Постанова № 28250266, 21.12.2012, Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
21.12.2012
Номер справи
0555/119/2012
Номер документу
28250266
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №0555/119/2012

Номер провадження2-а/0555/119/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2012року м. Ясинувата

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючий суддя Бичков П.Ю.,

при секретарі Костенко Ю.О.,

представника позивача Буцик Р.А.,

представників відповідача Штунько Р.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах виробничої одиниці «Ясинувататепломережа» до Ясинуватської міської ради Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення Ясинуватської міської ради № 15/575 від 24 лютого 2012 року «Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення», -

В С Т А Н О В И В :

24 жовтня 2012 року позивач Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах Виробничої одиниці «Ясинувататепломережа» (далі - ОКП «Донецьктеплокомуненерго») звернулося до Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області із адміністративним позовом до Ясинуватської міської ради Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення Ясинуватської міської ради № 15/575 від 24 лютого 2012 року «Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення», мотивуючи свої позовні вимоги тим, що Законом України «Про місцеве самоврядування» виконкому міської ради не надані повноваження по затвердженню порядку відключення споживачів від централізованого опалення, затверджений виконкомом порядок відключення окремих житлових будинків (під'їздів, стояків) від централізованого опалення та переведення житлових будинків (під'їздів, стояків) на автономне опалення перечить спеціальному нормативному акту - Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення», затвердженому наказом Міністерства будівництва, архітектури i комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за № 1478М1758, зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 від 06 листопада 2007 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320X14587 (далі - Порядок відключення). Зазначав, що Порядок відключення набрав чинності 28 грудня 2005 року із цього часу є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами правовідносин, пов'язаних з питаннями відключення споживачів від ЦО i ГВП. Просили визнати незаконним та скасування рішення Ясинуватської міської ради № 15/575 від 24 лютого 2012 року «Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення».

У судовому засіданні представник позивача ОКП «Донецьктеплокомуненерго» - Буцик Р.А., який діє на підставі довіреності, підтримав позовні вимоги в повному обсязі, на обґрунтування яких послався на обставини які зазначені в адміністративному позові. Пояснив, що ОКП «Донецьктеплокомуненерго» засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходяться в управлінні Донецької обласної ради, метою діяльності підприємства є виробництво та постачання теплової енергії у вигляді гарячої води та пари споживачам, у порядку, встановленому законодавством (пункт 4.1 Статуту підприємства). До складу підприємства у вигляді структурних підрозділів входять 20 теплопостачальних виробничих одиниць, однією з яких є ВО «Ясинувататепломережа». 24 лютого 2012 року Ясинуватською міською радою Донецької області було прийнято рішення «Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення», яке суттєво порушує вимоги діючого законодавства: ст. 19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади і органи місцевого самоуправління, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким виконкому міської ради не надані повноваження по затвердженню порядку відключення споживачів від централізованого опалення та Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, затвердженому наказом Міністерства будівництва, архітектури і комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за № 1478/11758, зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 69 від 06 листопада 2007 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320М4587. Зазначала, що на підставі рішення в м. Ясинувата здійснюється масове незаконне відключення абонентів від мережі централізованого опалення, що призводить до порушення фінансово-господарської діяльності ВО «Ясинувататепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго». Просив визнати незаконним зазначене рішення Ясинуватської міської ради, як таке, що не відповідає чинному законодавству, та скасувати рішення Ясинуватської міської ради № 15/575 від 24 лютого 2012 року «Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення».

Представники відповідача - Ясинуватської міської ради - Штунько Р.Г., який діє на підставі довіреності, у судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнав, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити. Посилався на те, що позивач надає неякісні та дорогі послуги з теплопостачання, чим порушує права споживачів теплової енергії, зазначав, що рішення виконком прийняв в межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з ч. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Суд вважає, що якщо зазначений Порядок застосувати до правовідносин, які стосуються окремих приміщень (квартир), то цей нормативно-правовий акт буде суперечити Конституції України та іншим Законам України з наступних підстав.

Правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються Конституцією України, Житловим Кодексом, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», іншими нормативно-правовими актами.

Згідно преамбули Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24 червня 2004 року цей Закон визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Згідно п. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» № 2633-ІV від 2 червня 2005 року споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Правовідносини між споживачами теплової енергії та виробниками її регулюються Законом України «Про теплопостачання» № 2633-ІV від 2 червня 2005 року

Згідно ст. 24 цього Закону споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Керуючись цим Законом громадяни які не отримують від постачальника теплової енергії ВО «Ясинувататепломережа» гарячої води, якісного опалення квартири мають право зробити вибір джерела теплової енергії, шляхом використання індивідуального опалення.

Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» Кабінет Міністрів України своєю постановою від 21 липня 2005 року за № 630 затвердив Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Згідно п. 24 цих Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Згідно п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. І таке відключення здійснюється, згідно п. 26 Правил, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в часті опалення.

Ясинувататепломережа, відмовляючи наданні дозволу на відключення квартири громадян від мереж центрального опалення, посилається на Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України.

Але суд вважає, що цим Порядком при вирішенні питання про відключення від централізованого опалення квартир не можна користуватися. В п.1.1 цього Порядку вказано, що він визначає процедуру відключення житлового будинку, а ні окремого житлового приміщення. Ані в цьому Порядку, ані в Правилах надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України, ані в Законі України «Про теплопостачання» не має заборони на відключення окремого житлового приміщення від мереж централізованого теплопостачання.

Центральний орган виконавчої влади не прийняв порядок відключення споживачів окремої квартири від мереж централізованого опалення.

І якщо центральний орган виконавчої влади не прийняв порядок відключення від централізованого опалення та постачання гарячої води окремих квартир у багатоквартирному будинку, це питання повинен вирішувати виконком місцевої ради, а не комісія, яка створена згідно Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж центрального опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за № 4 від 22 листопада 2005 року із змінами від 6 листопада 2007 року. На цей час не має нормативного документу, яким би давалась можливість відключення від опалення тільки всього будинку і заборонялось відключати квартири від опалення в багатоквартирному будинку.

Саме виконком міської ради з залученням фахівців повинен вирішити технічну можливість відключення квартири від опалення, що передбачено у п. 26 Правил, затверджених постановою КМ України.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 21 Конституції України зазначає, що усі люди є рівні у своїй гідності та правах.

Стаття 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Відповідно до вимог ст. 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до вимог ч. 1 статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою встановлені повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту i зв'язку, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту i зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню, а також делеговані повноваження, зокрема здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту i зв'язку; здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна ycix форм власності, за належними, безпечними i здоровими умовами праці на цих підприємствах i об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.

Суд вважає, що Порядок, затверджений наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, не відповідає вимогам цієї статі Конституції України. Він ставить громадян (споживачів) не в рівні права. В п. 1.3 Порядку вказано, що дія його не поширюється на власників, наймачів окремих приміщень, які були відокремлені від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та користуються автономним теплопостачанням до набрання чинності цим Порядком, вказано.

Суд вважає, що вирішати питання щодо можливості надання дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення повинна вирішувати місцева влада з урахуванням вимог п. 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених, постановою КМ України від 21 липня 2005 року за № 630.

Ч. 2 ст. 319 ЦК України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не приведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Ці вимоги статті, суд вважає, повинний з'ясовувати виконком з залученням фахівців при розгляді питань, пов'язаних з відключенням споживача від конкретної квартири.

У судовому засіданні було встановлено, що відповідач Ясинуватська міська рада діяла в інтересах громадян (споживачів) свого міста так як вони потребують нормальних умов проживання в квартирі. Суд вважає, що в створеній ситуації, коли споживачу надається неякісна послуга, він має право на вибір джерела теплової енергії і її виробника.

Згідно п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» № 630 від 21 липня 2005 року, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до п. 4 ст. 9 КАС України уразі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягає застосуванню саме Закон України «Про місцеве самоврядування», Закон України «Про житлово-комунальні послуги» та Закон України «Про теплопостачання», а не Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», тому вимоги позивача є не законними і не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 11 ч. 2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Таким чином, суд вважає, що Ясинуватська міська рада Донецької області, мала таке право виносити рішення, так як вона діє в інтересах громади тобто громадян даного місця і не порушило Конституції України та Законів України, а на сам перед Ясинуватська міська рада Донецької області захистило права та інтереси громади відповідно до Конституції України та Законів України, тому рішення Ясинуватської міської ради № 15/575 від 24 лютого 2012 року «Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення», стосовно надання дозволу мешканцям міста відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання для встановлення автономного опалення є законним, а тому воно не підлягає скасуванню відповідно заявлених вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись: статтями 19, 21, 41, 42 Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування»; статтею 24 Закону України «Про теплопостачання»; статтею 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; статтею 5 Закону України «Про захист прав споживачів»; статтями 9, 10, 11, 12, 69-71, 76, 86, 94, 159, 160-164, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах виробничої одиниці «Ясинувататепломережа» до Ясинуватської міської ради Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення Ясинуватської міської ради № 15/575 від 24 лютого 2012 року «Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення» в частині надання згоди на відключення від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання окремим мешканцям багатоповерхових житлових будинків для встановлення індивідуального опалення - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відсутності особи, яка її оскаржує, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: П. Ю. Бичков