Постанова № 28247095, 21.12.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2012
Номер справи
4750/12/2170
Номер документу
28247095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2012 р. Справа № 2-а-4750/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення надлишково виплачених пенсійних коштів,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області (далі по тексту позивач або УПФУ) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач або ОСОБА_1) про стягнення надміру отриманих пенсійних коштів у сумі 411,56 грн.

В судове засідання сторони не прибули.

Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Відповідач у встановлений законом строк письмових заперечень на позов не надав, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Правова позиція невідома.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що одним із основних завдань Пенсійного фонду є ефективне та цільове використання коштів.

Так, 09.01.2002 року до УПФУ надійшла заява від гр. ОСОБА_1,, про поновлення соціальної пенсії, як інваліду ІІІ групи.

Згідно з розпорядженням №133300 від 18.01.2002 року ОСОБА_1 призначено соціальну пенсію, як інваліду ІІІ групи.

Відповідно виписки з Форми ОК-5 Індивідуальних відомостей про застраховану особу від 03.04.12 року, виявлено факт роботи даного пенсіонера. Так, як пенсіонер працював і не повідомив про своє працевлаштування, виникла переплата пенсії за період з 16.05.2002 року по 18.11.2002 року; 04.12.2003 по 31.01.2004 року в сумі 411, 56 грн., що підтверджується повідомленням управління з координації та контролю та виплати пенсії головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 08.06.12 року № 4029/04.

Пунктом 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (зі змінами) передбачено, що у разі працевлаштування особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу.

Таким чином, на підставі вище викладено УПФУ просить стягнути з відповідача надміру отриманих пенсійних коштів у розмірі 411,56 грн.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного: спеціальним законом, що регулює відносини, які виникають між суб`єктами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон). Виключно цим Законом визначається, зокрема, принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають зазначеному страхуванню, платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення і сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (стаття 5 Закону).

Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї, у випадках, визначених Законом.

Пенсія призначається за заявою про призначення пенсії, яка подається до територіального органу Пенсійного фонду.

Крім того, відповідно до пункту 37 зазначеного Порядку орган, призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при звернені особи з відповідною заявою. Заявою передбачено, що при прийнятті на роботу, звільнення з роботи, зміни у складі сім'ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон та інші обставини, що можуть вплинути на пенсійне забезпечення, особа зобов'язана своєчасно повідомити орган, який призначає та виплачує пенсію.

Відповідно п. 1 ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено стягнення суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживання з його боку, стягуються на підставі рішень органу соціального забезпечення.

Ненадання інформації УПФУ ОСОБА_1 про працевлаштування призвело до переплати пенсії в сумі 411,56 грн., за період з 16.05.2002 року по 18.11.2002 року та з 04.12.2003 року по 31.01.2004 року.

Згідно до п. 5 Порядку, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Потім індексується пенсія при наявності інформації щодо проіндексованого розміру заробітної плати. Загальний дохід працюючого пенсіонера, що підлягає індексації, повинен перевищувати прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб.

Відповідно до положень ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд вважає, що позивачем доведено виниклу переплату пенсійних коштів, що підтверджується наявними у справі письмовими доказами, зокрема, випискою з Форми ОК-5 та повідомленням управління з координації та контролю та виплати пенсії головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 08.06.12 року № 4029/04.

За таких обставин, оскільки у відповідача виникла переплата надміру отриманих пенсійних коштів, то відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" з нього підлягає стягненню надмірно отримані пенсійні кошти у розмірі 411,56 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 12, 17, 19, 94, 158-163 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду в Цюрупинському районі Херсонської області (код 21294916) надмірну отриману суму пенсійних коштів у розмірі 411 (чотириста одинадцять) гривень 56 копійок, на р/р 25604314450 в Ощадбанку № 3256 м. Цюрупинськ Херсонської області, МФО: 352457.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 10.2