Постанова № 28282665, 30.11.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2012
Номер справи
2а/0470/11835/12
Номер документу
28282665
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2012 р. Справа № 2а/0470/11835/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРищенко А. Ю. при секретаріШайді О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Юридична агенція «АКТІО» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

04.10.2012 року ТОВ ЮА «АКТІО» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить: визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0000141504 від 08.06.2012 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 854382,00 грн.; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0000471504 від 31.08.2012 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 15073,00 грн.; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0000501504 від 31.08.2012 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за квітень 2012 року на 32810 грн. (в тому числі 26248,00 грн за основним платежем та 6562,00 грн за штрафними/фінансовими санкціями).

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідачем було невірно застосовані норми ПК України щодо порядку декларування від'ємного залишку з податку на додану вартість, а тому, винесені за результатами камеральної перевірки податкові повідомлення-рішення є протиправними і підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та пояснив обставини справи таким, чином, як вони викладені вище.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав та пояснив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені правомірно і підстави для задоволення позову відсутні.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні письмові докази приходить до наступних висновків.

Відповідачем було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, за результатами якої було складено акт №770/152/30832345 від 29.05.2012 року.

Відповідно до вказаного акту було встановлено, що розмір від'ємного значення в декларації з ПДВ за квітень 2012 року не відповідає результатам перевірки, оскільки позивачем в додатку №2 до декларації відображена сума від'ємного значення у розмірі 854382 грн., як фактично не спачена постачальникам товарів у попередніх періодах з терміном виникнення травень, червень, липень, серпень, вересень, листопад, грудень 2007 року, липень, серпень, вересень 2008 року, тобто, із спливом терміну позовної давності. Встановлено порушення п.198.3 ст.198, п.102.5 ст.102 ПК України, в результаті чого відповідачем зменшено залишок від'ємного значення з податку на додану вартість в сумі 854382,00 грн.

За результатами розгляду акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000141504 від 08.06.2012 року про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 854382,00 грн.

У зв'язку з поданням позивачем скарги на зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем було проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань достовірності формування залишку від'ємного значення суми податку на додану вартість по декларації за квітень 2012 року.

За наслідками проведення даної перевірки відповідачем було складено акт №1462/152/30832343 від 31.07.2012 року

Відповідно до зазначеного акту було встановлено, що ТОВ ЮА «Актіо» фактично у попередніх податкових періодах мало право на отримання бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість, що виникло за рахунок від'ємного значення податкових декларацій з ПДВ за травень 2007 року - 92042,00 грн.; червень 2007 року - 201597,00 грн.; липень 2007 року - 235857,00 грн.; серпень 2007 року - 200755,00 грн.; вересень 2007 року - 17810,00 грн.; листопад 2007 року - 19727,00 грн.; грудень 2007 року - 15844,00 грн.; липень 2008 року - 86570,00 грн.; серпень 2008 року - 25388,00 грн.; вересень 2008 року - 36705,00 грн.

Також в акті зазначено, що позивач мав скористатися правом на отримання суми бюджетного відшкодування в момент виникнення на це такого права, а саме у червні, липні, серпні, вересні, жовтні, грудні 2007 року, січні, серпні, вересні, жовтні 2008 року. Відповідачем було зроблено висновок, що позивачем в порушення п.102.5 ст.102, абз. «б» п.200.4 ст.200 ПК України завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за квітень 2012 року на суму 854382,00 грн.

Рішенням про результати розгляду первинної скарги ТОВ ЮА «Актіо» оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін та додатково збільшено на 15073,00 грн розмір зменшення від'ємного значення ПДВ за квітень 2012 року.

При цьому за результатами розгляду первинної скарги змінено обґрунтування підстав для зменшення від'ємного значення ПДВ за квітень 2012 року. Так згідно акту камеральної перевірки зазначалося про відсутність оплати залишку від'ємного значення з ПДВ і сплив термін позовної давності за кредиторською заборгованістю, в той же час за результатами позапланової документальної виїзної перевірки, не заперечувалось факту оплати залишку від'ємного значення ПДВ, але зазначено про відсутність права на декларування такого сплаченого залишку у рядку 24 декларації з ПДВ за квітень 2012 року, тому як ТОВ ЮА «Актіо» не скористалося на протязі 1095 днів правом на заявлення бюджетного відшкодування сплаченого ПДВ у відповідні періоди.

10.09.2012 року позивачем було отримано податкові повідомлення-рішення від 31.08.2012 року №0000471504 та №0000501504.

26.09.2012 року позивачем було отримано рішення Державної податкової служби України про результату розгляду скарги, яким податкове повідомлення рішення №0000141504 від 08.06.2012 року залишено без змін, а скаргу ТОВ ЮА «Актіо» - без задоволення.

Відповідно до п.102.5 ст.102 ПК України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

На думку суду вказана норма регулює правовідносини, що складаються з приводу бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

В той же час зазначена норма не встановлює строку протягом якого платник податку має право декларувати залишок від'ємного значення податку на додану вартість.

Згідно п.200.6 ст.200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів. Відповідне рішення відображається у Додатку 3 до декларації з ПДВ.

Відповідні положення містив і Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Пунктом 200.7 ст.200 ПК України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Таке рішення відображається у Додатку 4 до Декларації з ПДВ.

Відповідно до п.п.4.6.6 п.4.6 розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492 залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

З аналізу наведених норм суд вбачає, що податкове законодавство розмежовує процедуру отримання бюджетного відшкодування від'ємного значення суми податку та зарахування належної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів.

Відповідно до пп. «а» п.200.14 ст.200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.

З огляду на викладене п.102.5 ст.102 ПК України встановлює обмеження строку щодо звернення з заявою про відшкодування зобов'язань і не встановлює обмежень щодо прийняття рішень платником податків щодо зарахування передбаченого п.200.6 ст.200 ПК України.

Відповідно до пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України податкове законодавство України ґрунтується на принципі правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржені податкові повідомлення-рішення прийняті без додержання принципу правомірності рішень платника податку, без урахування всіх обставин, які мали значення для прийняття оскаржуваних рішень, а тому є протиправними і підлягають скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Юридична агенція «АКТІО» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0000141504 від 08.06.2012 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 854382,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0000471504 від 31.08.2012 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 15073,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0000501504 від 31.08.2012 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за квітень 2012 року на 32810 грн. (в тому числі 26248,00 грн за основним платежем та 6562,00 грн за штрафними/фінансовими санкціями)

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 05.12.2012 року.

Суддя А. Ю. Рищенко