ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2012 р. Справа № 2а-4284/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційним скаргами Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Деражавної податкової служби України, науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар", Державної податкової служби у Київському районі м.Харкова Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2012р. по справі № 2а-4284/12/2070
за позовом Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Деражавної податкової служби України , Управління Державної казначейської служби у Київському районі м. Харкова Харківської області , Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
про визнання бездіяльності незаконною та стягнення бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Державне наукове-виробниче підприємство «Об'єднання Комунар» (далі -ДНВП «Об'єднання Комунар») звернулось до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова, Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова, в якому просило визнати бездіяльність Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові та Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова щодо обов'язку подання висновку органу Державної казначейської служби України із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, незаконною; стягнути з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість 636 085,00 грн.; стягнути з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар» пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн.
23 липня 2012 року постановою Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Державного науково - виробничого підприємства «Об'єднання Комунар» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення бюджетного відшкодування - задоволено частково.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного науково - виробничого підприємства «Об'єднання Комунар» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 636 085 (шістсот тридцять шість тисяч вісімдесят пять) грн. 00 коп.
На зазначену постанову суду Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби та Державним науковим - виробничим підприємством «Об'єднання Комунар» подано апеляційні скарги.
Заявою від 19 вересня 2012 року Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова приєдналась до апеляційної скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби.
В апеляційній скарзі Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги пояснення відповідача стосовно того, що слід розуміти під закінченням процедури судового оскарження , у зв'язку з чим суд прийшов до помилкового висновку про порушення відповідачем порядку відшкодування ПДВ з бюджету.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар» пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн., посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права в цій частині.
Так, зазначає, що суд першої інстанції проігнорував той факт, що внаслідок бездіяльності органів ДПС позивач втратив можливість в порядку та в строки, передбачені законом отримати бюджетне відшкодування.
Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачем було отримано право на бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 636 085,00 грн. за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у періоді з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року.
18.06.2009 року позивачем було надано до контролюючого органу податкову декларацію з ПДВ та документи, необхідні для здійснення бюджетного відшкодування.
Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби проведено документальну невиїзну перевірку підприємства позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в установі банку за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року на підставі отриманих зустрічних перевірок по ланцюгу постачання товарів (робіт, послуг), а результатами якої складено Акт №1220/41-018/14308730 від 09.04.2010 року.
16.04.2010 року на підставі акту перевірки, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000080841/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за травень 2009 року у розмірі 636085,00 грн. на підставі порушень п.1.8, ст.1, п.п.7.4.1 п.7.4, п.п.7.7.1., 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України №168/97-ВР.
В результаті адміністративного оскарження, скарги позивача були залишені без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення без змін.
З метою становлення нових граничних строків сплати суми грошового зобов'язання, податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.05.2010 року №0000080841/1, від 24.06.2010 року №0000080841/2, від 13.09.2010 року №0000080841/3 на ту ж суму зобов'язання, яке було визначене податковим повідомленням-рішенням від 16.04.2010 року №0000080841/0.
Задовольняючи позовні вимоги в частині стягнення з Державного бюджету України на користь Державного науково - виробничого підприємства «Об'єднання Комунар» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 636 085 (шістсот тридцять шість тисяч вісімдесят п'ять) грн. 00 коп., суд першої інстанції виходив з того, судовими рішеннями, які набрали законну силу, було підтверджено правомірність заявленої позивачем до відшкодування з Державного бюджету України на поточний банківський рахунок в обслуговуючому банку суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 636 085,00 грн. за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у періоді з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав:
Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Таким чином, бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення різниці між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом, розрахованої у відповідності до пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченого отримувачем товарів (послуг) в попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Згідно з пп.7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до пп.7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку.
Як було встановлено судом першої інстанції, позивач звертався до суду з позовними вимогами про оскарження податкових повідомлень-рішень.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року по справі №2а-11392/10/2070 адміністративний позов ДНВП «Об'єднання Комунар»було задоволено. Визнано протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові від 16.04.2010 року №0000080841/0, від 20.05.2010 року №0000080841/1, від 24.06.2010 року №0000080841/2, від 13.09.2010 року №0000080841/3.
Постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2011 року апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові задоволено частково, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року по справі№2а-11392/10/2070 скасовано в частині задоволення позовних вимог, щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові від 16.04.2010 р. №0000080841/0, від 20.05.2010 р. №0000080841/1, від 24.06.2010 р.№0000080841/2, від 13.09.2010 р. №0000080841/3 на суму 438052,39 грн. та прийняти нову постанову, якою в цій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року по справі №2-а-11392/10/2070 залишено без змін.
Ухвалою колегії суддів Вищого адміністративного суду України від 05.04.2012 року, касаційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові було залишено без задоволення, а касаційну скаргу ДНВП «Об'єднання Комунар»було задоволено. Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2011 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог та позовні вимоги в цій частині задоволені, в решті рішення суду апеляційної інстанції та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року було залишено без змін.
За результатами касаційного розгляду справи, податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові від 16.04.2010 року №0000080841/0, від 20.05.2010 року №0000080841/1, від 24.06.2010 року №0000080841/2, від 13.09.2010 року №0000080841/3 були скасовані у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Згідно ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в цій частині прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування відсутні.
Відмовляючи в задоволенні позову в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар» пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн., суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено дату початку розрахунку строку, за який повинна бути нарахована пеня, а відтак правомірність розрахунку суми пені не підтверджена під час судового розгляду.
Колегія суддів не погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного:
Пунктом 200.23 ст. 200 ПК України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Відповідно до абз. 2 ч. 200.15 ст. 200 ПК України, після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Як вбачається з матеріалів справи, зо метою встановлення дати отримання органами ДПС відповідних судових рішень, позивачем направлялись листи №50/1-04/026 від 20.01.2012 р. до Спеціалізованї державнї податковї інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби та №208/1-04/026 від 28.02.2012 р. до Державної податкової інспекції Київського району м. Харкова Державної податкової служби (а.с.23-26), однак відповідачами не було надано відповідної інформаці.
В ході судового засідання в суді першої інстанції представником позивача було заявлено клопотання про витребування документів у відповідачів, а саме: копій встанови ХААС від 27.09.2011 р. та ухвали ВАС України від 05.04.2012 р зі штампами вхідної кореспонденції.
Згідно наданих СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові копій судових рішень постанову ХААС від 27.09.2011 р. (закінчення судового оскарження стосовно суми 198 032,61 грн.) органами податкової служби отримано 14.10.2011 р., копію ухвали ВАС України від 05.04.2012 р. (закінчення судового оскарження стосовно суми 432 052,39 грн.) - 03.05.2012 р.
У зв'язку з зазначеним, останнім днем надання висновку до органу ДКСУ органами ДПС мало бути:
-щодо суми 198 032,61 грн. є 21.10.2011 р.
-щодо суми 432 052,39 грн. є 14.05.2012р.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскільки висновки відповідно до вимог законодавства надано не було, внаслідок такого прострочення з боку органів ДПС утворилася заборгованість бюджету, тобто внаслідок бездіяльності органів ДПС підприємство втратило можливість в порядку та в строки передбачені законом суму бюджетного відшкодування.
Таким чином, пеня має розраховуватися з моменту, коли вперше внаслідок порушення прав та законних інтересів позивача стало неможливим своєчасне отримання бюджетного відшкодування, а саме:
- щодо суми 198 032,61 грн. є 24.10.2011 р.
- щодо суми 432 052,39 грн. є 15.05.2012р.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар» пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн., а тому висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову в цій частині є неправомірним.
За таких обставин, постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню, як така, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, з прийняття нової про задоволення позовних вимог в цій частині.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Деражавної податкової служби України, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Державного наукового-виробничого підприємства «Об'єднання Комунар»-задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2012р. по справі № 2а-4284/12/2070 скасувати в частині відмови в задоволенні позову щодо стягнення з Державного бюджету України на користь Державного наукового-виробничого підприємства «Об'єднання Комунар»пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн.
Прийняти нову постанову в цій чатині, якою стягнути з Державного бюджету України на користь Державного наукового-виробничого підприємства «Об'єднання Комунар»пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн.
В іншій частині постанову Харківського окуржного адміністративного суду від 23.07.2012 року по справі №2а-4284/12/2070 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Любчич Л.В.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Спаскін О.А.
Повний текст постанови виготовлений 19.11.2012 р.