Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/18359/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С.В.,
при секретарі Шимко Н.В.,
за участю
представника позивача - Циб А.Б. (за довіреністю),
представника відповідача - Чернишової О.О. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніоіл» до Східної митниці Державної митної служби України про визнання незаконним та скасування рішення про визначення коду товару, -
Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 110, 111, 121, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юніоіл» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Східної митниці Державної митної служби України про визнання незаконним та скасування рішення про визначення коду товару від 31.08.2011р. КТ-700-2168-2011 (з урахуванням уточнення позовних вимог).
Позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій з визначення кодів товару, що отриманий ТОВ «Юніоіл» за договором купівлі-продажу №NE-04-11/4ЕХР від 17.02.2011р., та зобов'язання здійснити митне оформлення товару за кодом УКТЗЕД, що вказаний в митній декларації № 700000012/2011/008152, ухвалою суду від 12.11.2012 року залишені без розгляду за клопотанням позивача.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на незаконність спірного рішення та зазначає, що результати проведених митним органом досліджень, що відображені у висновку Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи не спростовують належність ввезених позивачем нафтопродуктів до товарної підкатегорії 2710 19 51 00 згідно УКТЗЕД та не надають можливості безсумнівно віднести цей товар до товарної підкатегорії 2710 19 49 00 згідно УКТЗЕД. Позивач наполягав на тому, що деякі з видів досліджень виконані митним органом некоректно.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на статтю 313 Митного кодексу України, якою передбачено право митних органів на класифікацію товарів, зауважував на обов'язковості рішень митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей. В обґрунтування правомірності прийнятого рішення про визначення коду товару ввезеного позивачем та пред'явленого до митного оформлення відповідач зазначив, що до митного оформлення позивачем не надано жодного документу на підтвердження використання ввезених ним нафтопродуктів у специфічних процесах виробництва. Посилання позивача на Постійний технологічний регламент № ТР36102947:003:2011, затверджений самим позивачем 4 лютого 2011 року та директором «Дніпрохімреактив» безпідставні, оскільки в тексті зазначеного документу визначено, що товар використовується в якості сировини для виробництва лігроїно-газойлевої фракції, а не для специфічних процесів переробки, як того вимагає класифікація згідно визначеному позивачем коду УКТЗЕД. Відповідач наполягав на тому, що правильність визначення ним коду ввезеного позивачем товару та пред'явленого до митного оформлення підтверджено висновком Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи та наданими позивачем до митного оформлення товаросупровідними документами.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2012 року було призначено комплексну судову товарознавчу та хімічну експертизу, проведення якої було доручено Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса. Згідно висновку судової товарознавчої експертизи № 4752/4753 від 09 липня 2012 року, проведеної на підставі наявних в матеріалах справи документів та контрольним зразком товару, визначити чи відповідають фізико-хімічні властивості товару, описаного у висновку від 05.08.2011 року № 12.1-2020 Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи, опису товарної підкатегорії 2710194900 за УКТЗЕД неможливо.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юніоіл» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 36102947.
7 квітня 2011 року між позивачем (покупець) та компанією ТОО «NAFTEX ENERGY» Казахстан (продавець) укладено договір № NE-04-11/4ЕХР, за умовами якого продавець зобов'язався поставити товар - паливо пічне побутове з урахуванням додаткових угод до нього.
26 червня 2011 року товар, що надійшов на адресу позивача на виконання умов укладеного договору, пред'явлений позивачем до митного оформлення за тимчасовою декларацією №700000012/2011/008152. Згідно графи 31 зазначеної декларації до митного оформлення пред'явлений товар, визначений позивачем як: важкий дистилят - назва - паливо пічне побутове, що використовується для специфічних процесів переробки (перегонка при атмосферному тиску для отримання лігроїно-газойлевої фракції, згідно постійного технологічного регламенту ТР36102947.003:2011) у кількості 445,988 т. Щільність за 20 гр. С-817 кг/м3. Фракційний склад 10% переганяється за температури 252 гр. С., до 84% переганяється при температурі 360 гр. С). В графі 33 ВМД визначений код товару згідно УКТЗЕД - 2710 19 51 00. Крім інших, до зазначеної декларації позивачем додані протокол випробувань від 16.06.2011р. № 18 та сертифікат відповідності серії ВВ, виданий державним підприємством «Донецькстандартметрологія», зареєстровано в реєстрі за №UA1.029.0087354-11, терміном дії з 5 липня 2011 року по 31 грудня 2011 року, яким встановлено відповідність товару - паливо пічне побутове поставленого за договором від 07.04.2011 року № NE-04-11/4ЕХР вимогам ДСТУ 320.00149943.010-98 «Паливо пічне побутове. ТУ» п. 3.2.
