ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 жовтня 2012 р. Справа №2а-8706/12/0170/30
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Суворової С.В., при секретарі Жилич О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування"
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби, Управління державної казначейської служби України у м. Сімферополі АРК
про стягнення,
за участю представників:
від позивача - Овсянников Д.В., довіреність № б/н від 20.03.2012 року;
від відповідача - Бора І.Ю., довіреність № 7/10-0 від 01.03.12 року;
від другого відповідача - не з'явився;
Суть спору: Публічне акціонерне товариство "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби, Управління державної казначейської служби України у м. Сімферополі АРК про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість згідно податкових декларацій за звітні періоди: березень 2012 року - 289 603,00 грн.; квітень 2012 року - 487 915,00 грн.; всього на загальну суму 777 518,00 грн., та суму судового збору в розмірі 2146,00 грн, а також, про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача пені за прострочення бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень, квітень 2012 року у розмірі 2 770,19 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.08.2012 року позовну заяву залишено без руху як таку, що не відповідає вимогам ст. 106 КАС України та надано позивачу строк до 30.08.2012 року для усунення недоліків.
Позивач у встановлений строк усунув зазначені недоліки позовної заяви.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.08.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 10.09.2012 року не забезпечила, про час та день його проведення була повідомлена належним чином.
У судовому засіданні, яке відбулось 10.09.2012 року, представник Управління державної казначейської служби України у м. Сімферополі АРК надав суду пояснення по справі, у якому просив відмовити ПАТ "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" у задоволенні позовних вимог відносно Управління державної казначейської служби України у м. Сімферополі АРК у повному обсязі, у разі задоволення позовних вимог відносно повернення коштів резолютивну частину постанови викласти у наступній редакції: "Повернути з Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38040558, банк - Головне управління Державного казначейства України в АР Крим, код банку 824026) на користь ПАТ "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування".
Судове засідання відкладено до 24.09.2012 року.
24.08.2012 року представником позивача до канцелярії суду було подано клопотання про зупинення провадження по справі, у зв'язку з його відрядженням до м. Запоріжжя на десятиденний строк.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.09.2012 року зупинено провадження по справі до 05.10.2012 року, призначивши наступне судове засідання на 05.10.2012 року о 12:00.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.10.2012 року поновлено провадження у справі.
У судовому засіданні, яке відбулось 05.10.2012 року, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник першого відповідача у судовому засіданні надав суду заперечення на підставі яких просив відмовити у задоволені адміністративного позову.
Другий відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 29.05.1998 року юридичною особою, ідентифікаційний код 05786117, за адресою: 95047, Україна, АР Крим, м. Сімферополь, Залізничний район, вул.Узлова, буд.8/5, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.6-7).
Позивачем Державній податковій інспекції в м. Сімферополі АР Крим 04.05.2012 року, 17.05.2012 року, засобами електронного зв'язку направлені відповідачу декларації з податку на додану вартість за березень, квітень 2012 року, разом з якими надані заяви про повернення сум бюджетного відшкодування (Д4).
Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2012 року, результати якої оформлені актом № 2452/15-4/05786117 від 14.06.2012 року. Вказаною перевіркою підтверджено суму бюджетного відшкодування, відображену в декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року в сумі 289 603,00 грн.
Також, податковим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок підприємства у банку за квітень 2012 року, результати якої оформлені актом № 3893/15-4/05786117 від 09.07.2012 року. Зазначеною перевіркою підтверджено суму бюджетного відшкодування, відображену в декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року в сумі 487 915,00 грн.
У зв'язку з неотриманням з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на додану вартість у встановлені строки, ПАТ "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" звернулось до суду про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Судом встановлено, що сума податку на додану вартість в розмірі 777 518,00 грн. за березень, квітень 2012 року, яка підлягає відшкодуванню, підтверджена висновками, викладеними у вищезазначених актах перевірки Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим, однак відшкодування зазначеної суми не здійснено, бюджетна заборгованість по деклараціям за березень, квітень 2012 року з податку на додану вартість, що підтверджено відповідачем, складає 777 518,00 грн.
Матеріалами справи підтверджується дотримання позивачем порядку, встановленого діючим законодавством та вчинено передбачені законом дії щодо отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 777 518,00 грн. за березень - квітень 2012 року. Більш того, підтвердження перевірками наявності права на відшкодування податку на додану вартість у заявленій сумі відповідачами не заперечується.
Загальні підстави, порядок визначення та сплати, бюджетного відшкодування податку на додану вартість встановлені Розділом V Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, у тому числі, операції платників податку з постачання товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків з бюджетом регламентується статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
П.п.14.1.179 статті 14 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання для цілій розділу V ПК України, це загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з розділом V Податкового кодексу України (п.п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України).
У п. 198.2 статті 198 цього кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів / послуг
дата отримання платником податків товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку за встановленою ставкою протягом звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого ви користування в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
П.п. 14.1.18 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V ПК України.
П. 200.7 ст. 200 ПК України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п. 200.12. ст. 200 цього кодексу орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13. ст.200 ПК України).
Відповідно до п.п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Згідно з п.п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачами у справах розглядуваної категорії виступають податковий орган та орган державного казначейства. При цьому позивач не зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з них, оскільки з урахуванням положень ст. 200 Податкового Кодексу України та Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. № 39, податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, як представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки. При цьому попереднє адміністративне або судове оскарження дій або бездіяльності органів державної податкової служби щодо надання висновку про суми ПДВ, належні до відшкодування, не є необхідною передумовою для безпосереднього звернення платника податку з позовом про стягнення відповідної суми з Державного бюджету України.
Разом із тим, враховуючи, що висновок податкового органу із зазначенням суми бюджетного відшкодування є підставою для проведення відшкодування сум податку на додану вартість з державного бюджету, ненадання такого висновку саме по собі також є порушенням права платника податку на бюджетне відшкодування.
Отже, учасниками адміністративного процесу у справах про стягнення бюджетної заборгованості є суб'єкти господарювання, органи державної податкової служби та територіальні органи державного казначейства. Способом захисту порушеного права у випадку невідшкодування платнику податку бюджетної заборгованості з податку на додану вартість є стягнення бюджетної заборгованості з цього податку.
З урахуванням викладеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень, квітень 2012 року та пені за прострочення такого відшкодування, належить задовольнити.
У судовому засіданні 05.10.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Враховуючи складність справи, у відповідності з частиною 2 статті 160 КАС України, Постанова складена 10.10.2012 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38040558, рахунок № 31114030700002, відкрити за кодом класифікації доходів бюджету 14010200 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, м. Сімферополь, код банку 824026) на користь Публічного акціонерного товариства "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" (95047, АР Крим, м. Сімферополь, вул.Узлова, 8/5, код ЄДРПОУ 05786117, р/р 26008301321019/980 в КЦО Промінвестбанку України, МФО 324430) суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість загальною сумою 777 518,00 грн., з яких за березень 2012 року складає - 289 603,00 грн., за квітень 2012 року складає - 487 915,00 грн. та суму судового збору в розмірі 2 146,00 грн.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" пеню за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ за березень, квітень 2012 року у розмірі 2770,19 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Суворова С.В.