ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 62/13 31.08.11
за позовом: Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», м.Київ, ЄДРПОУ 31958324
до відповідача: Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ, ЄДРПОУ 26199097
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Київської міської ради, м.Київ, ЄДРПОУ 22883141
про визнання договору припиненим та зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Любченко М.О.
Представники:
від позивача: Мостовий О.А. -гол. спец.
від відповідача: Кліщ Н.Ю. -гол. спец.
від третьої особи: не з'явився
В засіданні суду брали участь:
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», м.Київ звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до відповідача, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ про:
- визнання договору оренди земельної ділянки від 19.04.2005р., який 25.04.2005р. було зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за №63-6-00243, таким, що припинив свою дію у зв'язку із закінченням терміну дії;
- зобов'язання Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 19.04.2005р., який 25.04.2005р. було зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за №63-6-00243, у зв'язку із закінченням терміну дії.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на закінчення строку дії договору від 19.04.2005р. та бездіяльність відповідача щодо зняття його з реєстрації у державному земельному кадастрі.
За змістом відзиву №445/11-юр від 30.08.2011р. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) внесення відомостей до бази земельного кадастру стосовно припинення права користування земельною ділянкою позивача можливо лише на підставі рішення Київської міської ради.
Одночасно, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вказує на те, що не є належним відповідачем у справі.
Ухвалою суду від 01.08.2011р. до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Київську міську раду, м.Київ.
Третя особа у судові засідання 10.08.2011р., 31.08.2011р. не з'явилась, у поясненнях без номеру та дати, які надійшли на адресу господарського суду міста Києва 10.08.2011р., будь-яких заперечень проти позову не надала, розгляд справи просила здійснити без участі представника Київської міської ради.
Згідно із ст.75 Господарського процесуального кодексу України судом встановлено, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та відповідача, господарський суд встановив:
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст.142, 143 Основного Закону України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
За змістом ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу ст.124 вказаного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як встановлено судом, 23.12.2004р. Київською міською радою було прийнято рішення №976/2386 про передання Комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»в короткострокову оренду на 30 місяців земельну діляноку №10 загальною площею 0,89 га для будівництва житлового будинку у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м.Києва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.
Згідно із ч.2 ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.93 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України «Про оренду землі»право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
На виконання рішення №976/2386 від 23.12.2004р. Київської міської ради, приймаючи до уваги приписи ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, ст.ст.1, 13 Закону України «Про оренду землі», 19.04.2005р. між позивачем та третьою особою був укладений договір оренди земельної ділянки, за змістом п.п.1.1, 2.1 якого Київська міська рада за актом приймання-передачі передає, а Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»приймає в оренду (строкове платне користування) для будівництва житлового будинку земельну ділянку №10 загальною площею 8941 кв.м у третьому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі міста Києва.
Пунктом 3.1 договору оренди земельної ділянки від 19.04.2005р. сторони погодили, що строк його дії -30 місяців.
За приписами ч.1 ст.210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до п.6 Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, який затверджено постановою №671 від 26.05.2004р. Кабінету Міністрів України, державна реєстрація правочинів проводиться шляхом внесення нотаріусом запису до реєстру одночасно з його нотаріальним посвідченням.
Як свідчать матеріали справи, 19.04.2005р. вказаний договір було посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Шербаковим В.З., та зареєстровано в реєстрі за №291.
Одночасно, ст.ст.18, 20 Закону України «Про оренду землі»(у редакції дійсній на момент проведення державної реєстрації договору) встановлено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Згідно із ст.125 Земельного кодексу України (у відповідній редакції) право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
За приписами ст.202 Земельного кодексу України (у редакції, яка діяла станом на час проведення реєстрації права на землю) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
За змістом п.1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, який затверджено наказом №174 від 02.07.2003р. Держкомзему України, державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.
За таких обставин, 25.04.2005р. договір від 19.04.2005р. було зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис за №63-6-00243 у книзі записів державної реєстрації договорів, а земельну ділянку передано Комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»за актом приймання-передачі, підписаним між позивачем та третьою особою.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що внаслідок укладання зазначеного договору оренди та проведення відповідних реєстраційних дій позивач став законним користувачем у розумінні норм ст.ст.116, 124, 126 Земельного кодексу України земельної ділянки площею 8941 кв.м у третьому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі міста Києва, на умовах визначених спірним договором.
Як вказує позивач, договір оренди землі припинив свою дію 25.10.2007р., з огляду на встановлений п.3.1 вказаної угоди строк його дії -30 місяців, внаслідок чого Комунальним підприємством з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», через невизнання цих обставин відповідачем (що виразилося у бездіяльності відносно проведення реєстрації припинення права користування землею позивача), заявлено вимоги, зокрема, про визнання договору оренди земельної ділянки від 19.04.2005р. припиненим.
Частиною 1 ст.598 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.202 Господарського кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що договір оренди припиняється у випадку закінчення терміну, на який його було укладено.
Наразі, п.11.3 договору оренди від 19.04.2005р. сторони погодили, що останній припиняється, у тому числі, у разі закінчення строку на який його було укладено.