В ході проведення митного оформлення на підставі зазначеної тимчасової декларації відповідачем від ввезеного товару відібрано проби, які направлені на дослідження до Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Держмитслужби (надалі - ЦМУЛДЕР) з метою визначення хімічного та фізичного складу, інших якісних характеристик товару з метою його однозначної ідентифікації для цілей класифікації згідно з вимогами УКТЗЕД. На вирішення експерта поставлені наступні запитання: 1) визначити хімічний склад наданих зразків із зазначенням відсоткового вмісту кожного компоненту та його властивостей. 2) чи складається зразок головним чином зі змішаних ненасичених вуглеводнів? Визначити співвідношення неароматичних та ароматичних складових. 3) чи являють собою зразки суміш вуглеводнів з вмістом нафтових фракцій понад 70%, якщо так, чи в якості основного компоненту? 4) визначити чи відноситься зразок до важких дистилятів/газойлів/палива рідкого або до інших класів нафтопродуктів, описаних у п. 1 Додаткових приміток до групи 27 згідно з УКТЗЕД. Встановити фракційний склад зразку. 5) чи належать зразки товарів до видів рідкого палива природного забарвлення? 6) визначити кінематичну в'язкість при температурі 50 гр. С, колориметричну характеристику К. 7) встановити чи можливе застосування зразків товару для «специфічних процесів переробки» у розумінні додатково примітки 5 до групи 27 згідно з УКТЗЕД для одержання інших товарних нафтопродуктів. 8) за результатами опрацювання ТУ визначити якому саме «специфічному процесу переробки» (згідно п.п. а) - р) додаткової примітки 5 до групи 27 та додаткових пояснень до додаткової примітки 5 згідно з УКТЗЕД) відповідає викладений процес виробництва. 9) зазначити інші відомості про зразки за наявності, що можуть вплинути на класифікацію товару згідно з УКТЗЕД. 10) відповідність заявленого опису товару у графі 31 ВМД фактичним характеристикам товару.
У складеному за наслідком проведених досліджень висновку від 05.08.2011р. № 12.1-2020 зазначено, що визначити відсотковий вміст нафтопродуктів (насичені/ненасичені), вид рідкого палива природного забарвлення, а також природу походження органічних сполук (мінеральні або синтетичні) неможливо у зв'язку із відсутністю належної методики та обладнання. За наслідком проведених експертних досліджень відібрану відповідачем пробу з маркуванням «Паливо пічне побутове» ідентифіковано як суміш аліфатичних вуглеводнів. Встановлено, що 45 об.% проби (включаючи втрати (1 об.%) переганяється при 250 гр.С, 87 об. % проби (включаючи втрати (1 об.%) переганяється при 350 гр.С, залишок 1 об. % проби, вміст сірки - 0,4146 мас.%, температура спалаху проби в закритому тиглі становить +63; кінематична в'язкість при температурі 50 гр.С становить 2,68 10-6 м2/с, колориметрична характеристика К становить - 3,5 одиниць. Отримані результати лабораторних досліджень проби за визначеними показниками «фракційний склад» та «масова частка сірки» не відповідають опису товару зазначеному в графі 31 ВМД від 07.07.2011р. № 700000012/2011/008152.
За результатами класифікаційної роботи та після вивчення товаросупровідних та комерційних документів на вантаж відділом контролю вартості та класифікації товарів Східної митниці прийнято рішення про визначення коду товару № КТ-700-2168-2011 від 31.08.2011 року, яким встановлено, що даний товар є важким дистилятом - газойль за кодом згідно УКТЗЕД 2710 19 49 00.
Правомірність здійсненої митним органом класифікації товару пред'явленого позивачем до митного оформлення за ТД № 700000012/2011/008152 у межах товарної позиції за УКТЗЕД 2710 19 49 00 замість визначеної позивачем 2710 19 51 00 є спірним у даній справі.
Засади організації та здійснення митної справи в Україні, регулювання економічних, організаційних, правових, кадрових та соціальних аспектів діяльності митної служби України визначені Митним кодексом України, що діяв до 1 липня 2012 року.
