституції України кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави -захищати життя людини.
За визначенням пункту 1.6 Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 550 від 11.11.2010р., громадський порядок -це система суспільних відносин, які складаються і розвиваються в громадських місцях під впливом правових та соціальних норм, спрямованих на забезпечення нормального функціонування установ, організацій, громадських об'єднань, праці й відпочинку громадян, повагу до їх честі, людської гідності та громадської моралі.
Таким чином, умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань.
Відповідно до відомостей, що містяться в листі управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 13.07.2012 року № 10/1-1730, до УМВС України в Черкаській області постійно надходять чисельні звернення та скарги від жителів м. Черкаси щодо систематичного проведення в центральній частині міста масових заходів різного характеру з використанням наметів, звукопідсилюючої апаратури. Також організаторами масових заходів постійно порушуються вимоги ч. 1 статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Положення про розміщення малих архітектурних форм міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради № 5-39 від 08.10.2009р., щодо отримання дозволів Черкаською міською радою на розміщення наметів під час проведення масових заходів.
З огляду на те, що проведення масових заходів передбачається на центральній площі міста напередодні святкування Нового року з активним рухом громадського транспорту за участю значної кількості представників громадських організацій в центральній частині міста та на невеликій відстані один від одного (заявників) протягом одного дня і часу, суд вважає доведеною позивачем реальність виникнення протистояння та конфліктних ситуацій між учасниками масових заходів, що може призвести до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у місті Черкаси та створення перешкод нормальній життєдіяльності міста та громадян, функціонуванню відповідної інфраструктури міста, а також може призвести до порушення громадського порядку та безпеки громадян.
Одночасно з цим, слід зазначити, що суд не вправі визначити пріоритетне право будь-якої політичної партії чи громадської організації провести масові заходи, оскільки об'єднання громадян користуються рівним правом на проведення таких заходів (зборів, мітингів, демонстрацій тощо) відповідно до статті 20 Закону України «Про об'єднання громадян».
Додатково суд зауважує, що згідно рішення Черкаської міської ради від 23.06.2011р. № 2-644 комунальному підприємству «Управління по експлуатації Будинку рад і об'єктів обласної комунальної власності»надано земельну ділянку площею 14 699 кв.м. по бульвару Шевченка, 185/вул. Б. Вишневецького, 41 в постійне користування під адміністративний будинок «Будинок рад»та Соборну площу за рахунок земель Черкаської міської ради.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163, 172, 175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Встановити обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони Черкаській міській організації Партії регіонів проведення будь-яких акцій на земельній ділянці, наданій у постійне користування комунальному підприємству «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності»за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд. 185, з 28 грудня 2012 року по 31 грудня 2012 року.
Встановити обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони Черкаській обласній організації соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна», Черкаській міській організації партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина»проведення будь-яких акцій на земельній ділянці, наданій у постійне користування комунальному підприємству «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності»за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд. 185, 28 грудня 2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Черкаської обласної ради (18001, м. Черкаси, бул. Шевченка, 185, ідентифікаційний код 24411541) 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. судового збору.
Постанову допустити до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Судді А.М. Бабич
В.І. Орленко