Як вказувалося вище, п.3.1 спірного договору було встановлено, що угоду укладено на 30 місяців.
Будь-яких належних доказів продовження строку дії договору учасниками судового процесу до матеріалів справи не представлено.
Приймаючи до уваги вищенаведене, враховуючи, що п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 19.04.2005р. зазначає 30 місячний строк його дії, суд дійшов висновку, що правовідносини сторін правочину, що є предметом дослідження у цій справі, припинили свою дію 25.10.2007р.
За змістом ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно із ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.2 ст.20 Господарського кодексу України способом захисту прав та інтересів може бути, в тому числі, установлення, зміна і припинення господарських правовідносин.
За таких обставин, позовні вимоги Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»про визнання договору оренди земельної ділянки від 19.04.2005р., який 25.04.2005р. було зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за №63-6-00243, таким, що припинив свою дію у зв'язку із закінченням терміну дії, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, позовні вимоги про зобов'язання Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 19.04.2005р., який 25.04.2005р. було зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за №63-6-00243, у зв'язку із закінченням терміну дії, підлягають задоволенню з огляду на таке:
Згідно із ст.193 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
За приписами ст.195 вказаного Кодексу України завданнями ведення державного земельного кадастру є забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.
Частиною 1 ст.204 Земельного кодексу України встановлено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Одночасно, за змістом п.2.3 Положення «Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке затверджено рішенням №182/342 від 19.12.2002р. (зі змінами і доповненнями) Київської міської ради, одним з основних завдань управління є ведення державного земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою.
Як свідчать матеріали справи, 06.04.2009р. позивач звернувся до Київського міського голови з листом, за змістом якого повідомив, що відповідно до акту Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту №007 від 03.03.2008р., АВІЗО житловий будинок введено в експлуатацію та передано на баланс Комунального підприємства «Житло-сервіс». За таких обставин, відповідач вказаним листом просив Київську міську раду дати доручення відповідачу зняти з реєстрації та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди, зареєстрований 25.04.2005р. за №63-6-00243.
30.04.2009р. відповідь №07-387/12610 на вказаний лист надало Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), згідно із якою для проведення процедури припинення дії договору оренди земельної ділянки, необхідно направити до відповідача наступний пакет документів:
- розпорядження районних державних адміністрацій про передачу об'єкта будівництва на баланс експлуатуючим організаціям;
- АВІЗО;
- акт приймання-передачі об'єкта будівництва;
- лист-клопотання від балансоутримувача про внесення даних (земельних ділянок) до автоматизованої системи ПК «Кадастр»;
- лист від районної податкової інспекції про відсутність заборгованості по орендній платі по конкретних земельних ділянках.
При цьому, як встановлено судом, ані законом, ані умовами укладеного між позивачем та третьою особою договору вказаний порядок його припинення не передбачено.
Одночасно, діючим законодавством виконання відповідачем обов'язку внесення в державний земельний кадастр відомостей про припинення права оренди на землю не ставиться в залежність від наявності відповідного рішення Київської міської ради, внаслідок чого твердження відповідача в цій частині є безпідставними.
За таких обставин, враховуючи, що як було встановлено судом вище, договір оренди земельної ділянки від 19.04.2005р. припинив свою дію 25.10.2007р., відомості щодо припинення вказаної угоди підлягають внесенню відповідачем до державного реєстру земель, який у відповідності до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом №174 від 02.07.2003р. Держкомзему України, є складовою частиною державного земельного кадастру, внаслідок чого вимоги позивача в цій частині також підлягають задоволенню.
Твердження відповідача стосовно того, що Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не є належним відповідачем у справі про визнання припиненим договору оренди земельної ділянки від 19.04.2005р., судом до уваги не приймаються, враховуючи, що процедура припинення дії договору оренди землі передбачає внесення відомостей до державного земельного кадастру, а повноваження стосовно вказаних дій належать саме відповідачу. Крім того, за висновками суду, припинення дії спірного правочину не визнається саме Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з огляду на те, що відповідачем не було проведено відповідних реєстраційних дій стосовно припинення договору від 19.04.2005р.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання договору припиненим та зобов'язання відповідача внести відповідні відомості до державного земельного кадастру, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно із ст.49 Господарського процесуального кодексу України підлягають віднесенню на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», м.Київ до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ, задовольнити повністю.
Визнати договір оренди земельної ділянки від 19.04.2005р., який 25.04.2005р. зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за №63-6-00243, таким, що припинив свою дію у зв'язку із закінченням терміну дії.
Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 19.04.2005р., який 25.04.2005р. зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за №63-6-00243, у зв'язку із закінченням терміну дії.
Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01601, м.Київ, Шевченківський район, вул.Хрещатик, 32а, ЄДРПОУ 26199097) на користь Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»(01034, м.Київ, Шевченківський район, вул.Володимирська, 42, ЄДРПОУ 31958324) витрати по сплаті державного мита в сумі 85,00 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
У судовому засіданні 31.08.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суддя М.О.Любченко
Повне рішення складено 05.09.2011р.