Згідно зі статтею 40 Митного кодексу України усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України підлягають митному контролю. Частиною 1 статті 45 цього Кодексу передбачений обов'язок осіб, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою покладений на митні органи, подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.
Відповідно до положень пункту 14 частини 1 статті 1 Митного кодексу України, виконання митним органом дій (процедур), які пов'язані із закріпленням результатів митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, і мають юридичне значення для подальшого використання цих товарів і транспортних засобів є митним оформленням. Відповідно до статті 72 цього Кодексу митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню.
Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення (стаття 81 Кодексу).
Статтею 88 Митного кодексу України на декларанта покладені наступні обов'язки: здійснювати декларування товарів і транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'являти товари і транспорті засоби для митного контролю і митного оформлення; надавати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур; сплатити податки і збори. Митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додані всі необхідні документи, з моменту прийняття митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення (стаття 86 Кодексу).
Як було встановлено в судовому засіданні тимчасова декларація № 700000012/2011/008152 прийнята відповідачем до митного оформлення 07.07.2011 року. Зазначеною декларацією позивачем пред'явлено до митного оформлення партію товару, імпортованого на умовах договору від 07.04.2011 року № NE-04-11/4ЕХР, який згідно графи 33 декларації класифікований у межах товарної позиції 2710 19 51 00 згідно УКТЗЕД як «важкий дистилят, паливо пічне побутове, що використовується для специфічних процесів переробки (перегонки при атмосферному тиску)».
Згідно з пунктом 4.1. Порядку застосування тимчасової та неповної декларацій відповідно до митного режиму імпорту (при випуску у вільний обіг), затвердженого наказом Державної митної служби України від 30 грудня 2003 року № 932, митне оформлення товарів із застосуванням тимчасової чи неповної декларації проводиться відповідно до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 квітня 2005 року № 314 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2005 року за № 439/10719 (зі змінами).
Відповідно до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 квітня 2005 року № 314, що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, перевірка правильності класифікації згідно з українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (надалі - УКТЗЕД) є одним з етапів митного контролю.
Відповідно до статті 313 Митного кодексу України митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян. Статтею 314 цього Кодексу передбачено, що з метою встановлення достовірних відомостей про товари та їх відповідності опису класифікаційних групувань УКТЗЕД митні органи можуть вимагати від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та громадян зразки товарів та техніко-технологічну документацію на такі товари для проведення експертизи.
Процедура контролю за правильністю класифікації товарів та прийняття митним органом рішень про визначення коду товару визначалась в період виникнення спірних правовідносин Порядком роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженим наказом Державної митної служби України від 7 серпня 2007 року № 667 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2007 року за № 968/14235), який діяв до 31 серпня 2012 року.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ даного Порядку, контроль правильності класифікації товарів при митному оформленні здійснюється посадовими особами, що мають доступ до необхідних баз даних та інформації, що використовуються для виконання покладених завдань. Згідно з пунктом 4 розділу ІІ зазначеного Порядку, контроль правильності визначення коду товару згідно з УКТЗЕД під час митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом перевірки повноти опису товару у митній декларації згідно з установленими вимогами, у тому числі опису його упаковки; перевірки відповідності відомостей про товар, заявлених у вантажній митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах; визначення завдань для перевірки характеристик товару з метою його ідентифікації та класифікації згідно з УКТЗЕД у разі ініціювання проведення митного огляду посадовими особами відділів контролю митної вартості та класифікації товарів або уповноваженими особами підрозділу митного оформлення.
Відповідно до положень цього Порядку закріпленням результатів класифікації товару є прийняття відповідного рішення про визначення коду. Відповідно до пункту 10 розділу ІІ Порядку рішення про визначення коду товару приймається відділом номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці (відділом контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці) на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
За змістом прийнятого відповідачем рішення про визначення коду товару № КТ-700-2168-11 від 31.08.2011 року, пред'явлений позивачем до митного оформлення товар є важким дистилятом - газойль за кодом згідно УКТЗЕД 2710 19 49 00. Оскільки зазначеним Порядком передбачено прийняття рішення про визначення коду товарів на підставі документів, що подані декларантом до митного контролю та митного оформлення, надані на вимогу посадових осіб відділів контролю митної вартості та класифікації товарів та відомостей, наявних у митного органу, оцінку правомірності оскаржуваного позивачем рішення про визначення коду товару суд надає, виходячи з відомостей документів, що були наявними у відповідача на момент прийняття зазначеного рішення.
