Постанова № 28249217, 19.12.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2012
Номер справи
2а-8330/12/1370
Номер документу
28249217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2012 р. № 2а-8330/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лунь З.І.,

за участю секретаря

судового засідання: Чижук М.М.,

представників сторін:

від позивача: Завалишин Ю.О.,

від відповідача: не з'явився,

від третьї особи: не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області Державної податкової служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на сторооні відповідача Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.07.2012 №0002461700.

ВСТАНОВИВ:

Державне територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»(далі - ДТГО «Львівська залізниця») звернулося з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області Державної податкової служби (далі -ДПІ у Сколівському районі), просило визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 10.09.2012 № 23.

Позов обґрунтовує тим, що висновки акта документальної позапланової виїзної перевірки Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО «Львівська залізниця»від 08.06.2012 № 915/1703/01071143, проведеної Мукачівською ОДПІ Закарпатської області ДПС, щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево», а не за місцезнаходженням його окремих цехів, які входять до складу відокремленого підрозділу, не ґрунтується на вимогам податкового законодавства, оскільки окремі цехи, які входять до складу відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі - ПДФО).

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги згідно з уточненням позовних вимог (вх.№42145 від 18.10.2012 року) просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сколівському районі від 10.07.2012 № 0002461700. Уточнені позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та уточненні, просив позов задовольнити.

Представник відповідача надав заперечення в яких зазначив, що за наслідками проведеної Мукачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Закарпатської області перевірки Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»складено акт від 08.06.2012 № 915/1703/01071143, у якому зафіксовано, що в порушення вимог п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України по Лавочному утримано 423003,48 грн. податку з доходів фізичних осіб, а перераховано 404907,64 грн., в результаті чого встановлено наявність кредиторської заборгованості у сумі 18095,84 грн. Відповідач явку уповноваженого представника в судові засідання 12.12.2012 та 19.12.2012 не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив.

Ухвалою суду від 21.11.2012 залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на сторні відповідача, Мукачівську об'єднану державну податкову інспекцію Закарпатської області Державної податкової служби.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, пояснень суду не надала, явку уповноваженого представника в судові засідання не забезпечила.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлень, виданих Мукачівською ОДПІ, податковими інспекторами проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.06.2010р. по 30.04.2012р., за результатами якої складено акт від 08.06.2012 № 915/1703/01071143, у висновках якого зазначено, що в порушення пп.168.4.3 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України з наступними змінами та доповненнями (далі -ПК України) по Відокремленому підрозділі «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО «Львівська залізниця»виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб перед місцевими бюджетами за квітень 2012 року на загальну суму 413447,89 грн., у т.ч. по Лавочному у сумі 18095,84 грн.

На підставі Акта перевірки, ДПІ у Сколівському районі прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.07.2012 № 0002461700, яким збільшено Відокремленому підрозділу ««Локомотивне депо Мукачево»ДТГО «Львівська залізниця»суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників у розмірі 22619,8 грн., у т.ч. за основним платежем -18095,84 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) -4523,96 грн.

Як вбачається з листа Центру поштового зв'язку № 1 Закарпатської дирекції «Укрпошти», адресованого ВП «Локомотивне депо Мукачево», податкове повідомлення-рішення відповідача від 10.07.2012 № 0002461700, яке передувало винесенню податкової вимоги від 10.09.2012 № 23, не було доставлено у ВП «Локомотивне депо Мукачево»з вини листоноші.

Після отримання податкової вимоги від 10.09.2012 № 23, начальник ВП «Локомотивне депо Мукачево»звернувся до ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС з проханням надати копію податкового повідомлення-рішення від 10.07.2012 № 0002461700. Отримавши податкове повідомлення-рішення від 10.07.2012 № 0002461700, позивач уточнив позовні вимоги, просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сколівському районі від 10.07.2012 № 0002461700.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево», згідно з довідкою про включення до ЄДРПОУ, створений 11.11.1989р. Місцезнаходження суб'єкта господарювання відповідно до довідки про включення до ЄДРПОУ: Закарпатська область, м. Мукачеве, вул. Крилова, 1. Взято на податковій облік в органах державної податкової служби 16.06.1996р. за № 41. На момент проведення перевірки перебував на обліку в Мукачівській ОДПІ.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»від 17.04.2006 р., такий входить до складу ДТГО «Львівська залізниця» і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України як відокремлений підрозділ без права юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, у склад ДТГО «Львівська залізниця»- юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево», яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі окремі виробничі дільниці, цехи, пункти технічного обслуговування, склади, котельні, які знаходяться на території інших територіальних громад.

Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»починаючи з квітня 2012 року сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб за своїм місцезнаходженням на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України.

На підставі вищезазначених обставин податковий орган прийшов до переконання, що в порушення п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м. Мукачеве, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. За наслідками проведеної перевірки виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб перед місцевими бюджетами на загальну суму 413447,89 грн., у т.ч. по Лавочному у сумі 18095,84 грн.

Проте з такими висновками податкового органу суд не погоджується виходячи з наступного.

Відповідно до п.63.2. ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

В розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»є структурним підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» на підставі затвердженого 17.04.2006р. Положення про відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево», який взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Мукачеве, вул. Крилова, 1 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.

Згідно ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Згідно ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Як встановлено судом та податковим органом під час перевірки, Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»складається з окремих виробничих дільниць, цехів, пунктів технічного обслуговування, складів, котелень, які знаходяться на території інших територіальних громад.

Згідно п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.

Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Статтею 64 Бюджетного кодексу України чинною на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі. Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Пунктом 168.4.4 Податкового кодексу України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи», аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ»та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.

Аналізуючи вимоги ст.64 Господарського кодексу України, суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем станції Ви до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО «Львівська залізниця» положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО «Львівська залізниця»з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких станцій процедури погодження не потребує.

Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО «Львівська залізниця»юридично наділений статусом податкового агента.

Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО «Львівська залізниця» повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Мукачеве, що підтверджено на стор. 3 акту перевірки, де відображено, що податок на доходи фізичних осіб утриманий і перерахований до бюджету по м. Мукачеве в повному обсязі, довідкою про нараховані та перераховані суми податку з доходів фізичних осіб (додаток до акту перевірки), згідно з якою сума перерахованого до бюджету податку дорівнює сумі нарахованого податку -14666479,25 грн., а також платіжними дорученнями, якими ВП «Локомотивне депо Мукачево»здійснювалося перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету у спірний період.

Відповідачем не надано суду доказів несплати податку з доходів фізичних осіб у спірний період.

Також відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень окремих виробничих дільниць, цехів, пунктів технічного обслуговування, складів, котелень діяти від імені Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО «Львівська залізниця» у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.

Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, а відтак суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО «Львівська залізниця»

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення. Оскільки судом не встановлено порушень Відокремленим підрозділом «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО «Львівська залізниця»податкового законодавства, то відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі п.123.1 ст.123 ПК України.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, доведені у судовому засіданні та такі, що підлягають до задоволення.

Судові витрати в сумі 226 грн. 19 коп. судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області Державної податкової служби від 10.07.2012 №0002461700.

Стягнути з Державного бюджету України судовий збір на користь Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця»(місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Гоголя,1) у розмірі 226 (двісті двадцять шість) грн. 19 коп.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.186 КАС України.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивні частину постанови.

Постанова в повному обсязі складена 24.12.2012 року

Суддя Лунь З.І.