Постанова № 28261580, 25.10.2012, Козелецький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
25.10.2012
Номер справи
2508/4745/2012
Номер документу
28261580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/2508/6628/2012р. Справа № 2508/4745/2012 р.

ПОСТАНОВА

іменем України

25 жовтня 2012 р. смт. Козелець

Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко О.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області, Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

в с т а н о в и в:

7 червня 2012 року у суд із адміністративним позовом звернувся позивач до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області. Позивач ставить позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача щодо ненарахування і виплати щомісячної додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком та державної пенсії в розмірі 6 мінімальних заробітних плат, щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, а також щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати як особі, віднесеної до категорії 1, нарахування і виплата яких передбачена статтями 37, 48, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ з наступними змінами та доповненнями, з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 і від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (далі - Закон № 796), та зобов'язання здійснити перерахунок вказаних вище виплат в межх строку звернення до суду, а щодо допомоги на оздоровлення - за 2010 рік.

Свої вимоги мотивує тим, що він є інвалідом ІІІ групи у звязку із захворюванням, пов'язаним з впливом наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії і має право на пенсію, призначену згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, всупереч діючому закону йому нараховується пенсія згідно з постановами Кабінету Міністрів України, що значно менше, ніж передбачено в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, має право на отримання допомоги на оздоровлення за 2010 рік в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, а також право на отримання щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати, яка виплачується з порушення вимог законодавства.

Ухвалою Козелецького районного суду Чернігівської області було відкрито провадження. 9 серпня та 25 жовтня 2012 року від відповідачів надійшли заперечення.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Спірні правовідносини регулюються:

ст.ст. 22, 46, 64 і 152 Конституції України;

ст. 39 Закону № 796: пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищується у розмірі однієї мінімальної заробітної плати;

ст. 49 Закону № 796: пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію;

ст. 50 Закону № 796: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІ групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.

Нормами ст. 54 Закону № 796 визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії та у звязку з втратою годувальника. Ч. 4 ст. 54 Закону № 796 передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 796 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до ст. 37 Закону № 796 громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю 30 процентів від мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІІ групи виплачується в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Допомога виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

При розгляді справи судом встановлено, що відповідач Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації нарахував та виплатив позивачу допомогу на оздоровлення за 2011 рік всупереч вимогам ст. 48 Закону № 796, з огляду на що дії відповідача по нарахуванню та виплаті вищезазначеної допомоги за вказаний період визнаються неправомірними, Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації має бути зобовязано провести перерахунок та виплату позивачу грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік в розмірі, визначеному ст. 48 Закону № 796 (пять мінімальних розмірів заробітної плати), за вирахуванням виплачених сум.

При розгляді справи судом встановлено, що відповідач Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації нараховував та виплачував щомісячну грошову допомогу позивачу всупереч вимогам ст. 37 Закону № 796, з огляду на що дії відповідача по нарахуванню та виплаті вищезазначеної допомоги за період з 7 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року включно визнаються неправомірними, відповідача Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області має бути зобов'язано провести перерахунок та виплату позивачу щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства за період із 7 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року включно (з урахуванням виплачених сум), тобто в межах встановленого ст. 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду та з урахуванням дії в часі Закону № 796.

Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» зі змінами, внесеними 14 червня 2011 року, у 2011 році норми і положення статей 50, 54 Закону № 796 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» у 2012 році норми і положення статей 50, 54 Закону № 796 також застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. З аналізу наведених норм вбачається, що визначення порядку та розміру виплат вказаній категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання вказаних приписів Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» від 6 липня 2011 року № 745 (далі - Постанова № 745), яка набрала чинності 23 липня 2011 року та діяла до 1 січня 2012 року. З 1 січня 2012 року діє Постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Постанова № 1210). Тобто, положення статей 50, 54 Закону № 796 можуть застосовуватися до 22 липня 2011 року включно. Із 23 липня 2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень може бути перевірена на відповідність вимогам Законів України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та Постановам № 745, № 1210, проте такої позовної вимоги не заявлено.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами; для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Враховуючи дату звернення до суду, в розумінні ст.ст. 99, 100 КАС України позивач є таким, що пропустив строк звернення за захистом порушеного права щодо визнання незаконними дії та бездіяльність відповідачів стосовно ненарахування і невиплати виплат, встановлених ст.ст. 50 і 54 Закону № 796, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату вищезазначених виплат в межах строку звернення до суду. Щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону № 796 за 2010 рік позивач також є таким, що пропустив строк звернення до суду з огляду на викладене вище.

Аналіз позовної заяви та доданих до неї документів не дає підстави суду дійти висновку про поважність причин пропуску строку звернення до суду, з огляду на що відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов в цій частині належить залишити без розгляду.

Оцінивши повідомлені позивачем і відповідачами обставини, прийшовши до переконання про наявність достатніх підстав для винесення постанови у адміністративній справі у скороченому провадженні, керуючись ст.ст. 37, 48, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 6, 8-70, 71, 86, 94, 99, 100, 128, 158-163, 183-2 КАС України,

п о с т а н о в и в:

Визнати незаконними дії і бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 7 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року включно щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період із 7 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року включно, у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати, з урахуванням фактично виплачених коштів.

Визнати незаконними дії і бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення за 2011 рік в розмірі, встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ з наступними змінами та доповненнями, з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 і від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення за 2011 рік в розмірі, встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ з наступними змінами та доповненнями, з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 і від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 - пять мінімальних розміри заробітної плати, з урахуванням фактично виплачених коштів.

В іншій частині адміністративнйи позов - залишити без розгляду.

Особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням копії даної постанови не пізніше наступного дня з часу її прийняття. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Бузунко О.А.