Перелік поданих до розгляду документів визначений в розділі 1 рішення про визначення коду товару № КТ-700-2168-11 від 31.08.2011 року. Представником відповідача під час судового розгляду справи зазначалося, що в ході прийняття рішення митним органом також досліджувався наданий товариством позивача Технологічний регламент ТР36102947.003.2011 на виробництво суміші вуглеводнів лігроїно-газойлевої фракції, мазуту М-100. В рішенні про визначення коду товару № КТ-700-2168-11 від 31.08.2011 року підставами його прийняття зазначені: УКТЗЕД в редакції товарної номенклатури Митного тарифу України, затвердженої Законом України від 21 грудня 2010 року № 2829-VI; Основні правила інтерпретації класифікації товару в УКТЗЕД, додаткові примітки до групи 27 УКТЗЕД, пояснення до товарної позиції 2710 УКТЗЕД, товаросупровідна документація, інформація виробника, акт митного огляду, висновок Служби досліджень хімічної та промислової продукції Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби № 12.1-2020 від 05.08.2011 року.
Пунктами 2, 4 Порядку ведення української класифікації товарів зовнішньо-економічної діяльності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 року № 1863, що діяв до 1 червня 2012 року, встановлено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів. Ведення УКТЗЕД забезпечується Державною митною службою України. УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Преамбулою Закону України «Про Митний тариф України» від 5 квітня 2001 року №2371-III встановлено, що митний тариф України є систематизованим згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності переліком ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. Митним тарифом України передбачено наступну деталізацію нафти або нафтопродуктів товарної групи 2710, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих: нафта або нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас. % або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), причому ці нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; крім відпрацьованих нафтопродуктів:
1) легкі дистиляти (2710 11);
2) інші (2710 19), з яких: 2.1) середні дистиляти (товарні категорії 2710 19 11- 2710 19 29) та 2.2) важкі дистиляти (товарні категорії 2710 19 31- 2710 19 99).
"Важкі дистиляти" (товарні категорії 2710 19 31 - 2710 19 99) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250° C не може бути визначений за цим методом (п. d додаткової примітки 2 до товарної групи 27).
У висновку ЦМУЛДЕР від 05.08.2011 року № 12.1-2020 зазначено, що досліджена проба товару має наступні фізико-хімічні показники: при температурі 250° C переганяється 45% (включаючи втрати). Наведене свідчить про можливість класифікації ввезеного позивачем товару у межах товарної підгрупи «важкі дистиляти», що не є спірним між сторонами.
Згідно з положеннями Митного тарифу «важкі дистиляти» поділяються на:
1) газойлі (товарні категорії 2701931-27101949);
2) паливо рідке (мазут) (товарні категорії 2710 19 51- 2710 19 69);
3) мастильні матеріали; інші масла та дистиляти (товарні категорії 2710 19 71-2710 19 99).
«Газойлі» (товарні категорії 2710 19 31 - 2710 19 49) означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), 85 об. % яких (включаючи втрати) або більше переганяється при температурі 350° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86) (п.е додаткової примітки товарної групи 27). Відповідно до п. f до товарної групи 27 термін "Паливо рідке" (товарні категорії 2710 19 51 - 2710 19 69) означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), крім газойлів, зазначених у пункті (e), фракції яких мають колориметричні показники, визначені в таблиці відповідності числових значень колориметричної характеристики К значенням в'язкості В.
Крім цього, у межах товарної позиції «Паливо рідке» товарні категорії 2710 19 51 - 2710 19 69 включають лише види рідкого палива природного забарвлення. Ці товарні категорії не включають важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), для яких неможливо встановити: відсотковий вміст кількості відігнаного продукту при температурі 250° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86) (нульовий вихід потрібно розглядати як нульовий відсоток); кінематичну в'язкість при температурі 50° C (згідно з ГОСТ 33-82 чи ASTM D 445); або колориметричну характеристику К (згідно з ASTM D 1500).
Згідно даних висновку ЦМУЛДЕР від 05.08.2011 року № 12.1.-2020 при температурі 350° C переганяється 87% продукту (включаючи втрати), показники відсоткового вмісту кількості відігнаного продукту, кінематичної в'язкості та колориметричної характеристик також встановлені цим висновком, що свідчить про можливість класифікації ввезеного позивачем товару у межах товарних категорій 2710 19 51 - 2710 19 69 товарної підгрупи «рідке паливо» товарної групи «важкі дистиляти».
Стосовно деталізації товарів у межах підгрупи «рідке паливо (мазут)» товарної групи «важкі дистиляти» (товарні категорії 2710 19 51 - 2710 19 69), то Митним тарифом України передбачено їх подальшу деталізацію в залежності від сфери використання (призначення) продуктів:
1) для проведення специфічного процесу (товарна категорія 2710 19 51 00);
2) для проведення хімічного перетворення, крім зазначеного у товарній категорії 2710 19 51 00 (товарна категорія 2710 19 55 00);
3) інші (товарні категорії 2710 19 61 00 -19 69 00).
Виходячи з цього, визначальною характеристикою товару підгрупи «рідке паливо (мазут)» на цьому рівні деталізації є сфера використання товару.
Згідно із Законом України «Про стандартизацію» технічні умови являють собою документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція, процеси чи послуги. Технічні умови можуть бути стандартом, частиною стандарту або окремим документом. Відповідність товару технічним умовам підтверджується сертифікатом відповідності. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено можливості встановлення технічними умовами виключного функціонального призначення товарів. Технічними умовами встановлюється лише придатність використання товару у певній сфері за певним призначенням. Наданий позивачем в процесі митного оформлення сертифікат відповідності свідчить про відповідність якісних характеристик ввезеного позивачем товару вимогам ДСТУ № 320.00149943.010-98 «Паливо пічне побутове. Технічні умови» та підтверджує його придатність до використання для комунально-побутових потреб, для підприємств сільського господарства, для постачання населенню. Втім, ні сертифікат відповідності, ні ДСТУ № 320.00149943.010-98 «Паливо пічне побутове. Технічні умови» не визначають виключного переліку сфер використання продукту та не виключають можливості використання ввезеного товару у специфічних процесах переробки. Використання майна є складовою частиною повноважень власника щодо використання майна, власником якого він є, а тому сфера використання певного продукту має визначатися його власником та залежить лише від технологічних можливостей (потужностей) наявного у власника виробничого об'єкту. У висновку ЦМУЛДЕР від 05.08.2011 року № 12.1.-2020 також зазначено, що сфера застосування та призначення товару визначається його власником. У наданій відповідачу декларації 700000012/2011/008152 (графа 31) позивач визначив, що ввезений ним товар призначений для специфічних процесів переробки (перегонка при атмосферному тиску) для отримання лігроїно-газойлевої фракції, згідно постійного технологічного регламенту ТР36102947.003.2011., що й вплинуло на класифікацію зазначеного товару в товарній категорії 2710 19 51 00 згідно з УКТЗЕД.
Згідно з приміткою 5 у товарних позиціях 2710, 2711 і 2712 термін «специфічний процес» означає такі процеси: (a) вакуумної, атмосферно-вакуумної дистиляції; (b) вторинної перегонки з ретельним фракціонуванням; (c) крекінгу; (d) риформінгу; (e) екстракції селективними розчинниками; (f) процес, що включає всі операції: обробку концентрованою сірчаною кислотою, олеумом або сірчаним ангідридом; нейтралізацію лужними агентами; знебарвлення та очищення природними активними землями, активованим вугіллям чи бокситом; (g) полімеризації; (h) алкілування; (ij) ізомеризації; (k) знесірчення із застосуванням водню, що призводить до відновлення принаймні 85 % сірки, яка міститься в продуктах, що обробляються (згідно з ASTM D 1266-59Т) (тільки стосовно продуктів товарних категорій 2710 19 31 - 2710 19 99); (l) депарафінізації будь-яким способом, відмінним від фільтрації (тільки стосовно продуктів товарної позиції 2710); (m) обробки воднем, якщо він бере активну участь у хімічних реакціях під тиском більш як 2000 кПа і температурі більш як 250° C з використанням каталізатора (крім використання каталізаторів знесірчення) (тільки стосовно продуктів товарних категорій 2710 19 31 - 2710 19 99). Подальша обробка воднем мастил товарних категорій 2710 19 71 - 2710 19 99, зокрема для поліпшення кольору або стабільності (наприклад, гідроочищення чи знебарвлення), не належить до специфічних процесів; (n) перегонки при атмосферному тиску за умови, що менш як 30 об. % цих продуктів (включаючи втрати) переганяється при температурі 300° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86) (тільки стосовно продуктів товарних категорій 2710 19 51 - 2710 19 69). Якщо 30 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі 300° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86), то продукти, які можуть бути одержані шляхом перегонки при атмосферному тиску і належать до товарних категорій 2710 11 11 - 2710 11 90 або 2710 19 11 - 2710 19 29, підлягають обкладенню митом, передбаченим для товарів товарних категорій 2710 19 61 - 2710 19 69; (o) обробки високочастотним електричним розрядом (виключно для продуктів товарних категорій 2710 19 71 - 2710 19 99); (p) знежирювання методом фракційної кристалізації (виключно для продуктів товарної категорії 2712 90 31). За загальним визначенням перегонка за атмосферним тиском являє собою процес, в ході якого початковий продукт розділяється на складові частини (фракції) або компоненти під дією атмосферного тиску.
Отже, в ході здійснення відповідачем контролю правильності визначення позивачем коду товару згідно з УКТЗЕД, пред'явленого до митного оформлення за декларацією 700000012/2011/008152 має значення встановлення можливості ідентифікації процесу виробництва суміші вуглеводнів лігроїно-газойлевої фракції, мазуту М-100, описаного в Постійному технологічному регламенті ТР 36102947.003:2011 як специфічного процесу згідно з п. n примітки 5 та можливість використання пред'явленого позивачем до митного оформлення товару в процесі перегонки за атмосферним тиском, можливість його поділу на фракції та компоненти за дією атмосферного тиску. За змістом висновку ЦМУЛДЕР від 05.08.2011 року № 12.1.-2020 зазначені питання не вирішувалися в ході проведеного дослідження. Наведені в цьому висновку фізико-хімічні показники пред'явленого позивачем до митного оформлення продукту не виключають можливості його використання у специфічному процесі переробки шляхом перегонки за атмосферним тиском.
Стосовно питань про можливість використання зазначеного товару у специфічних процесах переробки та визначення певного специфічного процесу (питання 7, 8) у висновку від 05.08.2011 року № 12.1-2020 зазначено, що їх вирішення не входить до меж компетенції експерта, оскільки сфера застосування та призначення товару визначаються його власником. Отже, наведене вище свідчить про те, що описані у висновку ЦМУЛДЕР дослідження відповідають змісту наданих позивачем до митного оформлення документів, сам по собі висновок не містить в собі будь-якого обґрунтування класифікації товару за декларацією №700000012/2011/008152 у межах товарної категорії 2710 19 00 49 згідно з УКТЗЕД.
Крім викладеного вище, неможливість визначення відповідності фізико-хімічних властивостей товару, описаного у висновку Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи від 05.08.2011 року № 12.1.-2020, коду товару 270 19 49 00 згідно з УКТЗЕД підтверджено також висновком судової товарознавчої експертизи, проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса.
Суд зазначає, що безпідставне неприйняття відповідачем до уваги при вирішенні питання класифікації товару за декларацією № 700000012/2011/008152 визначеного позивачем напрямку використання продукту, не дослідження опису технологічного процесу і схеми виробництва суміші вуглеводнів лігроїно-газойлевої фракції, мазуту М-100, наведеному в Розділах 4, 9 Постійного технологічного регламенту ТР 36102947.003:2011, що був пред'явлений до митного оформлення; не встановлення можливості використання товару за декларацією № 700000012/2011/008152 у специфічних процесах переробки шляхом перегонки під атмосферним тиском та надання переваги при вирішенні питання щодо використання ввезеного товару положенням ДСТУ 320.00149943.010-98 «Паливо пічне побутове. Технічні умови» призвели до необґрунтованої класифікації товару за декларацією № 700000012/2011/008152 у межах товарної підкатегорії 2710 19 49 00 як «важкий дистилят-газойль».
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірність спірного рішення в порядку частини 2 статті 71 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірне рішення про визначення коду товару прийняте відповідачем без урахування всіх обставин, необхідних для його прийняття, внаслідок чого є необґрунтованим та незаконним, а позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до приписів ст. 94 КАС України на користь позивача з Державного бюджету України підлягає стягненню сума сплаченого ним судового збору.
Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 110, 111, 121, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніоіл» до Східної митниці Державної митної служби України про визнання незаконним та скасування рішення про визначення коду товару - задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати рішення про визначення коду товару № КТ-700-2168-2011 від 31.08.2011р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніоіл» понесені витрати зі сплати судового збору у сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Повний текст постанови виготовлено 18.12.2012р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 13.12.2012р. в присутності представників сторін і приєднано до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.